Śląska wokalistka i producentka Velveteve zaprezentowała singiel pod tajemniczym tytułem “Telharmonium”

Pytającym hasztagiem #cotojestTELHARMONIUM wskrzesza pamięć o dawno zapomnianym instrumencie z ubiegłego wieku.

Tytułowe telharmonium to skonstruowany w 1896 przez amerykańskiego wynalazcę, Thaddeusa Cahila, pierwszy elektromechaniczny instrument muzyczny oparty na zjawisku syntezy addytywnej. Cała maszyneria przypominała ogromną elektrownię i ważyła ponad 200 ton, a do wytwarzania dźwięków pobierała tak wiele mocy, że powodowała niepożądane interferencje na liniach telefonicznych, co skutkowało przerywaniem rozmów przez dziwną elektroniczną muzykę.

Po śmierci Cahila przez lata nikt nie interesował się zezłomowanym w 1962 nieudanym wynalazkiem, aż do dziś, kiedy posłużył wokalistce Velveteve jako przestrzeń do dialogu o zakłóceniach w komunikacji międzyludzkiej.

Velveteve to pseudonim śpiewającej i grającej na instrumentach klawiszowych artystki Evy Aksamit, która zadebiutowała w zeszłym roku z bardzo ciepło przyjętym materiałem z płyty “MUSIC from the B-SIDE”. 

“… to utwory ukazujące fenomen śląskiej artystki, definiując ją jako wyjątkową postać polskiej sceny muzyki popularnej, a zarazem niezależny i samowystarczalny artystyczny byt.”  LongPlay Recenzje

Na płycie znalazło się 12 autorskich kompozycji w większości wykonanych przez samą wokalistkę, która w swojej twórczości oscyluje wokół brzmień elektroniki, trip-hopu i alternatywy. Album promuje klimatyczny i tripowy utwór “Fire in the sky” wraz z antywojennym teledyskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *