Tulia w klipie do piosenki „Narkotyk” prezentuje piękno i historię Zarzecza

Utwór „Narkotyk” to kolejna singlowa odsłona płyty „Półmrok”, a towarzyszący mu klip to niezwykła podróż w niesamowitą krainę folkloru Beskidu Żywieckiego.

Tym razem zespół Tulia zaskakuje udziałem prawdziwie rockowych gitar, które nadają kompozycji dodatkowej siły i wyrazu. Potężnie brzmiący utwór to równocześnie credo silnej, uwodzącej osobowości. – „Narkotyk” to metafora fascynującej osoby, która przyciąga i mami, a na koniec i tak robi to, co zechce i zawsze wygrywa – tłumaczą artystki. – W wideoklipie uosabiamy majestatyczny „Narkotyk”, któremu nie zagrażają żadne przeszkody, nie poddaje się lękom i dąży do swojego celu. Pytanie, czy nie jest to zgubna droga?
Znajomość z animatorami kultury i etnografami zaowocowała pomysłem na niezwykły teledysk do piosenki. – Od dłuższego czasu miałyśmy potrzebę ukazania piękna tradycji kolędowych i noworocznych, i tak, przez przypadek, odkryłyśmy Dziady Noworoczne z Zarzecza – wspominają dziewczyny.

Dziady Noworoczne z Zarzecza to barwny korowód młodych mężczyzn przebranych za najróżniejsze postacie. Co roku, 1 stycznia, prezentują oni unikatową formę kolędowania, znaną w tej wsi od wielu pokoleń. Dziady szybkim truchtem, jeden za drugim przemierzają całą wieś Zarzecze, odwiedzając wszystkie domy z kolędą na ustach. Rytm wygrywają im dzwonki przytwierdzone do pasów, a strzelające baty sygnalizują, że skończył się poprzedni i zaczął Nowy Rok. Najważniejszymi postaciami są dwa Diabły, czarny i czerwony, biegnące na początku oraz na końcu korowodu. W skład grupy wchodzą także: Babka, Śmierć, Pajace, Niedźwiedzie, Kogut, Żyd, Cyganka, Bibuloki, Skórkorze, Słomiorze, Kominiarz, Lekarz, Masarz, Szewc.
Fragment historii, którą opowiadamy w albumie „Półmrok”, jakim jest „Narkotyk”, to moment złości i gniewu. To właśnie te emocje przedstawiają Dziady. Za pomoc merytoryczną i organizacyjną dziękujemy Eli Kondzior. Za kultywowanie swoich tradycji, które były inspiracją do stworzenia scenariusza teledysku, za pokazanie nam części historii Zarzecza i ukazanie jej piękna dziękujemy z serc grupie dziadów:
Mateusz Kasperek
Adam Midor
Marcin Płonka
Stanislaw Jakubiec
Szymon Kasperek
Artur Jakubiec
Jakub Jakubiec
Maciej Wandzel
Antoni Wandzel
Kuba Barcik
Sebastian Antonik
Oskar Stasica
Konrad Wojciuch
Tomasz Gąsiorek
Bogdan Wandzel
Nikodem Stasica
Robert Masny
https://prowly-uploads.s3.eu-west-1.amazonaws.com/uploads/landing_page_image/image/346847/c9ab77183fcde3595d79c498fa7720c2.jpeg
https://prowly-uploads.s3.eu-west-1.amazonaws.com/uploads/landing_page_image/image/346846/d63b9ab9075e913852b4820866b128a1.jpeg
https://prowly-uploads.s3.eu-west-1.amazonaws.com/uploads/landing_page_image/image/346709/e2a08a3fd7ddb4cbb8298ccb9078aa01.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!