Holograficzna Kora gotowa do trasy koncertowej!

ART73, MUSICART GROUP oraz LEIA DISPLAY  ożywili polską ikonę muzyki rockowej Korę Jackowską za sprawą najnowszych technologii i sztucznej inteligencji.

Kryzys związany z pandemią COVID-19 wymusił poszukiwanie nowych rozwiązań również na branży artystycznej. Naprzeciw trudnej sytuacji z nowatorskim projektem wyszły firmy ART73, zajmująca się promocją polskiej kultury i sztuki wraz z głośnym polskim start-upem Leia Display System, który zabłysną na arenie międzynarodowej swoimi urządzeniami umożliwiającymi wyświetlanie obrazu w powietrzu.

Współpraca zaowocowała holograficznym koncertem zmarłej w 2018 roku artystki muzyki rockowej – Kory. W projekt zaangażował się jej mąż Kamil Sipowicz, udostępniając wizerunek artystki. Do stworzenia „wirtualnej Kory” wykorzystano technologię Deep Fake, bazującą na sieciach neuronowych i sztucznej inteligencji, która potrafi „uczyć się” ludzkich twarzy, bazując wyłącznie na zdjęciach. Do „nauczenia się” twarzy Kory w algorytm wgrano kilka tysięcy zdjęć wizerunku artystki z lat 90-tych. Tak przygotowany model twarzy został nałożony na twarz aktorki – Aleksandry Popławskiej, która zaangażowała się w projekt, wykonując jeden z hitów Kory w bardzo ciekawym remiksie Deep Domka – „Po prostu bądź”. 

„Jestem bardzo emocjonalnie poruszona. Czasami w tej twarzy widziałam za bardzo siebie. A czasami była uchwycona Kora. To jest jakaś taka magia ożywienia idolki swoimi siłami. Dziwne uczucie. Jestem podekscytowana.”- skomentowała występ w nowej roli Popławska.

„Efekt jest tak wiarygodny, że praktycznie nie da się rozpoznać manipulacji. „Kora jak żywa” – tak skomentował efekt końcowy Kamil Sipowicz po kameralnym, ze względu na sytuację epidemiczną, pokazie dla mediów.

 

„Już samo ożywienie Kory robi niesamowite wrażenie i otwiera nowe możliwości przed branżą rozrywkową, efekt potęguje dodatkowo wykorzystanie technologii holograficznych”- mówi Daniel Skutela z Leia Display.

Występ Kory wyświetlono na kilku holograficznych nośnikach, między innymi na ekranie mgłowym, dzięki czemu uzyskano efekt „obrazu zawieszonego w powietrzu”, przez który można przejść, czy też włożyć w niego rękę. 


„Taki hologram może na jednej scenie występować w towarzystwie realnych muzyków.
Na dziś to jeszcze nowa materia, ale efekty dają nadzieję na rozwój tego projektu i może
w niedalekiej przyszłości będziemy mieli do czynienia z koncertami artystów, których już
z nami nie ma.” – komentuje performance Arek Jaśkowski CEO- firmy ART73, pomysłodawcy i głównego producenta hologramu Kory.
 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *