“Stairway to Heaven” Led Zeppelin ma już 49 lat

8 listopada 1971 roku został wydany utwór “Stairway to Heaven”. Ballada to najpopularniejszy kawałek  w dorobku Led Zeppelin i jedna z najbardziej kultowych ballad rockowych w historii gatunku.

Początkowo wydawcy starali się wymusić na zespole wydanie utworu na singlu i nie mogli zrozumieć, dlaczego zespół nie chce tego zrobić. Jednak po pewnym czasie okazało się, że decyzja zespołu była słuszna. Fani, nie mogąc kupić singla, dla tej piosenki zaczęli kupować płytę długogrającą Led Zeppelin IV.

Słowa piosenki napisał wokalista Led Zeppelin, Robert Plant. Tekst utworu traktuje o dokonywaniu właściwych wyborów w życiu i niekierowaniu się pozorami. Producentem nagrania był gitarzysta zespołu Jimmy Page. Utwór zarejestrowany został w grudniu 1970 roku, chociaż grupa zaczęła go pisać już podczas sesji nagraniowej do trzeciego albumu studyjnego Led Zeppelin III.

W latach 70. w Stanach Zjednoczonych była jedną z najczęściej zamawianych piosenek w stacjach radiowych, mimo że nigdy nie została wydana na singlu. Pojawiła się zaledwie na płycie promocyjnej, w Australii na płycie EP oraz na wydawnictwie z okazji jej dwudziestolecia. W 2004 roku utwór został sklasyfikowany na 31. miejscu listy 500 utworów wszech czasów według czasopisma „Rolling Stone”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!