Relacja ze spotkania – przedpremierowego odsłuchu nowej płyty- Na Wzgórzu Rozpaczy Marka Dyjaka.

21 Października w eleganckim Klubie Jazzowym – Jassmine odbyło się kameralne spotkanie poświęcone najnowszej twórczości Marka Dyjaka.  Wraz z dziennikarzem z radia 357 Marcinem Cichońskim, przeszliśmy przez szczerą opowieść muzyczną smaganą trudem życia wokalisty. Raczej było sentymentalnie i nostalgicznie. Były anegdoty i odwołania do procesu powstawania płyty.

Marek Dyjak często przywoływał sylwetki postaci, które współtworzyły Krążek. Jedną z nich był polski bard, poeta Jacek Kleyff – autor słów i muzyki w utworze „Nocnoautobusoowa”. Resztę utworów napisał znakomity Jan Kondrak oraz songwriter Robert Kasprzycki. „Na mojej płycie na trąbce grał trębacz wręcz na światowym poziomie, kompozytor i producent, Jerzy Małek”- mówił Dyjak.  Za prawie wszechobecny akordeon odpowiadał Marek Tarnowski. Natomiast Andrzej Czapliński zajął się między innymi przejmującym utworem instrumentalnym „Mistrz i Małgorzata 2021”.  Michał Jaros na Kontrabasie a Sebastian Frankiewicz na perkusji.  Jakub Kotynia nastrojowo akompaniował na gitarze klasycznej. W utworze o miłości „Dublet” gościnnie zaśpiewała Joanna Trzepiecińska wraz z Robertem Mrozem a słowa do utworu napisała Majka Jeżowska.

Na odsłuchu płyty Marek Dyjak, przybliżał miejsce swojego zamieszkania i pracy artystycznej, miasteczko przy granicy z Ukrainą Chełm. Piosenka na Wzgórzu Rozpaczy otwierająca album jest o wzgórzu z kościołem, gdzie Wokalista mieszka. Zapewniał wszystkich zgromadzonych, że „gdybyście kiedyś przyjechali do tego miasteczka ja tam będę, na moim wzgórzu rozpaczy”

Spotkanie było osobliwe, bardzo nastrojowe. Przyszli znajomi Wokalisty oraz ludzie z branży muzycznej. Przed oficjalnym rozpoczęciem w tle było słychać niektóre utwory z nowej płyty.

Spotkanie i płytę sponsorowała przepyszna Tenczyńska Okovita, serdeczny przyjaciel  Marka, Janusz Palikot oraz wspierające wydawnictwo Agora Muzyka.

Relacja : Piotr Siedlecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *