Zmarł Jerzy Chmielewski. „Papcio Chmiel” miał 97 lat

Zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako „Papcio Chmiel”. Był autorem serii komiksowej „Tytus, Romek i A’Tomek”. Miał 97 lat.

Chmielewski (niegdyś zwany także Dziadziem Chmielem) urodził się 7 czerwca 1923 r. w Warszawie. W 1943 r. Chmielewski wstąpił do Armii Krajowej. Brał udział w powstaniu warszawskim jako starszy strzelec podchorąży 7. Pułku Piechoty AK „Garłuch”, o pseudonimie „Jupiter”.

Wraz ze swoimi współtowarzyszami miał opanować Okęcie, ale niestety już 1 sierpnia został zatrzymany przez niemieckich żołnierzy ze służb lotniczych i trafił do niewoli. W latach 50. ukończył stołeczną Akademię Sztuk Plastycznych.

Karierę graficzną Papcio Chmiel rozpoczął w wojsku, od opieki nad gazetką. Następnie pracował jako rysownik od 1947 r., najpierw w „Świecie Przygód”, potem w „Świecie Młodych”. Pierwsza, czarno-biała obrazkowa historyjka o Tytusie została wydrukowana przez „Świat Młodych” w październiku 1957 r.

Na komiksach Papcia Chmiela wychowało się kilka pokoleń Polaków. Seria książeczek o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka została wydana w łącznym nakładzie kilkunastu milionów egzemplarzy. Dotychczas ukazało się ponad 30 części komiksu.

Tytus był harcerzem, kosmonautą, plastykiem, dziennikarzem, aktorem, a nawet olimpijczykiem. Podróżował na Dziki Zachód i Wyspy Nonsensu. Ostatnia księga, w której został kibicem, trafiła do sklepów w 2008 r.

Tytus, Romek i Atomek, księga 1 - Chmielewski Henryk Jerzy -  niePrzeczytane.pl Księgarnia internetowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!