KLIP DO “ZDECHŁAM” KUBY KAWALCA WYGRYWA NA CAMERIMAGE FESTIVAL!

W Toruniu właśnie zakończył się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE. W gronie zwycięzców znalazł się klip do „Zdechłam” – utworu z solowej płyty Kuby Kawalca. Za reżyserię teledysku odpowiada Zuza Plisz, a autorem zdjęć jest Kacper Fertacz.

facebook.com/zuzanna.plisz

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE to jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych sztuce operatorów. Tegoroczna edycja odbyła się między 13 a 20 listopada w Toruniu.

Do konkursu głównego w kategorii BEST MUSIC VIDEO komisja wybrała 20 z ponad 300 teledysków z całego świata, a w finałowej 20-tce pojawili się m.in. Adele, Alicia Keys, Paul McCartney czy Drake. Przewodniczącym jury w tym roku był Greg Fraser – autor zdjęć do takich filmów jak “Diuna” czy “Star Wars”.

Zobacz zwycięski klip do “Zdechłam”:

Kuba Kawalec o „Zdechłam”Zarys piosenki powstał kilka lat temu, nosiłem się wówczas z zamiarem napisania tekstów na kobiecą płytę. Dla mnie to będzie zawsze piosenka o jakimś ciężkim zdarzeniu, które zostanie już z nami do końca. O wydarzeniu, które wciąż kształtuje nasze lęki i nasze systemy obronne. Chyba do końca nie zdawałem sobie sprawy z ciężaru słów, dopóki nie usłyszałem tutaj interpretacji Any Andrzejewskiej. Jeden z piękniejszych dzisiaj głosów w Polsce. Podobnie rzecz się ma z teledyskiem. Niesamowity obraz Zuzy Plisz, dzięki któremu interpretacja zyskała nowe przestrzenie. Jestem w pełni świadomy, że piosenka trafia dzisiaj na grunt walki o prawa kobiet. Dlatego jeśli miałaby ona stać się pomocna dla kogoś, będzie to dla mnie najwyższa nagroda. Dziękuję Anie i Zuzi za to, że wcisnęły w ten utwór więcej kobiety niż nieśmiało sobie wyobrażałem. 

Zuza Plisz (reżyser) o „Zdechłam” Piosenka Zdechłam, okazała się być niezwykle inspirująca. Jej klimat idealnie nadawał się do snucia filmowej, mrocznej opowieści o kobietach. Oczywiście, jak to przy autorskich teledyskach bywa, pomysł na klip zahacza również o moje prywatne upodobania gatunkowe, jakimi są filmowe hybrydy horroru, fantastyki i baśni.

Ana Andrzejewska (śpiew) o “Zdechłam”Tekst Kuby otworzył w mojej głowie szufladki, do których nie lubię zaglądać. Nie spodziewałam się tak silnych i terapeutycznych skutków tej współpracy. Wiem, że jest wiele kobiet, które poczują dokładnie to samo, co ja poczułam nagrywając „Zdechłam”. Zaśpiewałam to, czego nie potrafiłam wcześniej powiedzieć. Nie jesteśmy same. Kuba – dziękuję.

Bardzo gratulujemy twórcom teledysku i cieszymy się z tak ogromnego sukcesu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *