The Black Keys ogłaszają nowy album Delta Kream

14 maja duet The Black Keys wyda dziesiąty studyjny album. Płyta zatytułowana “Delta Kream” będzie powrotem zespołu do korzeni. Zestaw zawierać będzie 11 country-bluesowych standardów z północnego Missisipi, które muzycy pokochali za młodu. Na wydawnictwo trafią covery utworów takich wykonawców jak R. L. Burnside czy Junior Kimbrough. Dan Auerbach i Patrick Carney zarejestrowali materiał na “Delta Kream” w studiu Auerbacha, Easy Eye Sound w Nashville. Podczas sesji duetowi towarzyszyli Kenny Brown i Eric Deaton, a także członkowie zespołów bluesowych legend, R. L. Burnside’a i Juniora  Kimbrougha. Tytuł zaczerpnięty został z kultowego zdjęcia Williama Egglestona, które zresztą trafiło na okładkę płyty “Delta Kream“.

Nagraliśmy ten album, by złożyć hołd muzyce z północnego Missisipi, tradycji, która nas ukształtowała. Te utwory wciąż są dla mnie tak samo ważne, jak w dniu, w którym poznałem Pata i zaczęliśmy razem muzykować. To była bardzo inspirująca sesja. Wszystko układało się bardzo naturalnie” – skomentował Dan Auerbach.

Sesję zaplanowaliśmy zaledwie z kilkudniowym wyprzedzeniem i wcześniej nie robiliśmy żadnych prób. Całą płytę nagraliśmy w 10 godzin, przez dwa popołudnia, pod koniec trasy “Let’s Rock – wtóruje mu Patrick Carney.

Dziś zespół podzielił się pierwszym singlem z albumu – “Crawling Kingsnake“. “Po raz pierwszy usłyszałem wersję [Johna Lee] Hookera w liceum” – wspomina  Auerbach. “Dostałem płytę od mojego wujka, Tima. W naszej wersji wyraźnie słychać wpływ Juniora Kimbrougha. Mamy tam niemal riff disco“.

Perkusyjne intro pojawiło się niemal przypadkowo” – dodaje Carney. “Zasadniczo chodziło nam o interakcję między gitarami. Ja z Erikiem mieliśmy zadbać o głębszy groove”.

Piosenka premierowo została zaprezentowana członkom fanklubu , The Lonely Boys and Girls. https://theblackkeys.lnk.to/CrawlingKingsnake

Muzyka z północnego Missisipi, która zrodziła się w podrzędnych knajpach, wywarła wielki wpływ na twórczość The Black Keys. Wystarczy przypomnieć covery “BustedR.L. Burnside’a i “Do The RompJuniora Kimbrougha na debiutanckiej płycie, “The Big Come Up“, także kontrakt z wytwórnią Fat Possum Records, w barwach której nagrywali ich idole oraz EP-kę “Chulahoma” z przeróbkami piosenek Kimbrougha.

Przy okazji płyty “Delta Kream“, zespół nawiązał współpracę ze stanową izbą turystyczną – VisitMississippi, aby R. L. Burnside’ i Junior Kimbrough zostali uwzględnieni na trasie Mississippi Blues Trail, która przybliża bardziej i mniej znanych bluesowych artystów. Więcej informacji o szlaku pod tym adresem. http://www.msbluestrail.org/

Zespół The Black Keys powstał w 2001 roku w Akron, w Ohio. Od tego czasu nazywani byli “rockową arystokracją” czy “jedną z najlepszych rockandrollowych kapel na Ziemi”. Duet tworzą gitarzysta i wokalista Dan Auerbach oraz perkusista, Patrick Carney. Zaczynali w małych klubach, by po pewnym czasie wyprzedawać stadiony i hale. W dorobku mają dotąd 9 studyjnych płyt: “The Big Come Up” (2002), “Thickfreakness” (2003) i “Rubber Factory” (2004) oraz wydane nakładem Nonesuch Records “Magic Potion” (2006), “Attack & Release” (2008), “Brothers” (2010), “El Camino” (2011), “Turn Blue” (2014)  oraz “Let’s Rock” (2019). W 2020 roku wydali ponadto jubileuszową reedycję “Brothers“. The Black Keys zdobyli 6 nagród Grammy i statuetkę BRIT. Byli ponadto gwiazdami festiwali w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Australii czy Europie.

Tracklista “Delta Kream”:
1. Crawling Kingsnake (John Lee Hooker / Bernard Besman)
2. Louise (Fred McDowell)
3. Poor Boy a Long Way From Home (Robert Lee Burnside)
4. Stay All Night (David Kimbrough, Jr.)
5. Going Down South (Robert Lee Burnside)
6. Coal Black Mattie (Ranie Burnette)
7. Do the Romp (David Kimbrough, Jr.)
8. Sad Days, Lonely Nights (David Kimbrough, Jr.)
9. Walk with Me (David Kimbrough, Jr.)
10. Mellow Peaches (Joseph Lee Williams)
11. Come on and Go with Me (David Kimbrough, Jr.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *