Podsumowanie zakupów Fundacji WOŚP do walki z pandemią

Walka z koronawirusem trwa, z dnia na dzień przybywa kolejnych przypadków zakażeń, dlatego Fundacja WOŚP reaguje na prośby szpitali i ponownie kupuje sprzęty.

Blisko 2 tygodnie temu Fundacja informowała o zakupie 1279 łóżek i zapowiadała, że to nie koniec wsparcia udzielanego szpitalom. W sumie w listopadzie udało się zamówić:

Wartość sprzętu zakupionego przez WOŚP jesienią to aż 20 829 223,68 PLN. Te urządzenia trafią do: Wspólnoty Chleb Życia, czyli schroniska z usługami opiekuńczymi w Ożarowie, Centrum Medycznego Grupa Zdrowie, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla Dzieci z Raciąża, Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego przy ul. Mehoffera w Warszawie, Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego przy ul. Olchy w Warszawie, Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego przy ul. Szubińskiej w Warszawie. 


Podsumowując, od początku walki z pandemią Fundacja WOŚP przekazała lub w najbliższym czasie przekaże: 1540 łóżek na stanowiska intensywnej terapii, 84 respiratory, 246 kardiomonitorów, 6 koncentratorów tlenu, 1 system zdalnego monitorowania pacjentów, 4 stacje do laboratoriów przygotowujących próbki w kierunku diagnostyki COVID-19, 1 komorę laminarną, 30 pomp infuzyjnych objętościowych, 25 zestawów USG, 2,6 miliona trójwarstwowych maseczek chirurgicznych, 200 tys. maseczek KN95, 50 tys. kompletnych pakietów indywidualnej ochrony osobistej, 50 tys. kombinezonów ochronnych, 13 tys. masek Decathlon, 75 tys. przyłbic ochronnych, 43 tys. testów, 3456 testów dla dzieci onkologicznych, 1700 opakowań rękawiczek medycznych, 17 tys. litrów płynów do dezynfekcji o wartości 69 594 596,14 PLN.

Zakup sprzętu to nie wszystko

Fundacja WOŚP, poza zakupem sprzętu, reagując na apele ze strony dyrekcji placówek medycznych, uruchomiła na swojej głównej stronie zakładkę, dzięki której szpitale mogą komunikować swoje potrzeby i prośby dotyczące pomocy w opiece nad pacjentami z koronawirusem. Impulsem do powstania strony był apel profesora Pawła Naumana z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach, o którym Jurek Owsiak wspominał w jednym ze swoich wpisów.

Zobacz wpis Jurka

Potrzebna pomoc i to natychmiast
Chwilę temu pisałem o tym, że z taką pomocą pędzimy my, kupując chociażby blisko 1300 łóżek do intensywnej terapii dla tworzonych oddziałów dla pacjentów z koronawirusem. Pełna lista miast jest tutaj: https://newsroom.wosp.org.pl/115437-fundacja-wosp-kupila…
Bardzo słusznie, o czym wiemy od dawna, w komentarzu stwierdzono, że sprzęt sprzętem, ale co z tego, kiedy za moment nie będzie miał kto przy nim pracować. Zdajemy sobie z tego absolutnie sprawę, dlatego przedstawiam wszystkim apel neurochirurga, pana profesora Pawła Naumana z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.
Pomyślałem tak: ten apel można byłoby skierować z każdego szpitala. Jeżeli ludzie, do których jest adresowany, czują taką potrzebę i chęć pomocy, proszę to zrobić w najbliższym dla siebie miejscu, które taką pomoc może przyjąć. Sam pan profesor, jak mi powiedział, od samego początku walki z pandemią, zaangażował się w to, zgłaszając swoją osobę do dyspozycji szpitala. Wielkie ukłony za to. Niech ten apel także, dzięki mojemu wpisowi, dotrze jak najdalej.
Fundacja nadal będzie kupowała potrzebny sprzęt medyczny w miarę napływających potrzeb.
Apel Profesora Naumana do studentów medycyny, pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego:
Opieka nad chorymi z SARS-Cov-2 to ogromne wyzwanie, ale też pod każdym względem najlepsza nauka zawodu medycznego i ogromna satysfakcja z niesienia pomocy najbardziej potrzebującym. Zwracam się do Was z ogromną prośbą o wsparcie nas w walce na pierwszej linii frontu, zainteresowanych proszę o kontakt na maila: wasowskaagnieszka@wp.pl. Wielkie dzięki, naprawdę warto.
Na zdjęciu: dostawa łóżek do szpitala przy ul. Batalionów Chłopskich w Sochaczewie.
 
Jurek Owsiak ze sprzętem fot. Łukasz Widziszowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *