“Gramy, to co lubimy” – Jurek Owsiak o muzyce na Pol’and’Rock 20121

Nadchodzący Pol’and’Rock Festival jest pod wieloma względami całkowicie nowym festiwalem. Organizowany będzie bowiem nie tylko w nowym miejscu, ale też w nowych, pandemicznych warunkach. Wydarzenie, które cieszyło się zainteresowaniem setek tysięcy odwiedzających ze wszystkich stron świata,  będzie festiwalem hybrydowym, czyli takim, który połączy koncerty na żywo z trwającą blisko 50 godzin transmisją internetową. Na Lotnisku Makowice-Płoty bawić się będzie grupa 20 000 festiwalowiczy, a przed ekranami zasiąść mogą tysiące wielbicieli dobrej muzyki, bo tej – tradycyjnie już –  na Pol’and’Rock Festival zabraknąć nie może. Wśród ogłoszonych artystów znalazło się też – co jest osiągnięciem w okresie pandemii – sześć kapel ze świata! Dubioza Kolektiv i Jahcoustix już znają publikę Najpiękniejszego Festiwalu Świata, podczas gdy dla Slift, Igorrra, Morgane Ji i Dirty Shirt będzie to pierwsze spotkanie z Pol’and’Rock Festival.

“Mimo pandemii mamy dla Was kilka mega niespodzianek, które na ten festiwal przyjadą ze świata. I tak jak zawsze gramy to, co lubimy! Po prostu.”

– podkreśla dyrektor festiwalu, Jurek Owsiak

Budowa tegorocznego line-up Najpiękniejszego Festiwalu Świata rozpoczęła się już w marcu. Po zorganizowanym w dobie pandemii Finale WOŚP (zakończonym, nota bene, rekordowym wynikiem 210 813 830,10 zł!) przyszedł czas na myślenie o tym, w jaki sposób Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy może podziękować za udzielone wsparcie.

Skład 27. Pol’and’Rock Festival to prawdziwa mozaika gatunków, inspiracji i muzycznych stylistyk – sentymentalne powroty na scenę Najpiękniejszego Festiwalu Świata w wykonaniu, chociażby kapeli Dżem czy zespołu Pidżamy Porno (zespołu, który ścigał się z Kultem pod względem fanów proszących o ich występ na festiwalu), przeplatały się z muzycznymi odkryciami zarówno z Polski jak i zza granicy. Na największą uwagę zasługują jednak kapele zagraniczne, które po raz pierwszy (lub, w przypadku Dubiozy Kolektiv, po raz trzeci) zaprezentują się publiczności Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Dla francuskiego zespołu Slift, występ na Pol’and’Rock będzie debiutem w Polsce. 

“Jesteśmy szperaczami. Bardzo dużo czasu spędzamy w internecie, obserwując, co się dzieje na świecie, wyłapując muzykę, która zaskakuje, bardzo się podoba, niezależnie od tego, czy pochodzi z Meksyku, ze Stanów Zjednoczonych, z Francji, Hiszpanii czy Włoch. Ludzie znają już nasz festiwal. Często są bardzo zadowoleni, że się do nich odzywamy i chcemy się taką muzyką podzielić”

– tak proces wyszukiwania zespołów opisuje pomysłodawca festiwalu, Jurek Owsiak

Jurek Owsiak, Lotnisko Makowice – Płoty. fot. Bartosz Chodorowski

27 Pol’and’Rock Festival odbędzie się w dniach 29-31 lipca na dawnym lotnisku Makowice – Płoty w województwie zachodniopomorskim. Na terenie o powierzchni 78 hektarów znajdą się pola namiotowe, scena, na której wystąpi blisko 30 wykonawców, strefa ASP ze spotkaniami z wybitnymi gośćmi oraz koncertami wieczornymi, a także przestrzenie partnerów.

Na Festiwalu wystąpią m.in. Dżem, Dubioza Kolektiv, Hańba!, Black River, Tides from Nebula, Renata Przemyk, Morgane Ji i Kasia Kowalska. Na Akademii Sztuk Przepięknych spotkać będzie się można z Arkadiuszem Jakubikiem, Andrzejem Chyrą, Martą Lempart, Elżbietą Dzikowską, Jakobe Mansztajnem (Make Life Harder), Przemkiem Kossakowskim i ekipą Down the Road, Łukaszem Czepielą, Radkiem Kotarskim oraz adwokatami Sylwią Gregorczyk-Abram i Michałem Wawrykiewiczem (spotkanie o polexicie).

Festiwal przybierze formę hybrydową – dostępny będzie zarówno dla uczestników obecnych na miejscu, ale także dla osób śledzących jego przebieg w internecie. W formie stacjonarnej w wydarzeniu uczestniczyć będzie mogło 20 tysięcy uczestników, w tym osoby zaszczepione i niezaszczepione (zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów) – posiadacze specjalnych wejściówek. Transmisja z wydarzenia dostępna będzie w serwisie YouTube, na Facebooku i Twitchu, a także w Onecie i na antenie Antyradia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *