Premiera: Marcin Wasilewski Trio „En attendant”

Trio w składzie: Marcin Wasilewski (fortepian), Sławomir Kurkiewicz (kontrabas), Michał Miśkiewicz (perkusja) publikuje nowy materiał

Wiele lat wspólnego grania doprowadziło do powstania zespołu o całkowicie symbiotycznym przepływie twórczym – zauważył Don Heckman z „Los Angeles Times”, kiedy Marcin Wasilewski Trio zaistniało na międzynarodowej scenie jazzowej. Komunikacja między muzykami oparta na improwizacji, pogłębiała się z biegiem lat, wraz z rozwojem ich kreatywności. „En attendant” jest dowodem niezwykłej wyobraźni muzyków i wyrazem tego, w jaki sposób pochodzące z wielu źródeł inspiracje mogą być opowiedziane muzycznym językiem.
„En attendant” został nagrany tuż przed rozpoczęciem współpracy tria z saksofonistą Joe Lovano w studio La Buissone w 2019 roku, kiedy to powstawał album Arctic Riff”. „En attendant” stworzony przez Marcina Wasilewskiego, Sławomira Kurkiewicza i Michała Miśkiewicza, charakterystyczny w swym brzmieniu i w niepodrabialnym stylu, prezentuje bardzo szeroki wachlarz stylistyczny, od Bacha po improwizację. Na „En attendant” między wspólnymi kompozycjami tria znalazły się również „Glimmer of Hope” Marcina Wasilewskiego, ponadczasowy „Vashkar” Carli Bley, legendarny utwór The Doors „Riders on the Storm”, a także Wariacja Goldbergowska J.S. Bacha. Przez 25 lat wspólnego grania, znakiem rozpoznawczym tria stała się wyjątkowa płynność i symbioza brzmienia, która czyni twórczość Tria absolutnie wyjątkową.
Trzyczęściowa kompozycja „In Motion” jest jak dotąd najtrafniejszym wyrazem umiejętności tria do odkrywania nowych form, kształtów i struktur muzycznych, przy zachowaniu architektonicznych proporcji. „In Motion Part I”, utwór rozpoczynający album ustępuje Wariacji 25 z Wariacji Goldbergowskich, przypominając, że ostatecznie wszystkie drogi prowadzą do Bacha.
Jednym z ulubionych utworów Tria, który również znalazł się na „En attendant” , jest „Vashkar”, kompozycja Carli Bley, która pierwotnie ukazała się na albumie Paula Bleya, „Footloose!”  z 1963 roku. 
Tworzenie autorskich wersji popowych i rockowych utworów stało się stałym elementem twórczości Tria. Na wcześniejszych albumach znalazły się „Hyperballad” Björk, „Diamonds and Pearls” Prince’a, czy “Message in a Bottle” the Police. Kultowy utwór „Riders on the Storm” The Doors dołącza do tej listy prezentując się w nieco niekonwencjonalnej aranżacji. Podczas gdy rytmikę utworu tworzy groove bliski oryginału, basista Sławomir Kurkewicz, improwizując, zdecydowanie wysuwa się na pierwszy plan, podczas gdy Marcin Wasilewski wydobywa harmonie kompozycji.

Marcin Wasilewski (ur. 1975 r.), Sławomir Kurkiewicz (ur. 1975 r.) oraz Michał Miśkiewicz (ur. 1977 r.) grają wspólnie od 1993 roku. Zespół szybko zyskał znaczenie na polskiej scenie jazzowej, zarówno jako samodzielne trio, jak i jako trzy czwarte kwartetu Tomasza Stańko.
To właśnie z Tomaszem Stańko po raz pierwszy znaleźli się w wytwórni ECM, pojawiając się na albumach Soul of Things (2001), a następnie Suspended Night (2003) oraz Lontano (2005). Stańko był również mentorem muzyków. „W całej historii polskiego jazzu nigdy nie mieliśmy takiego zespołu. Każdego dnia czuję się zaskoczony. Po prostu stają się coraz lepsi” – powiedział niegdyś entuzjastycznie Tomasz Stańko.
Ta wypowiedź odbiła się echem w prasie, a „JazzTimes” stwierdził: „Marcin Wasilewski nie myśli jak inni pianiści jazzowi. Jego improwizacje, wyczucie muzycznej przestrzeni i tonalne obrazy są tak świeże, tworzą tajemniczą i enigmatyczną rzeczywistość […] Młode trio ma odwagę, aby tworzyć muzykę cechowaną spokojem i cierpliwością. Fakt, że grali razem, odkąd byli nastolatkami jest wyczuwalny w sposobie, w jaki wzajemnie ufają swoim pomysłom jako kolektyw”.
Albumy Marcina Wasilewskiego, Sławomira Kurkiewicza i Michała Miśkiewicza wydane nakładem ECM to Trio (2004), January (2007), Faithful (2010), Spark of Life (2014, z Joakimem Milderem), Live (2016), a także Arctic Riff (2019 z Joe Lovano). Trio wraz z saksofonistą Trygve Seimem, można również usłyszeć na albumie Forever Young (2013) gitarzysty Jakoba Younga. Wasilewski i Kurkiewicz pojawiają się ponadto na płytach Manu Katché Neighborhood (2004) oraz Playground (2007).
Album „En attendant” został nagrany w studio La Buissonne w sierpniu 2019 roku.
https://prowly-uploads.s3.eu-west-1.amazonaws.com/uploads/landing_page_image/image/352580/6a874b1c9268b67e1c5feb6dbb30c591.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!