Wywiad rzeka z Lipą

Tomasz “Lipa” Lipnicki o sobie i swojej muzyce

Tej postaci polskiego rocka nikomu nie trzeba przedstawiać. Znamy jego twórczość, ale nie każdy zna go osobiście. Teraz jest szansa to nadrobić. “Jeżozwierz” to zapis szczerej, męskiej rozmowy dwóch doświadczonych muzyków, dwóch ludzi związanych przez całe życie ze sceną. Do stołu z Lipą usiadł Przemek Łucyan, znany między innymi z “Lost Bone”, “Hostii” oraz “Hellectricity”, a od kilku lat także dziennikarz muzyczny. Praca nad książką trwała 3 lata, zatem możecie się spodziewać, że będzie to naprawdę wyczerpująca rozmowa!

Wywiad-rzeka z Tomaszem „Lipą” Lipnickim to podróż od dzieciństwa, poprzez kulisy powstawania legendarnego Illusion, burzliwe lata dziewięćdziesiąte minionego wieku do teraźniejszości. Szczera rozmowa o życiu, wzlotach i upadkach, przyjaźniach, związkach i pieniądzach. Wiele pytań o idee i poglądy, a także wydarzenia, które miały wpływ na twórczość jednego z najbardziej charakterystycznych muzyków rockowych w Polsce.

Na 516 stronach stale przewija się temat muzyki – czasem jako wątek główny, czasem jako tło. Kawał historii opisany w słowach i na archiwalnych zdjęciach, których jest w książce ponad 200.

Tomek nie lubi być stawiany na piedestale, nie lubi być określany legendą czy ikoną polskiego rocka. Dla całego pokolenia jego twórczość stała się jednak ścieżką dźwiękową młodości, częścią soundtracku przemian wolnościowych lat dziewięćdziesiątych. Obok Kultu i Kazika to właśnie Illusion zdobyło rzesze fanów, nie tylko świetną muzyką, ale też konkretnym i ważnym przekazem. Lata dziewięćdziesiąte przyniosły eksplozję doskonałej polskiej muzyki, na którą ludzie czekali jak na coś najważniejszego na świecie. Jak powiedział Kuba Wojewódzki: „Muzyka stała się produktem, a kiedyś była emocją!”. Tomek pozostał emocją, tak jak jego twórczość.

To nie jest opowieść o niedostępnej gwieździe rocka żyjącej za złotą barierą, tylko o jednym z nas – wielbicielu muzyki, człowieku walczącym o swoje marzenia; jednym z nas – Polaków, z całym bagażem, jaki historia i życie wrzuciło nam na barki. Nie ma tu kolorowania, nie ma gloryfikacji, nie ma też żerowania na prywatności osób trzecich. Tak jak czasem szorstka i surowa jest twórczość Lipy, tak czasem szorstka i surowa jest zapisana tutaj historia. Jeśli ktoś chce lepiej poznać i zrozumieć jednego z najbardziej charakterystycznych i niepokornych polskich artystów, a przy tym jednego z najlepszych rockowych wokalistów – oto przed wami Tomasz „Lipa” Lipnicki, nie taki, jakim byście chcieli, aby był, tylko taki, jaki jest.

Książka do Kupienia pod Linkiem : https://lipasolo.net/produkt/ksiazka-jezozwierz/

Premiera 19 Marca

Z kolei 23 kwietnia 2021 roku do sprzedaży trafi pierwszy solowy album Tomasza „Lipy” Lipnickiego zatytułowany „Dźwięki słowa”.

Według zapowiedzi, na płycie niewiele będzie typowych piosenek – najważniejsze będą deklamacje i głos muzyka, a także zabawa nutami, brzmieniami i słowem. Gościnnie pojawią się partie gitary basowej, elektrycznych skrzypiec, instrumentów perkusyjnych i kobiecy wokal. Album miał się pierwotnie pojawić na 50 urodziny Lipy przypadające na 2019 rok, ale ostatecznie z powodu braku pośpiechu ukaże się dwa lata później. Na płycie „Dźwięki słowa” pojawi się jedenaście utworów:

1. Piąty wymiar
2. Pieśń na wyjście
3. Kondycja narodu
4. Ech, wojenko, wojenko
5. Nad zamglonym jeziorem
6. Śnieg
7. Ballada na umieranie
8. Kto na tak?
9. Licho
10. Kobieta i kot
11. Hurt

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!