Midnight Oil zapowiadają nowy album!

Premiera „The Makarrata Project” 30 października!

Minęło prawie 20 lat, odkąd Midnight Oil zaprezentował ostatnią płytę długogrającą. Oczekiwanie na nowy materiał zespołu dobiegnie końca 30 października, kiedy to ich minialbum z siedmioma utworami, „The Makarrata Project” trafi do sieci oraz na CD i winylu do najlepszych sklepów z muzyką. Wydawcą albumu jest Sony Music Entertainment Australia.
 

W zeszłym miesiącu koncertowy utwór „Gadigal Land” (z udziałem Dana Sultana, Joela Davisona, Kaleeny Briggs i Bunny Lawrie) był pierwszym posmakiem tej tematycznej kolekcji. Drugi singiel „First Nation” (z udziałem Jessiki Mauboy i Tasmana Keitha) właśnie trafił dziś do sieci. Napędzany przez mocny perkusyjny, gitarowy i syntezatorowy groove utwór przypomina eksperymentalne brzmienie Midnight Oil, które znalazło się w przełomowych utworach, takich jak „10 To 1” oraz „Redneck Wonderland”.

Dziś zespół zaprezentował również pełną listę utworów, które znajdą się na albumie „The Makarrata Project”. Przedstawieni zostali również wszyscy współpracownicy grupy, którzy przyczynili się do powstania tych piosenek. Lista zawiera szeroki wachlarz wybitnych artystów wywodzących się rdzennych mieszkańców Australii; od Jessiki Mauboy, Alice Skye i Tasmana Keitha, przez utalentowanych Leah Flanagan i Troy’a Cassar-Daley’a, po Keva Carmody’ego, Sammy’ego Butchera i Franka Yamma. Jedna z piosenek zawiera boleśnie piękny pośmiertny wokal legendarnego artysty znanego jako Gurrumul. Udział wzięli tu również Stan Grant, Ursula Yovich, Pat Anderson i pionier AFL Adam Goodes.

Wszyscy ci wspaniali ludzie, z którymi współpracowaliśmy, dostarczyli świeże interpretacje piosenek i wnieśli do albumu nowe pomysły.” – powiedział perkusista Rob Hirst – „To bardzo przyczyniło się do końcowego efektu. Szczególnie wzruszyło nas to, że rodzina Gurrumula dały nam te wcześniej niepublikowane nagrania jego śpiewu. To prawdziwa atrakcja ”.

Frontman Peter Garrett powiedział: „Minęło 250 lat od wylądowania w Australii Cooka, kiedy po raz pierwszy zabrano dzieci Aborygenów. Skutki tego pierwotnego wywłaszczenia są nadal szeroko odczuwalne. Musimy działać w zakresie pojednania i postępować zgodnie z przełomowym Oświadczeniem z Uluru. Te piosenki mówią o tym, że nasza wspólna historia wymaga rozwiązania i że bardziej niż kiedykolwiek musimy iść razem, aby stworzyć lepszą przyszłość ”.
 
Gitarzysta i klawiszowiec Jim Moginie wspomina, „Ten minialbum jest bardzo zróżnicowany. Wspólnym wątkiem jest tematyka i duch współpracy stojący za każdą piosenką ”.
 
Midnight Oil przekaże swój udział w zyskach ze sprzedaży albumu organizacjom, które niosą pomoc rdzennym mieszkańcom kontynentu. (The Uluru Statement From The Heart).
 
Nagrania zostały wyprodukowane przez wieloletniego współpracownika zespołu Warne’a Livesey’a, który był także współautorem albumów „Diesel & Dust”, „Blue Sky Mining”i „Capricornia”.
 
Tracklista:
1. First Nation (feat. Jessica Mauboy & Tasman Keith)
2. Gadigal Land (feat. Dan Sultan, Joel Davison, Kaleena Briggs & Bunna Lawrie)
3. Change The Date (feat. Gurrumul Yunupingu & Dan Sultan)
4. Terror Australia (feat. Alice Skye)
5. Desert Man, Desert Woman (feat. Frank Yamma)
6. Wind In My Head [Makarrata version] (feat Kev Carmody & Sammy Butcher)
7. Uluru Statement From The Heart (read by Pat Anderson, Stan Grant, Adam Goodes, Ursula Yovich & Troy Cassar-Daley) / Come On Down (feat. Troy Cassar-Daley)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *