The Black Keys wraca z nowym albumem Delta Kream!

Na płycie duet kłania się takim bluesowym artystom jak R. L. Burnside czy Junior Kimbrough

Grupa The Black Keys wydała właśnie najnowszą płytę “Delta Kream”. Dzieło jest powrotem duetu do korzeni. Zestaw zawiera 11 country-bluesowych standardów z północnego Missisipi, które muzycy pokochali za młodu.

Na wydawnictwo trafiły covery utworów takich wykonawców jak R. L. Burnside’a czy Juniora Kimbrougha. Dan Auerbach i Patrick Carney zarejestrowali materiał na “Delta Kream” w studiu Auerbacha, Easy Eye Sound w Nashville. Podczas sesji duetowi towarzyszyli Kenny Brown i Eric Deaton, a także członkowie zespołów bluesowych legend, R. L. Burnside’a i Juniora  Kimbrougha. Tytuł zaczerpnięty został z kultowego zdjęcia Williama Egglestona, które zresztą trafiło na okładkę płyty “Delta Kream”. Członkowie fankulbu The Lonely Boys and Girls Club otrzymali możliwość ekskluzywnego, premierowego odsłuchu płyty. Chętni nadal mogą bezpłatnie dołączyć do fanklubu, by otrzymywać rozmaite muzyczne bonusy, unikatowy merch i wiele więcej.

Muzyka z północnego Missisipi, która zrodziła się w podrzędnych knajpach, wywarła wielki wpływ na twórczość The Black Keys. Wystarczy przypomnieć covery “Busted” R.L. Burnside’a i “Do The Romp” Juniora Kimbrougha na debiutanckiej płycie, “The Big Come Up”, także kontrakt z wytwórnią Fat Possum Records, w barwach której nagrywali ich idole oraz EP-kę “Chulahoma” z przeróbkami piosenek Kimbrougha.

The Black Keys ogłosili współpracę z fundacją Save The Music, która działa w Missisipi na rzecz edukacji muzycznej w szkołach podstawowych i średnich. – Nawiązaliśmy z nimi współpracę, by wesprzeć nauczycieli i zaopatrzyć szkoły w mieście Holly Springs w instrumenty muzyczne – komentują członkowie formacji. – Celem jest rozwój programów muzycznych w całym stanie, a zaczynamy właśnie od Holly Springs.

Zespół niedawno wypuścił klip do singla “Going Down South”. Podobnie jak w pierwszym klipie promującym “Delta Kream” – “Crawling Kingsnake”, tak i w “Going Down South” pojawiają się istotne dla historii bluesa miejsca z północnego Missisipi. Tym razem na ekranie widzimy Blues Alley w Holly Springs (rodzinnym mieście Juniora Kimbrougha), ujęcia z Como (skąd pochodzi Fred McDowell), The Burnside Palace czy sklep płytowy Aikei Pro.

Przy okazji płyty “Delta Kream”, zespół nawiązał także współpracę z stanową izbą turystyczną – VisitMississippi, aby R. L. Burnside i Junior Kimbrough zostali uwzględnieni na trasie Mississippi Blues Trail, która przybliża bardziej i mniej znanych bluesowych artystów. Więcej informacji o szlaku pod tym adresem. http://www.msbluestrail.org/

The Black Keys – Going Down South [Official Music Video]

Tracklista “Delta Kream”:

1. Crawling Kingsnake (John Lee Hooker / Bernard Besman)

2. Louise (Fred McDowell)

3. Poor Boy a Long Way From Home (Robert Lee Burnside)

4. Stay All Night (David Kimbrough, Jr.)

5. Going Down South (Robert Lee Burnside)

6. Coal Black Mattie (Ranie Burnette)

7. Do the Romp (David Kimbrough, Jr.)

8. Sad Days, Lonely Nights (David Kimbrough, Jr.)

9. Walk with Me (David Kimbrough, Jr.)

10. Mellow Peaches (Joseph Lee Williams)

11. Come on and Go with Me (David Kimbrough, Jr.)

BIO:

Zespół The Black Keys powstał w 2001 roku w Akron, w Ohio. Od tego czasu nazywani byli “rockową arystokracją” czy “jedną z najlepszych rockandrollowych kapel na Ziemi”. Duet tworza gitarzysta i wokalista Dan Auerbach oraz perkusista, Patrick Carney. Zaczynali w małych klubach, by po pewnym czasie wyprzdawać stadiony i hale. W dorobku mają dotą 9 studyjnych płyt: “The Big Come Up” (2002), “Thickfreakness” (2003) i “Rubber Factory” (2004) oraz wydane nakładem Nonesuch Records “Magic Potion” (2006), “Attack & Release” (2008), “Brothers” (2010), “El Camino” (2011), “Turn Blue” (2014)  oraz “Let’s Rock” (2019). W 2020 roku wydali ponadto jubileuszową reedycję “Brothers”. The Black Keys zdobyli 6 nagród Grammy i statutkę BRIT. Byli ponadto gwiazdami festiwali w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Australii czy Europie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *