Enigma zakończyła trasę w Polsce

Wielu z nas zna i lubi zespół Enigma, jednak do tej pory nie mieliśmy okazji zobaczyć go w Polsce. Ich muzyka nieodłącznie kojarzona z latami 90., mimo upływu czasu, zupełnie się nie starzeje. W marcu tego roku zespół zawitał do naszego kraju, gdzie zgrał aż 7 koncertów, z których ostatni odbył się poznańskiej Sali Ziemi.

Na scenie, oprócz założyciela, Michaela Cretu pojawili się także dobrze znani Andru Donalds, Fox Lima czy Angel X. Można się spierać czy wszyscy brzmieli, tak jak pamiętamy ich z płyt. Ale umówmy się – to jest koncert i jeżeli idziemy na koncert by słuchać muzyki jak z płyty to chyba mijamy się z celem wydarzenia. Z pewnością znajdą się tacy, którzy powiedzą, że to już nie to samo. Jednak na pewno było warto zobaczyć ekipę Enigmy na scenie. Koniecznie trzeba także wspomnieć, że poodczas polskiej części trasy koncertowej zespołowi towarzyszyła Polska Orkiestra Muzyki Filmowej.

Zespół działa od początku lat 90. z inicjatywy Michaela Cretu i łączy muzykę pop oraz dance z chorałami gregoriańskimi. Muzyka jest niezwykle nastrojowa, charakteryzuje się ciepłym, łagodnym, relaksującym brzmieniem, opartym na instrumentarium elektronicznym, miękkiej grze gitary elektrycznej, wielogłosowym śpiewie oraz łagodnych rytmach.

Tekst i foto: Paweł Rychter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *