Jaśmin i Ten pierwszy raz

“Ten pierwszy raz”, bo o nim właśnie mowa, to piosenka o szczególnym momencie, kiedy pokonujemy strach. Kiedy się wynurzamy na powierzchnię i zaczynamy być zauważani, zaczynamy mówić swoim głosem. To piosenka o odwadze, o pokonywaniu lęków, uprzedzeń i zarazem zachęta do bycia sobą, do podejmowania wyzwań i wiary w swoje siły, aby móc realizować swoje marzenia.

Ten moment zdobywania swojego głosu przez kobiety na Zachodzie zdarzył się w latach 60. a potem 90., kiedy na ekrany wchodziły filmy typu Thelma i Louise, czy Sypiając z wrogiem. W Polsce ciągle jeszcze musimy się z tym zmagać, żeby być usłyszanymi, zobaczonymi, żeby czuć się bezpiecznie ze swoim zdaniem.

Świat stał się miejscem, które kobieta może i powinna podbijać. Areną, na której może prezentować swoje umiejętności – na równi z mężczyznami, ciesząc się równymi szansami, równym traktowaniem i równą płacą. Ale wielu kobietom potrzeba właśnie tego pierwszego kroku, wynurzenia się, po którym nabierają pewności siebie i stają się silniejsze.

Chcemy, żeby nasza piosenka je do tego inspirowała. Żeby Polka w świecie mogła mieć swoje miejsce, o którym powie: jest moje – bo zrobione po mojemu. O tym mówi właśnie refren tej piosenki: „To jest moje co mogę zdobyć. To jest moje, co chcę obronić.”

Muzycznie jest to utwór niejednoznaczny. Mamy tu sporo elektroniki, dużo gitary elektrycznej, bogate brzmienie perkusji oraz wysokich dźwięków skrzypiec, które nadają piosence jeszcze więcej przestrzeni. A nad tym wszystkim góruje mocny wokal Agaty i to powoduje, że utwór oscyluje na granicy kilku gatunków muzycznych: popu, rocka i subtelnej elektroniki. Jaśmin jak zwykle nie daje się zaszufladkować:)

Informacje o utworze:

Tekst: Jacek Wasilewski

Muzyka: Karolina Sienkiewicz

Wokal: Agata Gałach

Perkusja: Przemek Kuczyński

Gitara elektryczna i basowa: Łukasz Bizoń

Skrzypce: Karolina Sienkiewicz

Elektronika: Karolina Sienkiewicz i Agata Gałach

Miks: Łukasz Bizoń/Heaven Studio

Master: Robert Szydło

Wyd.: własne

Dystrybutor cyfrowy: Agora Digital Music

Kiedy czujemy się dobrze u siebie i ze sobą, możemy wtedy więcej dawać innym. Chcemy, żeby odbiorcy naszej piosenki mogli – przed jakąś ważną decyzją, przed którą co i raz musimy stawać – mogli posłuchać tej piosenki i zaśpiewać z nami refren. Mamy nadzieję, że w tym, co dzieje się u nich pierwszy raz – w tym kroku naprzód – usłyszą nasze wsparcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *