Eurowizyjne perełki – Edycja przesterowana

Eurowizja 2021 już za nami. Nie obeszło się bez dużego zaskoczenia. Mało kto spodziewał się na konkursie tak dużego zwrotu widzów konkursu w kierunku klasycznego rocka. Powrót do mocniejszych brzmień jest idealną okazją, żeby przypomnieć sobie najlepsze kawałki eurowizyjne sprzed lat. Zapraszamy do zerknięcia na 6 najlepszych rockowych kąsków dla wyjadaczy europejskich talerzy.

  1. Måneskin – Zitti E Buoni (Włochy – 2021)

Jedna z największych petard Eurowizji 2021. Måneskin udowadnia, że język ojczysty miłośników makaronu, został stworzony do mocniejszej muzyki i potrafi przyciągnąć fanów ciężkich brzmień. Z Rotterdam wrócili z trofeum zapisując się na kartkach historii jako zwycięzcy 65. Eurowizji.

W obecnym składzie: Damiano David, Victoria De Angelis, Thomas Raggi, Ethan Torchio.

  1. AWS – Viszlát Nyár (Węgry – 2018)

Post hardcore’owa grupa AWS w znaczący sposób wyróżniała się na tle innych wykonawców 63 konkursu w Portugalii. Ich utwór wydano również w angielskiej wersji językowej pt. „Summer Gone”.

W obecnym składzie: Bence Brucker, Dániel Kökényes, Áron Veress, Soma Schiszler

3.Mor ve Ötesi – Deli (Turcja- 2008)

W latach 2000s ojczyzna kebabów, zaserwował widzom aż trzy propozycje rockowe na konkursie. Oto jedna z nich. Alternatywna kompozycja pt. „Deli” zapewniła Mor ve Ötesi 7 miejsce w finale

W obecnym składzie: Harun Tekin, Kerem Kabadayı, Burak Güven, Kerem Özyeğen

4.maNga – We Could Be The Same (Turcja – 2010)

W 2010 roku Turcja ponownie postawiła na nieco ostrzejsze brzmienie, wysyłając do Oslo maNgę z  rap rockowym utworem „We Could Be The Same”. Formacja uplasowała się na II miejscu ustępując tytułu zwycięscy Lenie, reprezentantce Niemiec. Turkom udało się podbić serca widzów nie tylko muzyką, ale i samym występem. Z pewnością wielu ludzi doskonale pamięta kobietę w stroju przypominającym Power Rangera i efekty pirotechniczne..

W obecnym składzie: Ferman Akgül, Yağmur Sarıgül, Cem Bahtiyar, Özgür Can Öney

5.Nika Kocharov and Young Georgian Lolitaz – Midnight Gold (Gruzja – 2016)

Young Georgian Lolitaz to jeden z najciekawszych zespołów konkursu, Formacja stoi na niezwykle wysokim poziomie. Niby gdzieś słychać inspirację Blurem oraz wykonawcami sceny alternatywnej, ale zarazem muzyka ta jest niezwykle oryginalna i nieoczywista.

W składzie: Nika Kocharov, Giorgi Marr, Levan Shanshiashvili, Dimitri Oganesian

  1. Lordi – Hard Rock Hallelujah (Finlandia – 2006)

Zdecydowanie jeden z najbardziej pamiętnych występów eurowizyjnych. Lordi można spokojnie postawić na półce obok najbardziej kontrowersyjnych artystów w historii konkursu. Zespół zasłynął  w 2006 roku power metalowym utworem „Hard Rock Hallelujah”, który zapewnił Finlandii pierwsze od 45 lat zwycięstwo. Do ich sukcesów przyczynił się w dużej mierze ich specyficzny image sceniczny.

W obecnym składzie: Mr. Lordi, Amen, OX, Mana, Hella

Wyróżnienia

Softengine – Something Better (Finlandia – 2014)
Minus One – Alter Ego (Cypr – 2016)
The Humans – Goodbye (Rumunia 2018)
Max Jason Mai – Don’t Close Your Eyes (Słowacja – 2012)

 

Kamil „Inky” Kołacz

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!