Koncerty ku pamięci Ryszarda Riedla!

Riedel 4 Riedel to trzy wyjątkowe koncerty, podczas których rozbrzmi muzyka dla wolności!

Zaplanowane są trzy koncerty – 30 listopada 2019 we wrocławskim A2, 7 grudnia 2019 w łódzkiej Wytwórni i 13 grudnia 2019 w Katowickim MCK (koncert pod tytułem Muzyka dla wolności, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego) – mające na celu uhonorowanie pamięci Ryszarda Riedla. Usłyszymy na nich Sebastiana Riedla z zespołem Cree i Orkiestrę Kameralną Tomka Szymusia. Muzycy wykonają wspólnie kultowe utwory Ryszarda Riedla i zespołu Dżem, w nowych, orkiestrowych aranżacjach.

Riedel 4 Riedel to wydarzenie, które swoim charakterem rozbudza uzasadnione oczekiwania. To będzie zdecydowanie coś więcej niż powrót do przeszłości i wspominki – to kawał kultowej twórczości wykonanej przez najlepszych muzyków w kraju. Muzyków z różnych światów, które mają jednak wspólny mianownik – pasję do grania. I właśnie to jest najważniejsze w tej serii koncertów.

Sebastian Riedel, lider blues-rockowego zespołu Cree, jak nikt inny zna twórczość swojego ojca. Jak sam wspomina, ukształtowany i wprowadzony do muzycznego świata przez Ryszarda, przejął od niego dryg do grania oraz życiową wrażliwość.

“Nasz dom był pełen muzyki. Tata, nawet po powrocie z długiej trasy koncertowej, momentalnie włączał w mieszkaniu ulubione płyty. Wieczorem zamiast przy bajkach, zasypiałem przy Claptonie i Rolling Stonesach. Jeździłem z nim też na próby i koncerty Dżemu. Nawet kiedyś, jako kilkuletni chłopak, wszedłem na scenę i zaśpiewałem razem z nim. Kiedyś powiedział do mnie – jeżeli chciałbyś zajmować się w życiu muzyką, to musisz to robić prosto z serca, inaczej lepiej, żebyś się za to w ogóle nie zabierał… Dzisiaj te jego słowa są dla mnie mottem” – mówi.

Sebastian wraz z zespołem Cree są czołowymi reprezentantami kolejnego pokolenia sceny blues-rockowej i swoją twórczością cały czas udowadniają, że ta muzyka nie tylko nie umarła, ale ma się coraz lepiej. Utwory takie jak “Rockowiec” czy “Po co więcej mi” są świadectwem, że rock is not dead.

Tomek Szymuś jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie Kompozycji i Aranżacji. Wykłada w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Współpracuje z warszawskim Teatrem Muzycznym Roma. Prowadzi Orkiestrę Kameralną Tomka Szymusia, która specjalizuje się w graniu muzyki rozrywkowej.

Partnerem głównym koncertów są Katowice – miasto kreatywne UNESCO w dziedzinie muzyki:

“Zaryzykuję stwierdzenie, że bez muzyki nie byłoby Katowic. To dźwięki budują to miasto, sprawiają, że żyje. Kilka lat temu zauważyło to UNESCO, przyznając nam tytuł miasta kreatywnego właśnie w dziedzinie muzyki. Od tego czasu jeszcze bardziej angażujemy się w projekty z muzyką w tle. Z tego też powodu poparliśmy przedsięwzięcie Riedel4Riedel. Zdecydowaliśmy się wziąć w tym też udział z tego względu, że w tym roku przypada 25. rocznica śmierci lidera Dżemu, a projekt ten jest pewnego rodzaju uhonorowaniem człowieka nazywanego nie bez powodu ikoną bluesa. Niezmiernie cieszę się, że przy okazji tego wydarzenia możemy przypomnieć, że Katowice nieodłącznie związały swoje istnienie z bluesem, czego wyrazem jest chociażby stworzony parę lat temu Szlak poświęcony temu gatunkowi muzyki” – mówi Marcin Krupa, Prezydent Katowic.

Riedel 4 Riedel to wydarzenie, które swoim charakterem rozbudza uzasadnione oczekiwania. To będzie zdecydowanie coś więcej niż powrót do przeszłości i wspominki – to kawał kultowej twórczości wykonanej przez najlepszych muzyków w kraju. Muzyków z różnych światów, które mają jednak wspólny mianownik – pasję do grania. I właśnie to jest najważniejsze w tej serii koncertów.

Bilety na wydarzenia będą do nabycia od poniedziałku, 17 czerwca za pośrednictwem strony eventim.pl

Bilety trafią do sprzedaży już w poniedziałek, 17.06.2019 o godz. 10!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!