Wystartowała rejestracja wolontariuszy 30. Finału WOŚP!

Choć jeszcze do 19 listopada trwa rejestracja Sztabów, które będą działać w ramach jubileuszowego Finału, od wczoraj do udziału w kweście zgłaszać mogą się również wolontariusze. Tylko w ciągu pierwszej doby zarejestrowały się blisko 3 tys. osób. Co ważne, w ramach 30. Finału WOŚP kwestować można na trzy sposoby – tradycyjnie do tekturowej puszki, do puszki wirtualnej, czyli eSkarbonki, bądź łącząc te formy.

Sztaby i wolontariusze Finałów WOŚP to dwa ogniwa, bez których zbiórka nie miałaby najmniejszej szansy powodzenia. Rokrocznie do organizacji kwesty wśród swojej lokalnej społeczności zgłaszają się tysiące osób nie tylko z całej Polski, ale i całego świata.

Jak dotąd – na 10 dni przed zakończeniem rejestracji Sztabów – blisko 1200 osób zgłosiło chęć organizacji Sztabu w swojej miejscowości. Pierwszy ze zgłoszonych punktów to Raszyn, który “debiutuje” zresztą w ramach Finału WOŚP. Poza Sztabami polskimi, chęć działania przy Finale zgłosiły także społeczności z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii, Japonii, Indonezji, Kanady i… Zanzibaru.

Sprawdź, gdzie działać będą Sztaby
Od wczoraj chęć uczestniczenia w kweście zgłaszać mogą również wolontariusze. Metody aplikowania są dwie i to Sztab decyduje, czy chce rekrutować wolontariuszy podczas spotkań stacjonarnych, czy też online przy użyciu strony iwolontariusz.wosp.org.pl, co zwłaszcza w dobie pandemii jest rekomendowane i cieszy się ogromnym zainteresowaniem – tę metodę wybrało blisko 73% z zarejestrowanych dotąd 2838 osób.

Kwestować można na trzy sposoby

Dowiedz się, jak dokonać zgłoszenia
W ramach 30. Finału WOŚP kwestować można na trzy sposoby – tradycyjnie do tekturowej puszki, do puszki wirtualnej, czyli eSkarbonki, bądź łącząc te formy.

eSkarbonka to odpowiedź na potrzeby tych osób, które z rożnych względów nie mogą uczestniczyć w kweście na ulicy, ale chcą wesprzeć działania Orkiestry. Sympatycy WOŚP i przedstawiciele przedsiębiorstw z segmentu MŚP mogą wygenerować i udostępniać znajomym unikalny link do własnej eSkarbonki, za pomocą którego darczyńcy wpłacają darowizny z wykorzystaniem bezgotówkowych płatności online.

Rok temu – w czwartym roku funkcjonowania – eSkarbonka cieszyła się rekordowym zainteresowaniem, bowiem z opcji tej skorzystały 22 tysiące osób, co pozwoliło na zebranie 29 razy więcej środków niż podczas 28. Finału WOŚP.

Założenia eSkarbonki, podobnie jak zgłoszenia online do wybranego Sztabu, dokonać można na stronie iwolontariusz.wosp.org.pl już teraz, możliwość wpłat do wirtualnej puszki pojawi się z początkiem grudnia.

30. Finał na rzecz okulistyki dziecięcej

Celem 30. Finału WOŚP jest zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Będzie to pierwsza zbiórka dedykowana dziecięcej okulistyce, jednak nie pierwsze działanie WOŚP związane z ratowaniem wzroku najmłodszych pacjentów. Fundacja od 20 lat prowadzi Program Zapobiegania i Leczenia Retinopatii Wcześniaków, w ramach którego przebadano blisko 255 tysięcy dzieci, a wzrok uratowano 10,6 tys. dzieci.
WOŚP chce wyposażyć oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej w nowoczesny sprzęt, niezbędny do prawidłowego diagnozowania i leczenia nieprawidłowości związanych z najważniejszym zmysłem człowieka. Jednym z kluczowych zakupów ma być angiograf dwupłaszczyznowy, który pozwala na leczenia siatkówczaka – najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci. Celem Finału jest również uruchomienie pierwszego w Polsce centrum symulacji operacji okulistycznych, dzięki któremu specjaliści zajmujący się dziećmi będą mogli uczyć się odpowiednich ruchów i technik chirurgii wewnątrzgałkowej, co przełoży się na poprawę jakości wykonywanych operacji.
Wolontariusze 29. Finału WOŚP, fot. Marcin Zieliński

O 29. Finale WOŚP

Mimo pandemii i wiążących się z nią obostrzeń, które wpłynęły m.in. na zmianę terminu zbiórki, w styczniu tego roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz 29 – wyjątkowo radośnie i, jak się okazało, z fantastycznym finansowym wynikiem. Na zakup sprzętu dla dziecięcej laryngologii i diagnostyki głowy zebrano 210 813 830,10 PLN – ponad 20 milionów PLN więcej niż podczas poprzedniego Finału WOŚP i najwięcej w historii wszystkich zbiórek „Orkiestry”. Oznacza to, że podczas ostatniej edycji zbiórki WOŚP zebrała prawie tyle samo, co w ciągu 13 pierwszych lat swoich działań łącznie (kwesty w latach 1993-2005 to zebrane w sumie 222,5 miliona złotych).

W 29. Finał włączyły się 1362 Sztaby, w tym 79 Sztabów zagranicznych w 28 krajach, m.in. Australii, Chorwacji, Tanzanii czy Wietnamie. Zbiórce, realizowanej w sumie w 120 tys. miejsc i na 26 różnych sposobów (w dniu Finału), towarzyszyły tysiące aktywności organizowanych przez lokalnych wolontariuszy, a także 15. bieg “Policz się z cukrzycą”, w którym w 3,5 tys. miast uczestniczyło 15 887 biegaczy. Łącznie pokonali oni ponad 130 tys. kilometrów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!