Festiwal Uwolnić Muzykę – Artyści zrzekają się honorarium

W dniach 26-27 lipca 2019 roku ma odbyć się VIII Festiwal Uwolnić Muzykę. Mają wystąpić na nim takie zespoły jak Rotting Christ, Vader, Sunnata, Jarun, Popiół, Tortharry, Unthertheskin, Spatial, Lilla Veneda, Vane, Moyra, Heresy Denied i Rosarian. Organizatorzy próbowali ubiegać się o dotację od miasta Środa Śląska, jednak warunki postawione przez radnych uznali za nie do przyjęcia.

Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez Burmistrza Miasta Środa Śląska, pana Adama Rucińskiego i organizatorów festiwalu, radni chcieli dofinansować festiwal kwotą 7500 złotych pod warunkiem, że organizatorzy:

  • zmienią line up
  • zmienią plakat
  • zakończą imprezę przed godziną 23.00
  • zadbają o czystość na terenie nie należącym do terenu festiwalu, tj. „wokół całego akwenu Kajaki”.

Organizatorzy uznali to za przejaw cenzury i podjęli decyzję o rezygnacji z dotacji miasta. Zapewniają jednocześnie, że nie wprowadzą żadnych zmian do harmonogramu festiwalu.

01.03.2019 Środa Śląska
10.30 Spotkanie z Burmistrzem Panem Adamem Rucińskim w sprawie Festiwal “Uwolnić Muzykę”
Organizatorzy przekazali Stanowisko w sprawie rezygnacji z dotacji zawartej w Budżecie Miasta na organizację festiwalu.

Na tą informację zareagowali artyści, którzy mają wystąpić na festiwalu. Zespoły Lilla Veneda, Vane i Spatial postanowiły przekazać swoje honorarium na organizację festiwalu, części wynagrodzenia zrzekł się też zespół Vader, a jego lider Piotr Wiwczarek napisał:

Jako zespół VADER zrzekamy się również części wynagrodzenia by ratować ten wspaniały festiwal oraz nasz kraj przed cenzurą , ciemnotą i zachłannością polityków. O SWOJE TRZEBA WALCZYĆ !!! Pamiętajcie, gdyż wkrótce dojdzie do tego, że – jak za PRLu – będzie tylko weselna żenada, piosenka “zaangażowana” i pieśni religijne. Mam szczerą nadzieję, iż pod koniec lipca spotkamy się w Środzie Śląskiej i będziemy ten festiwal wspominali latami. POZDRAWIAMY m/

Dziękujemy za wsparcie w walce o niezależność festiwalu “Uwolnić Muzykę” i o wolność wyboru dla nas wszystkich

PRECZ Z CENZURĄ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *