„Morricone Dream Team” w dokumencie o Ennio Morricone

Dla upamiętnienia 92. rocznicy urodzin Ennio Morricone, jego najbliżsi współpracownicy – czyli tzw. „Morricone Dream Team” – spotkali się po raz pierwszy od lat w studiu artysty w Rzymie, by uczcić wydanie „Morricone Segreto”.

Pięciu sławnych muzyków, którzy pracowali z kompozytorem nad jego najbardziej kultowymi partyturami, dzielą się wspomnieniami i historiami o wybitnym twórcy oraz wspominają jego niezwykłą, trwającą ponad sześćdziesiąt lat karierę. Nowy mini-dokument poświęcony Ennio Morricone, „The Secrets Behind His Genius”, podsumowujący to niezwykłe wydarzenie, jest dostępny na YouTube:
 

„Morricone Dream Team”, czyli argentyński organista Giorgio Carnini, gitarzysta i kompozytor Bruno Battisti D’Amario, saksofonista i aranżer Gianni Oddi, pianista i kompozytor Enrico Pieranunzi oraz wokalistka Eddy Dell’Orso, zebrał się na specjalnej sesji odsłuchowej pierwszej pośmiertnej płyty Morricone – „Morricone Segreto”, wydanej przez Decca Records i CAM Sugar. Wszyscy muzycy są obecni na nowej produkcji, zawierającej 7 niepublikowanych wcześniej utworów. Płyta jest dostępna w wersji cyfrowej oraz na CD i płycie winylowej, a także jako specjalna edycja deluxe.

Ponowne spotkanie i nagranie dokumentu odbyło się w Forum Music Village – historycznym studio w Rzymie, założonym przez samego Morricone w 1970 r. wraz z Armando Trovajoli, Luisem Bacalovem i Piero Piccionim, gdzie nagrano wiele słynnych ścieżek dźwiękowych kompozytora, w tym do filmów „Dawno temu w Ameryce” (1984) i „Cinema Paradiso” (1988). Do muzyków dołączył Marco Patrignani, prezes Forum Music Village, oraz najstarszy syn Morricone – Marco. Dziś studio Forum uważane jest za prawdziwą świątynię muzyki filmowej, która przez ostatnie 50 lat tworzyła legendarne brzmienie Maestro i dała głos wielu innym artystom o międzynarodowej sławie.
Podczas tego spotkania Marco Morricone podzielił się przemyśleniami na temat nowej płyty:
 

Utwory znajdujące się w tej kolekcji są być może mniej znane, ale są wynikiem niesamowitego procesu eksperymentowania i ciągłych poszukiwań poprzez całkowite zanurzenie się w wielkim morzu nut. Ta droga umożliwiła ojcu tak dobre poznanie instrumentów i orkiestry, że posiadł niemalże całą ludzką wiedzę na ten temat. Tata miał jednak odwagę pójść dalej, zanurzyć się w tej głębi, by osiągnąć wszystko… W tych pasjonujących utworach rozpoznaję mojego ojca.

Marco Morricone

 

Nowe wydanie jest skarbnicą rzadkich i zapomnianych utworów oraz odmiennych wersji zaczerpniętych z historycznych archiwów CAM Sugar. „Morricone Segreto” odkrywa najbogatszy okres twórczości kompozytora – od końca lat 60. do początku lat 80., ukazując jego wieloletni wpływ na pokolenia muzyków i reżyserów filmowych do dnia dzisiejszego.
 
Zawierająca 7 oryginalnych i nigdy wcześniej niepublikowanych utworów kolekcja jest dźwiękową podróżą pod znakiem muzyki acid przez tajemnicze głosy, gitary fuzowe, zwiewne smyczki, niesamowite dźwięki syntezatorów i nowoczesny rytm kompozytora, który zawsze wyprzedzał trendy, dyktując styl na swój sposób. Słuchacz może usłyszeć wybór partytur, w których Morricone zdołał wypracować swój unikalny i niepowtarzalny charakter, łącząc szereg gatunków, w tym awangardę z najlepszymi brzmieniami pop-psychodelicznymi. Do najważniejszych należą fragmenty „Lui Per Lei”, „Stark System”, „La Smagliatura” i „Il Clan Dei Siciliani”.
 
Zdobywca Oscara Morricone odszedł w 2020 roku w wieku 91 lat. W trakcie swej niezwykłej kariery stworzył ponad 600 oryginalnych ścieżek dźwiękowych i stał się ikoną XX-wiecznego kina włoskiego i hollywoodzkiego.
 
W słynnych kompozycjach do takich filmów jak „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie”, „Dawno temu w Ameryce”, „Nietykalni”, „Misja”, „Cinema Paradiso”, „Nienawistna ósemka” czy „Dobry, zły i brzydki” leży ukryta, ekscentryczna strona jego geniuszu, głęboko ceniona przez jego fanów oraz wielu innych artystów i koneserów muzyki.
 
„Morricone Segreto” jest dowodem na to, że nawet najbardziej znane ikony świata muzyki mogą posiadać tajemnice, które nie zostały jeszcze ujawnione. Jego spuścizna żyje w tych, których inspirował i w muzycznym krajobrazie, który pomagał kształtować przez cały XX wiek i nie tylko.
 
„Morricone Segreto” – lista utworów:
01 – Vie-Ni (alt. take) – QUANDO L’AMORE Ė SENSUALITÀ – 1973 *
02 – Fantasmi Grotteschi (edit) – STARK SYSTEM – 1980 **
03 – Vita e Malavita – STORIE DI VITA E MALAVITA – 1975
04 – Tette e Antenne, Tetti e Gonne – LA SMAGLIATURA – 1975
05 – Patrizia (alt. take – con voci) – INCONTRO – 1971 *
06 – Per Dalila – IL BANDITO DAGLI OCCHI AZZURRI – 1980
07 – 18 Pari – UN UOMO DA RISPETTARE – 1972
08 – Psychedelic Mood – LUI PER LEI – 1971 *
09 – Fuggire Lontano (edit) – L’AUTOMOBILE – 1971 **
10 – Jukebox Psychédélique – PEUR SUR LA VILLE – 1975
11 – Fondati Timori – LA SMAGLIATURA – 1975
12 – Edda Bocca Chiusa – LUI PER LEI – 1971 *
13 – Non Può Essere Vero – MIO CARO ASSASSINO – 1972
14 – Eat It (versione singolo) – EAT IT – 1969
15 – Nascosta nell’Ombra – QUANDO L’AMORE Ė SENSUALITÀ – 1973
16 – Dramma su di Noi – SPOGLIATI, PROTESTA, UCCIDI – 1972
17 – Lui per Lei – LUI PER LEI – 1971 **
18 – Beat per Quattro Ruote – L’AUTOMOBILE – 1971 *
19 – Stark System (Rock) – STARK SYSTEM – 1980 **
20 – Il Clan dei Siciliani (Tema n. 5) – IL CLAN DEI SICILIANI – 1969 *
21 – René La Canne – RENE LA CANNE – 197722– Ore
22 – SAN BABILA ORE 20: UN DELITTO INUTILE – 1976 **
23 – Sinfonia di una Città – Seq. 4 – COPKILLER – 1983
24 – L’Incarico – UN UOMO DA RISPETTARE – 1972
25 – L’Immoralità (edit) – L’IMMORALITÀ – 1978
26 – Inseguimento Mortale – LA TARANTOLA DAL VENTRE NERO – 1971 *
27 – Macchie Solari (The Victim – versione singolo) – MACCHIE SOLARI – 1974

*WCZEŚNIEJ NIEPUBLIKOWANY || ** PO RAZ PIERWSZY NA PŁYCIE WINYLOWEJ

„Morricone Segreto” już na płytach CAM Sugar / Decca Records

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!