Mija 40 lat od śmierci legendarnego członka zespołu The Beatles, Johna Lennona !

Mark Chapman oddał 8 grudnia 1980 roku w Nowym Jorku pięć strzałów, które były dla Johna Lennona śmiertelne. Ex-Beatles zginął na oczach żony Yoko Ono przed wejściem do apartamentowca na Manhattanie. Chapman mówił potem, że zabił Lennona “dla sławy”.

John Lennon spotkał mordercę zaledwie sześć godzin przed zabójstwem. Około godz. 17:00 Mark David Chapman pojawił się pod domem muzyka. Uścisnął mu dłoń i poprosił o autograf na egzemplarzu płyty „Double Fantasy”, którą artysta wydał niecały miesiąc wcześniej. Wkrótce do mediów trafiło ostatnie zdjęcie Johna Lennona przed śmiercią, gdzie widać jak podpisuję płytę dla swojego zabójcy. Kilka godzin później Chapman wraca w to samo miejsce i zabija legendarnego muzyka.

6 grudnia 1980 roku w jednym z nowojorskich sklepów muzycznych, psychopatyczny fan zaopatrzył się w świeżo wydany album Johna Lennona, Double Fantasy. Dwa dni później, dokładnie 8 grudnia około godziny 17, artysta wychodząc z domu, chętnie złożył mu autograf na tym właśnie egzemplarzu płyty oraz wymienili się uściskiem dłoni. Jednemu z fotografów udało się nawet uwiecznić moment spotkania, który można zobaczyć na poniższym zdjęciu. Niespełna sześć godzin później, gdy John Lennon wraz z Yoko Ono wracali do mieszkania, Chapman pod budynkiem oddał w kierunku muzyka pięć strzałów. Cztery z nich były celne. Mimo szybko podjętej akcji ratunkowej, nie udało się uratować artysty. Kilka minut po godzinie 23 lekarz stwierdził zgon Johna Lennona.

Podczas przesłuchania Chapman przyznał, że początkowo wahał się, czy zabić Lennona, ponieważ na spotkaniu kilka godzin wcześniej ten był dla niego miły oraz podpisał płytę. Jednak nawet spotkanie z idolem ostatecznie nie odwiodło go od myśli – siedziałem w tym zbyt głęboko. Pamiętam, że myślałem o tym: Popatrz, podpisał dla ciebie płytę, idź do domu. Jednak nie było szans, abym tamtego dnia wrócił po prostu do mieszkania – wspominał.

John Winston Ono Lennon (ur. 9 października 1940 w Liverpoolu, zm. 8 grudnia 1980 w Nowym Jorku) – brytyjski muzyk, kompozytor, piosenkarz i autor tekstów, jeden z członków grupy The Beatles.

W 1965 roku muzyk otrzymał z rąk królowej Elżbiety II Order Imperium Brytyjskiego (MBE). W 1994 roku John Lennon został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. W 2002 roku Liverpool uczcił pamięć Lennona, nazywając jego imieniem lotnisko. W tym samym roku w plebiscycie BBC na „100 najważniejszych Brytyjczyków wszech czasów” nazwisko Lennona znalazło się w pierwszej dziesiątce zestawienia.

Biografowie Lennona podkreślają, że ostatnie lata życia od jesieni 1976 roku do śmierci poświęcił ojcostwu. Oprowadzał młodszego syna Seana (z małżeństwa z Yoko Ono) po Central Parku, piekł chleb i nazywał siebie “mężem domowym”.

“Był muzycznym geniuszem, samoukiem. W szkole miał duże problemy z pisaniem, cierpiał na dysleksję, przez co słowo jako środek wyrazu nie było mu wówczas bliskie. Dopiero muzyka pozwoliła mu się wyzwolić i zniwelować ten problem. Połączenie dźwięku i słowa stało się wspaniałą formą jego wypowiedzi” – powiedział pianista i profesor Konserwatorium Nowojorskiego Jerzy Stryjniak.

Do najsłynniejszych albumów Lennona, tworzonych często z Paulem McCartneyem, należały m.in. “Imagine”, “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band” i “Abbey Road”. Szczególną popularność zdobyły piosenki “Yesterday”, “Imagine”, czy “Give Peace a Chance”.

W listopadzie 2020 roku na aukcję trafiła płyta, na której John Lennon złożył autograf dla swojego zabójcy. Jak informują brytyjskie media, egzemplarz albumu „Double Fantasy” może zostać sprzedany nawet za 1,5 miliona dolarów.

https://www.youtube.com/watch?v=8Y7Ax8smSkU&feature=emb_title

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!