sanah, Mata i Kazik wśród nominowanych do Bestsellerów Empiku 2020

Od ponad 20 lat Empik śledzi trendy, zainteresowania i nagradza ulubionych twórców polskiej publiczności. Przez cały rok miliony odbiorców, sięgając po nowe płyty i słuchając muzyki poprzez streaming, oddają głosy w największym plebiscycie kulturalnym w kraju. Oto nominacje do Bestsellerów Empiku – albumy i muzycy, którzy w 2020 roku wzbudzali największą ciekawość, inspirowali i wywoływali dyskusje. Po raz drugi wręczone zostaną także Odkrycia Empiku – nagrody przyznawane najbardziej obiecującym twórcom przez jury złożone z uznanych artystów i ekspertów. Laureatów poznamy 9 lutego 2020 r. podczas pełnej wrażeń gali finałowej transmitowanej na antenie TVN.

Dominacja polskich wykonawców

Wśród nominowanych w kategoriach muzycznych prym wiodą rodzimi artyści. Oprócz polskich wykonawców do ścisłej czołówki zestawienia najlepiej sprzedających się albumów pop/rock udało się dotrzeć jedynie AC/DC. Ogromny entuzjazm wzbudzili również debiutanci – sanah, której „Szampana” Polacy nucili niemal przez cały rok, czy niepokorny Mata. Przebojem okazał się też wydany w grudniu album „Męskie Granie 2020” z Darią Zawiałow, Igo i Królem na czele Orkiestry. Młode gwiazdy ścigają się z doświadczonymi artystami – Kazik, solo i wraz z zespołem Kult, O.S.T.R. czy Paluch od lat utrzymują wysoką pozycję. Do najbardziej zaciętej rywalizacji doszło w kategorii Hip-hop. W szranki z zaprawionymi w boju artystami stają młodzi raperzy – Mata, Quebonafide oraz duet PRO8L3M.
empik_bestsellery_1200x800_muzyka_hip-hop.jpg
W tegorocznej edycji plebiscytu pojawia się zupełnie nowa kategoria – streaming. Wśród użytkowników aplikacji Empik Music najpopularniejsi okazali się Polacy – sanah udało się porwać serca słuchaczy aż dwoma piosenkami („Szampan” i „Melodia”), które uzyskały nominacje. Udany rok pod względem singli zaliczyła także Daria Zawiałow – na statuetkę ma szansę jej kolaboracja z Quebonafide („BUBBLETEA”) oraz tegoroczny hymn Męskiego Grania, nagrany z Igo i Królem („Świt”). Wśród najczęściej odtwarzanych utworów znalazło się także „Polskie tango” Taco Hemingwaya z gościnnym udziałem Lanka.
empik_bestsellery_1200x800_muzyka_streaming_k2.jpg

Odkrycia Empiku, czyli przyszłość polskiej kultury

W tym roku, obok najpopularniejszy artystów, po raz drugi nagrodzimy również świetnie zapowiadających się młodych twórców ze świata literatury, muzyki i filmu. Nagroda Odkrycie Empiku promuje i wskazuje szerszej publiczności młodych i zdolnych o wyjątkowym potencjale twórczym, których karierę warto śledzić. Doceniamy tych, którzy w odważny i oryginalny sposób realizują swoje artystyczne wizje, wyznaczając możliwe kierunki rozwoju w polskiej kulturze.

Ewa Szmidt-Belcarz, Prezes Grupy Empik

W Jury muzycznym zasiadają Beata Kozidrak, Tomasz Organek, Agnieszka Szydłowska oraz specjaliści z Empiku – Anna Maria Żurek i Dominik Sadowski. Na ich liście znaleźli się wykonawcy przesuwający granice gatunków i poszukujący nieszablonowych sposobów artystycznego wyrazu: Baasch („Noc”), Błoto/EABS („Erozje”, „Kwiatostan”, „Discipline of Sun Ra”), Coals („Docusoap”), Oki („47playground”, „77747mixtape”) oraz Rosalie („IDeal”).
empik_bestsellery_1200x800_odkrycia_muzyka.jpg

Gala. Nagrody. Kultura.

Do kogo powędrują tegoroczne statuetki? Rozstrzygnięcie plebiscytu Bestsellery Empiku 2020 odbędzie się 9 lutego 2020 r. podczas uroczystej gali. To będzie wielkie święto twórców, widowisko muzyczne w zaskakującej futurystycznej oprawie. Transmisja rozpocznie się na antenie TVN o godzinie 20.15. Z kolei już o 19.45 wystartuje studio pregalowe na profilu Empiku na Facebooku i na stronie Empik.com.
Oficjalna strona nagród Bestsellery Empiku oraz Odkrycia Empiku 2020
Trailer gali The Unlocked Odyssey:

BESTSELLERY EMPIKU 2020 – nominacje w kategorii Muzyka (kolejność alfabetyczna wg tytułów):

Pop/rock
Królowa dram, sanah, Magic Records/Universal Music Polska
Męskie Granie 2020, Różni wykonawcy, Mystic Production
Live Pol’And’Rock Festival 2019, Kult, S.P. Records, Złoty Melon/e-Muzyka
Power Up, AC/DC, Sony Music Entertainment
Zaraza, Kazik, S.P. Records/e-Muzyka
Hip-hop
100 dni do matury, Mata, SBM Label/e-Muzyka
Art Brut 2, PRO8L3M, 2020/Step Hurt, e-Muzyka
Gniew, O.S.T.R., Asfalt Records/Asfalt Distro
Nadciśnienie, Paluch, Bor Records/Step Hurt
Romantic Psycho, Quebonafide, QueQuality/Step Hurt
Streaming
BUBBLETEA, Quebonafide feat. Daria Zawiałow
Melodia, sanah
POLSKIE TANGO, Taco Hemingway, Lanek
Szampan, sanah
Świt, Męskie Granie Orkiestra feat. Daria Zawiałow, Król, Igo

ODKRYCIA EMPIKU 2020 – nominacje w kategorii Muzyka (kolejność alfabetyczna wg nazwisk twórców):

Baasch – „Noc”, PIAS Records
Błoto / EABS – „Erozje”, „Kwiatostan”, „Discipline of Sun Ra”, Astigmatic Records
Coals – „Docusoap”, PIAS Records
Oki – „47playground”, „77747mixtape”, feat. GEDZ – SIRI, 2020/Revolume
Rosalie – „IDeal”, Universal Music Polska

Pełna lista nominowanych we wszystkich kategoriach dostępna jest tutaj.
https://prowly-uploads.s3.eu-west-1.amazonaws.com/uploads/landing_page_image/image/304691/db349433e3c10b4fe56d34f09336f11a.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!