Z okazji 25 lecia, klasyk Pink Floyd, album “The Division Bell” ukazuje się w wyjątkowym wydaniu!

Multiplatynowy, fantastyczny album legendy rocka progresywnego, grupy Pink Floyd, “The Division Bell”, obchodzi w 2019 roku 25. urodziny i z tej okazji zostanie ukazuje się w wyjątkowej wersji. Ostatnie studyjne dzieło zespołu nagrane w trakcie jego funkcjonowania pojawi się na rynku 7 czerwca 2019 roku na niebieskim winylu.
 
Wytwórnia Pink Floyd Records przygotowała analogowe wznowienie “The Division Bell” i dla wybrała dla nośnika kolor niebieski, który jest dominującą barwą na niesamowitej okładce albumu autorstwa Storma Thorgersona. Kolor ten przypomina również oryginalne winylowe wydanie z 1994 roku.
“The Division Bell” wyprodukowany przez Davida Gilmoura i Boba Ezrina, zdobył szczyty notowań płyt po obu Stronach Atlantyku. Trzy razy był platynowy w USA, dwa razy w Wielkiej Brytanii i sprzedał się w ponad 12 mln egzemplarzy. Był to niestety ostatni materiał, jaki nagrali David Gilmour, Nick Mason i Richard Wright. Kompozycje nagrano w studiach Astoria i Britannia Row Studios, a większość tekstów napisał David z żoną Polly Samson.

 “Udaliśmy się we trzech do Britannia Row Studios, a tam improwizowaliśmy przez dwa tygodnie. Graliśmy sobie i wymyślaliśmy utwory od początku, co było niezwykle interesujące oraz ekscytujące. Te jam sessions dały początek płycie, a proces jej powstawania przebiegał naprawdę dobrze. Była efektem współpracy i była też bardzo spójna” – mówił przed laty o “The Division Bell” David Gilmour.
 
Na albumie znalazło się 11 kompozycji, a wśród nich: “A Great Day For Freedom”, “Keep Talking” (wsamplowano tu głos Stephena Hawkinga), “High Hopes”, a także wspomnniany “Marooned”. Z okazji 20-lecia premiery stworzone zostało wideo do “Marooned”, dziś mające ponad 25 mln obejrzeń. Film w reżyserii Aubreya Powella ze studia Hipgnosis został nakręcony w Czarnobylu i zawiera niesamowite zdjęcia z kosmosu będące własnością NASA. Tytuł płyty wymyślił Douglas Adams, sugerując się przy tym fragmentem tekstu Polly Samson do “High Hopes”. Odnosi się do dzwonka, który używany jest podczas obrad parlamentarnych.
 

Okładka płyty została wyróżniona umieszczeniem przez Pocztę Jej Królewskiej Mości na znaczkach pocztowych w serii “Classic Album Covers”. Dwie metalowe głowy na okładce wymyślone przez Storma Thorgersona zostały wykonane jako trzymetrowe rzeźby z metalu przez Johna Robertsona. Ważyły 1,5 tony i umieszczono je na polu w Cambridgeshire. Fotografowano je następnie przez blisko trzy tygodnie w różnych warunkach pogodowych. W tle pojawia się katedra Ely. Obecnie rzeźby są częścią objazdowej wystawy “Pink Floyd Exhibition: Their Mortal Remains”.

“Intencją było, że oglądający powinien widzieć od razu wszystkiego. Jeden widział jedną głowę, inny dwa profile, które oznaczały komunikację” – tłumaczył  ideę okładki Storm Thorgerson.

 W 2014 roku album został zremasterowany z analogowych taśm przez Jamesa Guthriego, Joela Plante i Douga Saxa w studio The Mastering Lab. Orkiestracje na płycie są dziełem Michaela Kamena.

 

Dysk 1 Strona 1
 Cluster One                           (Richard Wright, David Gilmour)
What Do You Want From Me (Music: David Gilmour, Richard Wright – Lyrics: Polly Samson, David Gilmour)
Poles Apart (Music: David Gilmour – Lyrics: Polly Samson, David Gilmour, Nick Laird-Clowes
 
Dysk 1 Strona 2
Marooned                              (Richard Wright, David Gilmour)
A Great Day For Freedom      (Music: David Gilmour – Lyrics: Polly Samson , David Gilmour)
Wearing The Inside Out         (Music: Richard Wright – Lyrics: Anthony Moore)
 
Dysk 2 Strona 1
Take It Back (Music: David Gilmour, Bob Ezrin – Lyrics: Polly Samson, David Gilmour, Nick Laird-Clowes)
Coming Back To Life   (David Gilmour)
Keep Talking   (Music: David Gilmour, Richard Wright – Lyrics: Polly Samson, David Gilmour)
 
Dysk 2 Strona 2
Lost For Words           (Music: David Gilmour – Lyrics: Polly Samson, David Gilmour)
High Hopes                 (Music: David Gilmour – Lyrics: Polly Samson, David Gilmour)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *