Premiera albumu “Tribe” polsko-norweskiego zespołu Nelle Trio

Zespół Nelle Trio, czyli: Karolina Śmietana, Radek Wośko i Stian Swensson to polsko -norweski skład muzyków, którzy mieszkają i pracują w Danii. Poza muzyką łączy ich emigracja, którą określają „twardym resetem”. Na kanwie doświadczeń związanych z życiem poza ojczyzną powstał album „Tribe”, na którym gościnnie wystąpiło ponad 30 emigrantów z różnych części świata. Album promuje singiel „Forgotten Women”. Płyta ukaże się w Polsce 18 listopada nakładem wytwórni EastSea Records.

Album „Tribe” zespołu Nelle Trio w ośmiu utworach stara się przybliżyć słuchaczom to, co kryje się za przeprowadzką do innego kraju. Można tu także odnaleźć poetycki obraz duńskiego społeczeństwa. Kompozycje przeplatane są krótkimi fragmentami muzycznych deklaracji dotyczących istotnych tematów, jak: równość, jedność w różnorodności, demokracja, pochodzenie, religia. Muzycy od 12 lat mieszkają w Danii, współtworząc tamtejszą scenę muzyczną.

Nasz bagaż emigracyjnych doświadczeń jest już na tyle duży, że naturalnie stworzył się z tego motyw przewodni płyty. O emigracji lubimy mówić jako o „twardym resecie”, który pozwala pozbyć się przyzwyczajeń i zacząć zupełnie od nowa. Emigracja daje poczucie, że można sobie poradzić wszędzie. Jednak koniec końców stworzenie prawdziwych więzi jest możliwe z ludźmi o podobnych przeżyciach. – mówi Radek Wośko.

Singiel „Forgotten Women” powstał we współpracy z emigrantkami mieszkającymi w Danii. Każda zaproszona kobieta szepcze jedno zdanie w swoim języku: Jesteś silniejsza niż myślisz, jesteś piękna, taką jaka jesteś. Życie składa się z pięknych i trudnych chwil. Wyciągaj wnioski z każdej z nich. Bądź kobietą, którą wiem, że możesz być. Urodziłaś się piękną kobietą, aby dokonywać pięknych rzeczy, więc uwierz w siebie. Bądź taka jaką chcesz być. Bądź kobietą, która jest silna, dzika i wolna. Jesteś silna, piękna, genialna i odważna.

 

Utwory na płycie odzwierciedlają różnorodność emocji związanych z próbą adaptacji w nowej przestrzeni, wśród ludzi z innej kultury. Muzyka na płycie oddaje emocje, które towarzyszą emigrantom – w kompozycjach słychać: tęsknotę, siłę, rozczarowanie, wiarę, pragnienia i zwątpienia.

 

Na początku emigracja to fascynacja, podekscytowanie, dużo emocji. Z czasem zauważa się kolejne wyzwania komunikacyjne, organizacyjne, kulturowe. Emigracja to nieustanny bodziec do rozwoju. Z drugiej strony to ciągła tęsknota i akceptacja utraty pewnych doświadczeń bezpowrotnie. I w końcu jest to też konieczność zmian, pracy nad charakterem, definiowanie siebie na nowo, radzenie sobie z samotnością i tęsknotą. – dodaje Karolina Śmietana.

Płyta powstała we współpracy z cenionym duńskim producentem – Davidem Elberlingiem, a finansowego wsparcia udzieliła duńska organizacja KODA stojąca za prawami autorskimi w Danii.

 

Biogramy muzyków tworzących Nelle Trio:

Karolina Śmietana zadebiutowała albumem ILLUSION w 2017 roku, to wokalistka jazzowa i kompozytorka, która zdobywała wykształcenie muzyczne w Duńskiej Akademii Muzycznej.

W 2013 roku otrzymała stypendium na wyjazd do Nowego Jorku i Afryki Zachodniej. Występowała m.in. podczas Copenhagen Jazz Festival, Aarhus Jazz Festival, Novum Festival. W 2017 roku została zaproszona jako solistka do występu z Big Bandem Młodzieży Pomorskiej w Filharmonii Szczecińskiej, gdzie zaśpiewała duńskie psalmy w nowoczesnych aranżacjach. Karolina grała z Lionelem Loueke, Royem Hargrove, Nitzanem Gavrieli, Andersem Fjeldstedem, Sørenem Gemmerem, Stepanką Balcarovą, Arturem Tuznikiem i innymi.

Radek Wośko po ukończeniu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego opuścił Szczecin, aby wyjechać do Danii i całą swoją energię poświęcić na studia muzyczne. Podczas studiów otrzymał roczne stypendium, na które wyjechał do Nowego Jorku, a następnie Afryki Zachodniej, aby zgłębić korzenie współczesnej muzyki jazzowej. W 2014 osiadł w Kopenhadze, gdzie z powodzeniem dołączył do lokalnej społeczności muzycznej. Współpracował z wieloma artystami, także spoza środowiska jazzowego. Nagrywał płyty jako lider lub współtwórca różnych zespołów. Jego albumy otrzymały doskonałe recenzje w Polsce, Danii, Wielkiej Brytanii i Nowym Jorku. Jest inicjatorem projektu Tomasz Stańko Experience z udziałem 10 muzyków z 5 krajów, w tym Tomasza Stańko. Wraz z zespołem Entrails United wygrał Grand Prix na 49. Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu.

Stian Swensson to gitarzysta doskonale rozpoznawalny na duńskiej i norweskiej jazzowej scenie muzycznej. Pochodzi z Oslo, skąd wiele lat temu wyjechał, aby rozpocząć studia na Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze. W 2014 wydał debiutancki album „Memories”, który został uznany przez skandynawskich krytyków. Koncertował w Danii, Norwegii, Szwecji, Niemczech, Czechach, Polsce, na Słowacji, Islandii oraz w Nepalu. Występuje jako gitarzysta w zespołach LaLaBaj, Blood Sweat Drum’n’Bass, Hymns for Hearts, Cecilie Strange Quartet, Radek Wosko Quartet, Maximalistica i Kasper Lang Quintet. Jest kompozytorem duńskiego Big Bandu o nazwie The Orchestra.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!