SBB – kolorowa seria „Live in…” i koncert w Warszawie

W piątek 24 maja do sklepów trafią wznowienia koncertowych tytułów legendarnego zespołu SBB: „Live in Roskilde 1978” i „Pop Session 1977” oraz solowy projekt Józka Skrzeka „Metropolis”. Dzisiaj formacja wystąpi w Warszawie.

SBB, jeden z najważniejszych zespołów polskiego i światowego rocka, pojawi się dzisiaj w Warszawie w klubie Mała Warszawa z wyjątkowym koncertem. Trio w swoim oryginalnym, najmocniejszym składzie powróci do jednego ze swoich najpopularniejszych albumów, „Welcome”. Z zespołem gościnnie wystąpi Wojciech Waglewski.
 
SBB od niemal pół wieku szuka, burzy i buduje, odkrywając dla kolejnych pokoleń słuchaczy wszystko to, co najciekawsze w muzyce rockowej. W czasie swojej długiej kariery nagrali kilkanaście płyt, zarejestrowali kilkadziesiąt godzin nagrań radiowych i dzielili scenę z takimi legendami, jak Bob Marley, Mahavishnu Orchestra, Colosseum II czy Deep Purple. Docenani przez krytyków i publiczność, od 2014 roku grają ponownie w swoim najmocniejszym składzie – niezmiennie porywają dialogami syntezatorów Józefa Skrzeka i gitary Apostolis Anthimosa, płynącymi na tle nerwowej gry perkusji Jerzego Piotrowskiego.
 
Album „Welcome”, nagrany w 1978 roku w studiu PR Opole, był pierwszą w historii polskiej fonografii kooperacją pomiędzy krajowym a zagranicznym wydawcą płytowym. Opublikowana rok później płyta pozostaje do dziś jednym z największych i najważniejszych osiągnięć zespołu: zachwycająca sztormowym, rozpędzonym „Walkin’ Around the Stormy Bay”, beatlesowskim „Why No Peace” oraz progresywnym „Last Man at the Station”. SBB powraca do tego materiału na żywo cztery dekady później, odczytując klasyczne utwory na nowo.
 
SBB od zawsze było zespołem otwartym na współpracę z innymi artystami. Po tak uznanych nazwiskach jak Tomasz Stańko, Tomasz Szukalski, Michał Urbaniak czy Chris Porter przyszedł czas na Wojciecha Waglewskiego. Ceniony gitarzysta, od lat lider i spritus movens Voo Voo, z SBB zagra po raz pierwszy, wnosząc do utworów zespołu zupełnie nowe pierwiastki. To jednorazowy, wyjątkowy eksperyment. Koncert, którego nie można przegapić.
Data: 26.05.2019, g. 20:30, Mała Warszawa.
 
 
23 czerwca 2017 r. Universal Music Polska zaprezentował sympatykom supergrupy SBB pierwsze dwa wznowienia unikalnych koncertów z lat siedemdziesiątych z kolorowej serii „Live in…”, tj. „Live In Opole 1974. Rock przez cały rok” i „Live In Sopot 1978. Extended Freedom”. Prezentowana seria to oczywiście wycinek koncertowej aktywności zespołu z tego okresu czasu, obejmujący m.in. takie wydarzenia jak wyżej wymienione dwa koncerty oraz „Live In Marburg 1980. The Final Concert”, „Live In Neckargemund 1978. From A Town Called”, „Live In Opole 1976. A Late Night Recital”, “Live In Frankfurt 1977. Follow My Music”, „Live In Köln 1979. In The Shadow Of The Dom”. Wydawnictwa są zremasterowane, uzupełnione o bonus tracki i archiwalne zdjęcia.
 
Początek serii to rok 2002. Jej protoplastą i producentem była Śląska Witryna Muzyczna, która z wielkim zaangażowaniem dosłownie odkopała archiwa dźwiękowe z taśm magnetofonowych, które, jak się okazało, spoczywały na zacisznym strychu Józefa Skrzeka. Jak wspominają wydawcy: „Zainspirowani tematem, zaczęliśmy przeszukiwać archiwa prasowe, muzyczne, spotykać się z ludźmi tworzącymi atmosferę tamtych czasów. Najwięcej wysiłku włożyliśmy w znalezienie starych dotąd niepublikowanych nagrań SBB. Po kilku miesiącach pracy znaleźliśmy właściwe miejsce: strych Józefa Skrzeka. Bezcenne materiały czekały na swój czas…”.
 
Mając na uwadze limitowaną ilość płyt, jaką wypuściła na rynek w swoim czasie niezależna wytwórnia ze Śląska (do 500 szt. z tytułu), Universal Music Polska postanowił nabyć prawa producenta i prawa wykonawcze do wznowienia tych unikatowych historycznych materiałów muzycznych.
 
Od czerwca 2017 udało się wznowić i wprowadzić do sprzedaży kilka kolejnych tytułów SBB:“Live In Marburg 1980. The Final Concert”, „Live In Neckargemund 1978. From A Town Called”, „Live In Opole 1976. A Late Night Recital”, “Live In Frankfurt 1977. Follow My Music”, “Live In Köln 1979. In The Shadow Of The Dom”, „Live in Gottingen, Alte Ziegelei 1977” oraz unikatowe nagrania Józefa Skrzeka „Akustycznie”.
 
Zapraszamy do odkrywania muzycznych dokonań jednego z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce zespołów prezentujących style muzyczne od blues rocka, rock-jazzu, po rock progresywny. Wszystko to wsparte wspaniałymi improwizacjami, które zostały utrwalone podczas niepowtarzalnych, unikatowych, bezkompromisowych koncertów.
 

https://prowly-uploads.s3.eu-west-1.amazonaws.com/uploads/landing_page_image/image/172536/6829c64c0558801bbfbbde774701fa2e.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *