Anna Maria Jopek i projekt „Przestworza” w Krakowie

Anna Maria Jopek wraz z uznanymi artystami stworzyła unikatowy projekt „Przestworza”. Po koncertach w największych miastach w Polsce już 20 września 2021 r. wokalistka wraz z zespołem zagra w Operze Krakowskiej.

Koncert w Krakowie będzie siódmym przystankiem na trasie koncertowej projektu „Przestworza” i odbędzie się dzień po koncercie w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, a także po entuzjastycznie przyjętych koncertach w Szczecinie, Bydgoszczy, Lublinie, Łodzi i Poznaniu. „Przestworza” to projekt który narodził się spontanicznie, ale zebrał pod jednym szyldem znakomitych muzyków. Utwory, które wypełniają koncerty „Przestworzy” zaaranżował Piotr Wojtasik, które również wykonuje wraz z plejadą polskich muzyków: od świeżo nagrodzonego Fryderykiem Dominika Wanii, poprzez Macieja Sikałę, Roberta Kubiszyna, Piotra Nazaruka i Pawła Dobrowolskiego na Atom String Quartet kończąc.
Trzy lata temu Kasia Wodecka-Stubbs zaprosiła mnie do udziału w Wodecki Twist Festivalu w Krakowie. Na początku miałam pewne obiekcje, bo nie wyobrażałam sobie siebie w repertuarze Zbyszka, którego uwielbiam. Ale Kasia powiedziała: „Koncert odbędzie się w Teatrze Słowackiego, a aranże napisze Piotr Wojtasik”. „On jest bezkompromisowym twòrcą. To może być ciekawe” – pomyślałam wtedy. Zgłosiłam się do udziału w tym koncercie i wybrałam dwa utwory: „Zacznij od Bacha” i „Rzuć to wszystko, co złe”. Piotr wpisał te piosenki w przestrzeń tak piękną i głęboką, że aż chciało się płakać – jakbym przeszła z przestrzeni dwuwymiarowej w wielowymiarową. Dlatego wcale nie chciało mi się z niej wychodzić. Zapytałam więc Piotra czy nie popracowałby ze mną i z moimi muzycznymi kompanami, z którymi trzymam się od lat. Tak powstał pomysł na „Przestworza”. – wyjaśnia Anna Maria Jopek
Zdaniem artystki projekt „Przestworza” dobrze wpisuje się w trudne czasy współczesne: – Traktuje o byciu razem – w muzyce, ale i w szerszym kontekście, po długim czasie bycia na osobności. Widzę w tym dodatkową wartość, która dla mnie jest niezwykle istotna.
Utwory wykonywane na koncertach to nowe piosenki, ale też kilka adoptowanych tematów, które AMJ kocha od dziecka. „Przestworza” to projekt premierowy, odwołujący się do ludowości, ale w aranżach Piotra Wojtasika takie utwory jak chociażby „Bandoska”, czyli „Zachodźże słoneczko”, są zupełnie inną czasoprzestrzenią. W repertuarze koncertowym „Przestworzy” są również fragmenty starych pieśni religijnych, oraz nowe piosenki Anny Marii Jopek, odarte jednak z typowej „piosenkowości”, jak również ważne dla artystki wiersze – Anny Kamieńskiej czy Rainera Rilke.
– Z pewnością kluczowym elementem jest fantastyczny dobór artystów biorących w nim udział. Zestawienie tak wielu różnych osobowości na jednej scenie powoduje, że ta muzyka ma za każdym razem inny kolor. Rzadko mam okazję brać udział w projektach w tak dużym i różnorodnym składzie wokalno-instrumentalnym. Dzięki temu „Przestworza” to forma o wielu wpływach. Oczywiście są szczególnie bogate aranże, ale jest także dużo miejsca dla dowolności interpretacyjnej i improwizacji, co z kolei dla mnie jest szczególnie ważne”– podkreśla Dominik Wania, pianista i członek drużyny „Przestworzy”.
„Przestworza” to kontynuacja rozpoczętej jeszcze w 2020 roku trasy koncertowej przerwanej przez pandemię. Jesienią 2021 roku unikatowy projekt powołany do życia przez Annę Marię Jopek i Piotra Wojtasika powraca do koncertowania. Trasa obejmująca największe miasta w Polsce będzie jedyną okazją do zobaczenia i usłyszenia tej premierowej muzyki.
Nad projektem „Przestworza” pracujemy od 2019 roku. Dzisiaj, jesienią 2021 roku znów wypełnia mnie radość, bo kilka koncertów, które właśnie zagraliśmy uświadomiły mi, że nabraliśmy dystansu to tego materiału i mogliśmy na niego spojrzeć zupełnie na nowo. Pomysł na tę muzykę był taki, aby zagrać ją jeden raz. Zatem dla mnie nie ma znaczenia czy mielibyśmy ją zagrać rok temu, czy teraz. Ona miała być wyjątkowa również dla nas i na pewno taka pozostanie. – dodaje Piotr Wojtasik.
Pozostałe koncerty trasy „Przestworza”:
19.09 Wrocław, Narodowe Forum Muzyki
20.09 Kraków, Opera Krakowska
11.10 Bielsko – Biała, Bielskie Centrum Kultury
12.10 Katowice, NOSPR
14.12 Gdynia, Teatr Muzyczny
Bilety na koncerty dostępne na Goingapp.pl
https://prowly-uploads.s3.eu-west-1.amazonaws.com/uploads/landing_page_image/image/353714/e7390563488e6a5fbd0badf3c66f5082.jpg
https://prowly-uploads.s3.eu-west-1.amazonaws.com/uploads/landing_page_image/image/353715/8747b1972ef56c4c056b115206b125b6.png

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!