Legenda organów Hammonda B-3, Dr. Lonnie Smith zapowiada nowy album „Breathe”

Nagrany na żywo w klubie Jazz Standard w Nowym Jorku album zawiera dwa nagrania z ikoną rocka, Iggym Popem.

Posłuchaj utworu septetu „Bright Eyes
26 marca nakładem Blue Note Records ukaże się „Breathe” – trzeci album legendy organów Hammonda B-3, Dr. Lonniego Smitha, od czasu jego powrotu w 2016 roku pod skrzydła wytwórni Blue Note.

Na wyprodukowaną przez Dona Wasa płytę „Breathe” składa się osiem energetycznych utworów, z których sześć zostało nagranych podczas obchodów 75. rocznicy urodzin Smitha w klubie Jazz Standard w Nowym Jorku w 2017 roku. Album rejestruje artystę w jego stałym trio z gitarzystą Jonathanem Kreisbergiem i perkusistą Johnathanem Blakiem, jak również w rozszerzonym składzie – jego septecie z Johnem Ellisem na saksofonie tenorowym, Jasonem Marshallem na saksofonie barytonowym, Seanem Jonesem na trąbce i Robinem Eubanksem na puzonie, a także występującą gościnnie wokalistką, Alicią Olatują. Na płycie znalazły się również dwie porywające studyjne współprace z ikoną rocka, Iggy Popem.
W trakcie swojej kariery jako lider Smith nagrał ponad trzydzieści albumów, ale jego ulubionym sposobem dokumentowania kreatywności są występy na żywo: – Tak trudno jest uchwycić w studiu to, co czuję w danym momencie – powiedział. – Słuchanie mnie na żywo to uchwycenie mnie grającego w tej konkretnej chwili. To dobra, twórcza atmosfera. Przepełniona miłością.
„Breathe” to wydawnictwo pokrewne albumowi tria Smitha z 2018 roku, „All In My Mind”, który został nagrany podczas tego samego tygodnia rezydencji urodzinowej w klubie Jazz Standard i wydany w postaci winyla w ubiegłym roku w cenionej serii Tone Poet Audiophile Vinyl Reissue Series. Wydany w 2016 roku album „Evolution” to powrót Smitha do Blue Note niemal 50 lat po tym, jak artysta po raz pierwszy nagrywał dla tej wytwórni (jako sideman na kultowym albumie Alligator Boogaloo saksofonisty altowego Lou Donaldsona w 1967 roku). W latach 1968-1970 Smith nagrał pięć własnych soul-jazzowych albumów, od debiutu „Think!” po „Live at Club Mozambique”, obydwa wznowione niedawno w ramach Blue Note 80 Vinyl Reissue Series. A playlista „Dr. Lonnie Smith: The Finest” zawiera niektóre z najwspanialszych utworów Smitha nagranych w Blue Note w ciągu ostatnich 53 lat.
Blue Note jest jak rodzina – mówi Smith. – Tu jest tak, jakbym nigdy nie odszedł z tej wytwórni. Wszyscy są wspaniali we współpracy. Dają mi możliwość opowiadania swojej historii w muzyce tak jak czuję.
Lista utworów albumu „Breathe” jest następująca:
1. Why Can’t We Live Together featuring Iggy Pop (Timmy Thomas)
2. Bright Eyes – Live (Dr. Lonnie Smith)
3. Too Damn Hot – Live (Dr. Lonnie Smith)
4. Track 9 – Live (Dr. Lonnie Smith)
5. World Weeps – Live (Dr. Lonnie Smith)
6. Pilgrimage – Live featuring Alicia Olatuja (Dr. Lonnie Smith, lyrics by Lynne Meryl Konenigsberg)
7. Epistrophy – Live (Thelonious Monk)
8. Sunshine Superman featuring Iggy Pop (Donovan)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *