Zespół Coldplay świętuje 20-lecie premiery debiutanckiego albumu “Parachutes”

20 Lat temu ukazał się debiutancki album – ” Parachutes ” – bytyjskiego zespołu rockowego Coldplay. Stał się najlepiej sprzedawanym albumem na Wyspach Brytyjskich, i przez 33 tygodnie utrzymywał się na liście najlepiej sprzedających się płyt. Z tego albumu pochodzą single: “Shiver”, “Yellow”, “Trouble” oraz “Don’t Panic”.

Albumu, który dotarł na szczyt listy sprzedaży, rozszedł się na całym świecie w nakładzie 13 milionów egzemplarzy

Z “Parachutes” pochodzi pierwszy duży hit Coldplay, czyli “Yellow”, dzięki któremu grupa zdobyła światowy rozgłos. Na albumie znalazły się także utwory “Shiver”, “Trouble” i “Don’t Panic”. Aby uczcić 20. rocznicę “Parachutes”, teledyski do wszystkich czterech singli zostały poprawione do jakości HD.

W 2001 roku, po wydaniu “Parachutes”, zespół otrzymał pięć nominacji BRIT, zdobywając statuetki w kategoriach Najlepszy brytyjski album oraz Najlepsza brytyjska grupa. Łącznie zespół otrzymał trzy nagrody w kategorii albumowej i cztery jako najlepszy zespół, nie wspominając o wielu innych wyróżnieniach.

Magazyn “Rolling Stone” określił “Parachutes” jako “dzieło prawdziwej transcendencji”, z kolei “Melody Maker” pisał o “arcydziele”. – To niewiarygodne, że to debiutancka płyta – nie mógł się nadziwić recenzent “NME”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *