Minęło 40 lat od pierwszego koncertu Briana Johnsona z AC/DC

Brian Johnson w marcu 1980 roku pojawił się w Londynie na przesłuchaniu do AC/DC nie spodziewał się jaki będzie miał wpływ na jego dalsze życie. W tym roku mija 40 lat odkąd po raz pierwszy stanął z AC/DC na scenie.

Śmierć Bona Scotta (1980)

19 lutego 1980 w Londynie (po intensywnym nocnym piciu) nietrzeźwy Bon Scott zasnął w samochodzie znajomego, Alistaira Kinneara, który zostawił go śpiącego, a sam poszedł do domu. Rano Kinnear zawiózł nie dającego znaków życia wokalistę do szpitala King’s College Hospital w londyńskiej dzielnicy Camberwell, gdzie stwierdzono jego śmierć. Oficjalnie zmarł z powodu zadławienia się własnymi wymiocinami. Rodzina Scotta zdecydowała się pochować go we Fremantle, w zachodniej Australii, gdzie mieszkał z rodziną, gdy był dzieckiem.

Z powodu śmierci Scotta pozostali muzycy przez krótki czas myśleli o rozwiązaniu zespołu; szybko jednak zmienili zdanie, zaczęli szukać następcy Scotta. Wybrali Terry’ego Slessera, ale ten postanowił zapoczątkować solową karierę. Następny kandydat Buzz Shearman również nie dołączył do zespołu z powodu problemów wokalnych. Ostatecznie AC/DC wybrało Briana Johnsona.

Na przesłuchaniu Johnson zaśpiewał utwór zespołu „Whole Lotta Rosie” z albumu Let There Be Rock oraz „Nutbush City Limits” z repertuaru Ike’a & Tiny Turner. Johnson został zatrudniony w ciągu kilku dni od przesłuchania.

Z Johnsonem zespół dokończył pisanie utworów, które zaczął pisać jeszcze z Bonem Scottem do albumu Back in Black. Nagranie płyty miało miejsce w Compass Point Studios na Bahamach kilka miesięcy po śmierci Scotta. Back in Black wyprodukowany przez Roberta Lange’a i nagrany przez Tony’ego Platta stał się najlepiej sprzedającym się albumem zespołu. W Stanach Zjednoczonych sprzedano milion albumów w ciągu zaledwie kilku miesięcy od wydania, a do 2007 roku ponad 22 miliony kopii. Album osiągnął 1. pozycję w Wielkiej Brytanii i 4. w USA, gdzie przez 131 tygodni był w czołowej dziesiątce. Płyta była promowana czterema singlami; trzy z nich – „You Shook Me All Night Long”, „Hells Bells”, „Back in Black” – zdobyły status złotej płyty w Stanach Zjednoczonych za sprzedanie 500 tysięcy egzemplarzy każdego z albumów.

W kwietniu 2016 roku zespół poinformował, iż tymczasowym wokalistą grupy został Axl Rose, zastępując dotychczasowego frontmana, Briana Johnsona, który z powodu problemów ze słuchem nie może kontynuować działalności koncertowej jednak będzie nadal nagrywał z zespołem w studio. We wrześniu tego samego roku zespół opuścił basista, Cliff Williams.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!