Choć jeszcze do 19 listopada trwa rejestracja Sztabów, które będą działać w ramach jubileuszowego Finału, od wczoraj do udziału w kweście zgłaszać mogą się również wolontariusze. Tylko w ciągu pierwszej doby zarejestrowały się blisko 3 tys. osób. Co ważne, w ramach 30. Finału WOŚP kwestować można na trzy sposoby – tradycyjnie do tekturowej puszki, do puszki wirtualnej, czyli eSkarbonki, bądź łącząc te formy.
Jak dotąd – na 10 dni przed zakończeniem rejestracji Sztabów – blisko 1200 osób zgłosiło chęć organizacji Sztabu w swojej miejscowości. Pierwszy ze zgłoszonych punktów to Raszyn, który “debiutuje” zresztą w ramach Finału WOŚP. Poza Sztabami polskimi, chęć działania przy Finale zgłosiły także społeczności z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii, Japonii, Indonezji, Kanady i… Zanzibaru.
Kwestować można na trzy sposoby
eSkarbonka to odpowiedź na potrzeby tych osób, które z rożnych względów nie mogą uczestniczyć w kweście na ulicy, ale chcą wesprzeć działania Orkiestry. Sympatycy WOŚP i przedstawiciele przedsiębiorstw z segmentu MŚP mogą wygenerować i udostępniać znajomym unikalny link do własnej eSkarbonki, za pomocą którego darczyńcy wpłacają darowizny z wykorzystaniem bezgotówkowych płatności online.
Rok temu – w czwartym roku funkcjonowania – eSkarbonka cieszyła się rekordowym zainteresowaniem, bowiem z opcji tej skorzystały 22 tysiące osób, co pozwoliło na zebranie 29 razy więcej środków niż podczas 28. Finału WOŚP.
30. Finał na rzecz okulistyki dziecięcej
O 29. Finale WOŚP
W 29. Finał włączyły się 1362 Sztaby, w tym 79 Sztabów zagranicznych w 28 krajach, m.in. Australii, Chorwacji, Tanzanii czy Wietnamie. Zbiórce, realizowanej w sumie w 120 tys. miejsc i na 26 różnych sposobów (w dniu Finału), towarzyszyły tysiące aktywności organizowanych przez lokalnych wolontariuszy, a także 15. bieg “Policz się z cukrzycą”, w którym w 3,5 tys. miast uczestniczyło 15 887 biegaczy. Łącznie pokonali oni ponad 130 tys. kilometrów.