Aleph א debiutuje tajemniczą płytą KAIROS w dniu 8 Marca

Po sukcesie dwóch pierwszych EPek i licznych koncertach w przedwirusowej rzeczywistości, Aleph א powraca ze swoim pierwszym pełnometrażowym albumem KAIROS, który ukaże się 8 Marca 2021 nakładem wytwórni Galactic Smokehouse. 11 Lutego zespół wypuścił Invert – singiel promujący nadchodzący album.

Historia zespołu to w istocie opowieść o przyjaźni bandy dziesięcio-dwunastoletnich zuchów. Już wtedy bowiem Artur, Jakób, Kuba i Maciek poznali się i zaczęli wymieniać muzyką, zajawkami i teoriami spiskowymi. Kiedy okazało się, że mogą w tym składzie założyć kapelę, nie czekali długo. Dłużej zwlekali za to ze studyjnym i scenicznym debiutem, aż w końcu w 2015 roku maszyna ruszyła. Dwie EP (Desert’s Thirst oraz Sesja Wzmacniacz) i kilkadziesiąt koncertów później przyszedł czas, by nagrać płytę długogrającą z prawdziwego zdarzenia. I oto jest: debiutancki album KAIROS.

Zawsze lubiliśmy wspólne budowanie konceptów, tworzenie wymyślnych światów. Do tego stopnia wżarło się to w nasze myślenie, że robimy to często mimochodem przy prostych czynnościach – a więc w przygotowaniu materiału nie mogło zabraknąć myśli przewodniej, idee fix.

Stał się nią prastary motyw wędrówki bohatera przez kolejne etapy życia: od inicjacji – która rodzi się z konfuzji, przez śmierć – odrzucenie starej, krępującej skóry, zmierzenie się z własnym cieniem, ku odrodzeniu – w trudach rozsadzania ciasnej duchowej skorupy, aż po kolejną przygodę – która zamyka historię i otwiera na kolejną inicjację. Przede wszystkim koncept opiera się więc na Bohaterze o tysiącu twarzy Josepha Campbella, który opisuje rozległe podobieństwa między mitologiami na przestrzeni dziejów, szukając uniwersalnego meta-mitu.

Na albumie pojawia się wiele innych wątków: walki z oporem zewnętrznego świata, czy też wewnętrznych rubieży Jungowskiego cienia. KAIROS historię tę umieszcza w kontekście codzienności współczesnego człowieka, przytłoczonego technologią, nadmiarem trywialnych bodźców i szybko przekształcającą się rzeczywistością.

Album został nagrany pośród zasnutych grudniową mgłą pól, w starym pruskim folwarku, pod profesjonalnym nadzorem Rafała Serwatki (Ramtamtam Studio), który moderował działania, studził głowy oraz (dosłownie) dodawał do pieca. Następnie materiał został wysłany do Michała Chełminackiego, który puścił wodze swojej filmowej wyobraźni dodając do płyty głosy zwierząt, tajemnicze reverby i sporo autorskiego zaangażowania. Jednocześnie dwie niemieckie artystki, Mara Nakama i Mirjam Hümmer, odpowiedzialne od 2015 roku za oprawę graficzną zespołu, rozpoczęły pracę nad okładką i szatą graficzną albumu.       

            KAIROS to zróżnicowana muzyczna podróż, niełatwa do jednoznacznej stylistycznej klasyfikacji. Progresywne riffy, szerokie spektrum grunge’owych wokali i liczne zmiany w tempie, metrum i atmosferze, pozostawiają słuchacza w zawieszeniu między chęcią wskoczenia w pogo a kontemplacją na temat natury człowieka i społeczeństwa.

Bez wątpienia Aleph א to formacja z ogromnym potencjałem, której rozwój będzie nam dane obserwawać na przestrzeni lat. KAIROS jest albumem, wobec którego ciężko przejść obojętnie i który z miejsca plasuje się jako jedno z najbardziej interesujących i oryginalnych zjawisk współczesnej polskiej sceny muzycznej.

Dla fanów:​ Soundgarden, Acid Bath, Tool, King Crimson

Facebook​ | Bandcamp | Youtube​ | Spotify​​

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *