1 listopada: W ciągu ostatnich 12 miesięcy odeszli znani artyści, sportowcy, aktorzy, muzycy.

W 2021 roku zmarło wiele znanych osób.  1 listopada wspominamy tych, którzy odeszli. Dzień Wszystkich Świętych, który obchodzimy właśnie 1 listopada, to okazja do zadumy.  Przypominamy sobie nie tylko bliskich, lecz także popularne osobistości, których niestety już nie ma między nami.

Henryk Jerzy Chmielewski (7.06.1923 – 22.01.2021) – Autor kontynuacji serii komiksowej “Sierżant King z królewskiej konnicy” (1947) oraz komiksów własnego pomysłu “Półrocze bumelanta” (1951) i “Witek sprytek” (1955–1956). W 1957 r. zaczął tworzyć komiksy o przygodach trójki przyjaciół – szympansa Tytusa, wysokiego, szczupłego Romka i małego, grubego, przemądrzałego A’Tomka – które ukazywały się w “Świecie Młodych” do lat 80. XX w. W serii wielokrotnie – jako Papcio Chmiel – pojawiał się także sam autor. Ukazująca się od 1957 r. seria komiksów “Tytus, Romek i A’Tomek” rozeszła się w łącznym nakładzie 11 mln egzemplarzy. Henryk Jerzy Chmielewski zmarł w wieku 97 lat.

Ryszard Kotys – Lubiany aktor, który przez ponad dwadzieścia lat w serialu „Świat według Kiepskich” wcielał się w Mariana Paździocha, zmarł 27 stycznia 2021 roku. Miał 88 lat.

Krystyna Rutkowska-Ulewic – Aktorka, którą telewidzowie zapamiętali jako babcię Apolonię z serialu „Niania”, odeszła 31 stycznia 2021 roku, dwa tygodnie przed swoimi 88. urodzinami.

Krzysztof Kowalewski – Widzowie znali Krzysztofa Kowalewskiego z licznych ról komediowych, m. in. w serialu „Daleko od noszy”. Wiadomość o śmierci 83-letniego aktora dotarła do mediów 6 lutego.

 

Aleksander Doba – 22 lutego zmarł wielki kajakarz Aleksander Doba. 74-latek zginął podczas wyprawy na Kilimandżaro.

Krzysztof Krawczyk – zmarł 5 kwietnia 2021 roku. Odejście słynnego wokalisty to niepowetowana strata dla polskiej muzyki. Gwiazdor miał 74 lata.

– Książę Filip  – 9 kwietnia Pałac Buckingham wydał komunikat o śmierci księcia Filipa. Mąż królowej Elżbiety II, który był najdłużej żyjącym małżonkiem władcy w historii imperium brytyjskiego, miał 99 lat. Jako przyczynę śmierci księcia Edynburga wskazano podeszły wiek.

Barby Kelly, która była członkinią słynnej grupy The Kelly Family, miała niespełna 46 lat, gdy zmarła 15 kwietnia 2021 roku.

Bronisław Cieślak – Odtwórca ról Sławomira Borewicza z „07 zgłoś się” i Bronisława Malanowskiego z „Malanowskiego i partnerów” zmarł 2 maja w wieku 77 lat.

Jean-Paul Belmondo (9.04.1933 – 6.09.2021) – Filmem, który przyniósł mu sławę i stanowił przełom w jego karierze, był “Do utraty tchu” w reżyserii Jean-Luca Godarda. Grał z wielkimi gwiazdami, takimi jak Jean Gabin, Alain Delon, Claudia Cardinale czy Sophia Loren, i występował w filmach najlepszych reżyserów – Godarda, Francois Truffaut, Jeana Renoire’a, Claude’a Leloucha, Alaina Resnais, Petera Brooka czy Francisa Hustera. Nagrodzony Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji i Honorową Złotą Palmą w Cannes za całokształt filmowej kariery. Jean-Paul Belmondo zmarł w wieku 88 lat.

Wojciech Karolak – Polski muzyk jazzowy zmarł 23 czerwca 2021 roku w wieku 82 lat. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, obok swojej ukochanej Marii Czubaszek.

Eugenia Herman – Aktorka, która dała się zapamiętać jako m. in. ciotka wójta i księdza z „Rancza”, zmarła 19 lipca 2021 roku, mając 91 lat.

Joey Jordison – Były muzyk grupy Slipknot przez wiele lat chorował. Jego śmierć 26 lipca 2021 roku pogrążyła fanów w żałobie. Jordison miał zaledwie 46 lat.

– Jan Pęczek, który odszedł 27 lipca 2021 roku, występował w wielu popularnych serialach, m. in. w „Barwach szczęścia” i „Na Wspólnej”. Miał 71 lat.

– Charlie Watts przez ponad pół wieku był perkusistą kultowej grupy The Rolling Stones. Odszedł 24 sierpnia 2021 roku w wieku 80 lat.

– Tomasz Knapik – Lektor, którego głosu nie można było pomylić z niczyim innym, zmarł 6 września, niedługo przed skończeniem 78 lat.

Bartek Bart Sosnowski był piosenkarzem bluesowy, który występował m.in. na scenie Męskiego Grania.Artysta odszedł nagle, w środę, 8 września 2021 roku. Informacja o jego śmierci pojawiła się m.in. na oficjalnym profilu na Facebooku. Bart Sosnowski miał 38 lat.

– Wiesław Gołas – Odtwórca roli Tomasza Czereśniaka z „Czterech pancernych i psa” miał 90 lat. Odszedł 9 września 2021 roku, dokładnie miesiąc przed 91. urodzinami.

– Krystyna Kołodziejczyk – Telewidzowie znali z wielu popularnych seriali. Występowała m. in. w „Miodowych latach” jako sąsiadka Grzelakowa. 82-letnią aktorkę musieliśmy pożegnać 13 września 2021 roku.

– Bezczel – Informacja o śmierci jednego z najpopularniejszych polskich raperów dotarła do mediów 21 września i wstrząsnęła fanami hip-hopu. Bezczel miał dopiero 37 lat. Jak podano, doszło do zatrzymania akcji serca.

 

– Paweł Nowisz – Aktor znany z „Barw szczęścia”, „M jak miłość” czy serii „Kogel-mogel” zmarł 15 października 2021 roku w wieku 81 lat.

– Krzysztof Kiersznowski – Lubianego aktora, odtwórcę ról Wąskiego z „Kilera” czy Stefana z „Barw szczęścia”, pożegnaliśmy 24 października. Miał 70 lat.

 

– Ryszard Filipski – Ceniony artysta, publiczności znany z filmu „Potop” czy serialu „Kryminalni”, odszedł 22 października 2021 roku, jednak o jego śmierci poinformowano dopiero po pogrzebie, który odbył się 26 października. Taka była wola samego zmarłego.

– Zmarł Andrzej Zaorski, aktor, satyryk, twórca radiowy i telewizyjny. Był współtwórcą słuchowisk i wielu programów telewizyjnych. Miał 79 lat. Andrzej Zaorski zmarł 31 Pażdziernika. Informację potwierdził jego brat, Janusz.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!