Ikona polskiego jazzu na archiwalnych nagraniach Polish Radio Jazz Archives 34 – Wojciech Karolak

Zmarły pod koniec czerwca 2021 roku Wojciech Karolak był w polskim jazzie postacią ikoniczną. Jak pisze Tomasz Tłuczkiewicz – „Karolak był jednym z ojców założycieli jazzu w Polsce, od połowy lat 1950-tych do końca swych dni na pierwszej linii jego frontu.” W sprzedaży jest już 34 płyta w serii Polish Radio Jazz Archives poświęcona Karolakowi

Wojciech Karolak był wirtuozem organów Hammonda, pianistą, saksofonistą, znakomitym aranżerem i nietuzinkowym kompozytorem. Był erudytą i gawędziarzem, a przy tym człowiekiem niezwykle skromnym.

Grał w najważniejszych zespołach polskiego jazzu: Jazz Believers, The Wreckers, Kwartecie Andrzeja Kurylewicza, Polish Jazz Quartet, Mainstream, Air Condition, oraz KarolakSzukalskiBartkowski Time Killers. Ale nazwisko Karolaka pojawia się na ponad pół setce płyt wydanych nie tylko w Polsce. Nagrywał też z wieloma artystami z jazzem kojarzonymi pośrednio, albo wcale, jak Alibabki, Ewa Bem, Andrzej Zaucha, Maryla Rodowicz, Andrzej Dąbrowski, Anna Maria Jopek, Obywatel GC i inni.

Nagrania umieszczone na płycie „Wojciech Karolak Polish Radio Jazz Archives 34” pochodzą z lat 1977-2010 i jak wszystkie inne w serii zostały wydobyte z radiowych archiwów. Karolak gra tu na organach, syntezatorze i na fortepianie. Ponad połowa płyty, to tria organowe. To ulubione środowisko Karolaka, a klasykę organowego tria najlepiej słychać w „Stablemates” z Tomaszem Stańką i utworze finałowym.

Na płycie jest pięć utworów tria Karolak/Szukalski/Bartkowski, w tym trzy z płyty „Time Killers”. Karolak był tam niemal wyłącznym autorem repertuaru i de facto liderem, choć z zasady unikał takich obowiązków.

 

Wojciech Karolak zawsze interesował się kompozycją. Na studiach, na własny użytek, poznawał „Osnowy Orkiestrowki” Rimskiego-Korsakowa. Komponował niemal wszystko dla siebie i wiele dla innych, a jego bigbandowe aranże uchodzą za wyjątkowe. „Time Killers” to majstersztyk „orkiestrowki”, w kalejdoskopie stylów od Counta Basiego po Zawinula.

 

W serii „Polish Radio Jazz Archives”, wydawanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia, można znaleźć najciekawsze nagrania jazzowych sesji i koncertów z Archiwów Polskiego Radia. Dotychczas ukazały się płyty z nagraniami m.in. Krzysztofa Komedy, Mieczysława Kosza, Zbigniewa Seiferta, Stana Getza, Dona Ellisa, Howlin Wolfa, Dizzy Gillespiego i wielu innych.

 

Link do płyty w wybranych serwisach streamingowych: https://bfan.link/polish-radio-jazz-archives-vol-34-wojciech-karolak

 

Tracklista:

Time Killers – Wojciech Karolak, Tomasz Szukalski, Czesław Bartkowski

  1. Gem
  2. Trata Tata
  3. In Sentimental Mood
  4. Anniversary Blue
  5. Time Killers

 

Wojciech Karolak, Zbigniew Wegehaupt

  1. All The Things You Are

 

Tomasz Stańko Trio – Tomasz Stańko, Wojciech Karolak, Czesław Bartkowski

  1. Stablemates

 

Wojciech Karolak Quartet – Wojciech Karolak, Henryk Majewski, Zbigniew Wegehaupt, Tadeusz Federowski

  1. 64 takty

 

Wojciech Karolak Trio – Wojciech Karolak, Tomasz Szukalski, Jose Torres

9.            Blues na zespół instrumentalny

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *