John Coltrane „A Love Supreme: Live in Seattle”. Premiera 22 października

Po prawie sześciu dekadach od powstania, światło dzienne ujrzy historyczne nagranie z występu Johna Coltrane’a. Materiał „A Love Supreme: Live in Seattle”. został zarejestrowany pod koniec 1965 roku, podczas ostatniego wieczoru serii koncertów w The Penthouse w Seattle.

To muzyczne objawienie o historycznym znaczeniu. Dokumentuje moment, w którym Coltrane poszerza swój kwartet o drugi saksofon Pharoah Sandersa i drugi bas Donalda Garretta, przechodząc tym samym w ostatnią fazę swojej kariery.
Album „A Love Supreme: Live in Seattle”. pojawi się w sprzedaży 8 października nakładem Impulse! Records/UMe.
Już dziś można posłuchać „A Love Supreme. Part IV. Psalm”  wraz z wizualizacją TUTAJ.

Wyjątkowe znaczenie „A Love Supreme: Live in Seattle”. podkreśla fakt, że Coltrane rzadko wykonywał swoją czteroczęściową suitę po nagraniu jej w studiu w 1964 roku. Materiał skomponowany i stworzony jako swoiste wyznanie przepełnione duchowością stał się bestsellerem, a także otrzymał nagrodę GRAMMY. Przez ponad sześć dekad panowało przekonanie, że jedyne zarejestrowane publiczne wykonanie „A Love Supreme” miało miejsce podczas francuskiego festiwalu w Juan-Les-Pins w lipcu 1965 roku. Nagranie to zostało wydane ponad dwadzieścia lat temu. Natomiast nagranie zawierające występ z października 1965 roku znajdowało się w prywatnej kolekcji saksofonisty Joego Brazila. Do tej pory ten materiał mogli wysłuchać jedynie jego przyjaciele i kilku muzyków – szczęśliwców.
„A Love Supreme: Live in Seattle” jest fascynującym i niespotykanym wykonaniem pełnej suity, charakteryzującym się luźniejszym i bardziej improwizowanym podejściem oraz poczuciem wspólnoty, podobnym do tego, jakie odczuwają wierni podczas nabożeństwa. W nagraniu można usłyszeć zespół w składzie: John Coltrane i Pharoah Sanders na saksofonach, McCoy Tyner na fortepianie, Elvin Jones na perkusji oraz Jimmy Garrison i Donald (Rafael) Garrett na basach. Pojawił się tu również Carlos Ward, wówczas młody saksofonista, który stawiał swoje pierwsze kroki na scenie.
Jak ujął to historyk muzyki Ashley Kahn – „A Love Supreme: Live in Seattle” to świadectwo, jak mistrz duchowej ekspresji wykonuje swoje dzieło w ciasnych wnętrzach klubu jazzowego. […] W sobotę, 2 października 1965 r. w Seattle, idealnie połączyły się niezbędne elementy: muzyka, muzycy, miejsce, duch wspólnoty i manifest światopoglądowy. Coltrane zdecydował się nam to przekazać i na szczęście ta chwila została uwieczniona.
Materiał „A Love Supreme: Live in Seattle” został zarejestrowany ze sceny za pomocą dwóch mikrofonów podłączonych do magnetofonu Ampex, a jedyne kopie taśm zostały bardzo dobrze zachowane, co dało niezwykle wyraźne i wolne od zniekształceń nagranie. – Niesamowite jest to, że taśmy z tej epoki często ulegają uszkodzeniom spowodowanym przez ciepło lub wilgoć lub po prostu są układane poziomo, jednak te taśmy są w doskonałym stanie […] W rezultacie, są to najlepsze amatorskie nagrania Johna Coltrane’a, nad którymi mieliśmy przyjemność pracować – pisze inżynier Kevin Reeves, producent wydania.
Suita „A Love Supreme” to historia Johna Coltrane’a, jego muzycznej podróży i duchowej ścieżki. To jedno z najbardziej znaczących nagrań kanonu jazzu, wielokrotnie analizowane przez muzyków, nie tylko jazzowych. Magazyn Rolling Stone konsekwentnie wymienia go wśród najlepszych albumów wszech czasów. – Ze swoich wielu muzycznych kreacji Coltrane patrzył na „A Love Supreme” w bardzo szczególny sposób – pisze Kahn w książeczce dołączonej do albumu „A Love Supreme: Live in Seattle” – Nazwał „A Love Supreme” pokorną ofiarą dla Boga. Żadna inna jego kompozycja ani nagranie nie miały takiego przekazu […] Album „A Love Supreme” był zarówno osobistym, jak i publicznym oświadczeniem – kazaniem uniwersalistycznej wiary”. 
Teraz „A Love Supreme: Live in Seattle” rozwija historię zarówno wielkiego muzyka, jak i ponadczasowego utworu.
A Love Supreme: Live in Seattle 
1. A Love Supreme, Pt. 1 – Acknowledgement (Live in Seattle/1965)
2. Interlude 1 (Live in Seattle/1965)
3. A Love Supreme, Pt. II – Resolution (Live in Seattle/1965)
4. Interlude 2 (Live in Seattle/1965)
5. A Love Supreme, Pt. III – Pursuance (Live in Seattle/1965)
6. Interlude 3 (Live in Seattle/1965)
7. Interlude 4 (Live in Seattle/1965)
8. A Love Supreme, Pt. IV – Psalm (Live in Seattle/1965)
Zarejestrowane przez Joe’go Brazila, The Penthouse, Seattle
Zremasterowane przez Kevina Reevesa, East Iris Studios, Nashville
https://prowly-uploads.s3.eu-west-1.amazonaws.com/uploads/landing_page_image/image/355225/3ba289edc5a0098ba93369b677686e19.jpg
https://prowly-uploads.s3.eu-west-1.amazonaws.com/uploads/landing_page_image/image/355224/047c85b0cadddceeb5430b1829df5fee.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!