Polska i świat kochają nowy album zespołu ABBA

Polska pokochała nowy album zespołu ABBA. Pierwsza od 40 lat płyta szwedzkiego kwartetu to najlepiej sprzedająca się nowość oraz najwyżej notowany album zagraniczny w kraju.

Tak jak można było się spodziewać, powrót grupy ABBA okazał się wielkim sukcesem. „Voyage” to hit nie tylko w Polsce. Płyta znalazła się na szczycie zestawień w 18 krajach, pobijając liczne rekordy sprzedaży. Longplay wydany 5 listopada w ciągu tygodnia od premiery rozszedł się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy i zgromadził ponad 190 milionów streamów. To wszystko dowodzi, że ABBA jest jednym z najpopularniejszy popowych zespołów wszech czasów.
– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że fanom nowy album podoba się co najmniej tak bardzo, jak nam jego nagrywanie – cieszą muzycy grupy ABBA. – Wspaniale jest znów być na szczycie list przebojów.
„Voyage” to pierwszy album zespołu ABBA od czasu „The Visitors”, który ukazał się 30 listopada 1981 roku, docierając na 1. miejsce w Wielkiej Brytanii, Szwecji i pięciu innych krajach. Płyta była jedną z pierwszych, które ukazały się na CD. „Voyage” ujrzało światło dzienne blisko 50 lat po premierze debiutu zespołu ABBA, „Ring Ring”, który trafił do sprzedaży w 1973 roku.
Podobnie jak wszystkie poprzednie studyjne płyty grupy ABBA, tak i „Voyage” została napisana i wyprodukowana przez Benny’ego Anderssona i Björna Ulvaeusa. Ich aranżacje i teksty dopełniły niepodrabialne głosy Agnethy Fältskog i Anni-Frid Lyngstad. W nagraniach udział wzięła również Stockholm Concert Orchestra.
Pracując nad albumem, wszyscy czterej członkowie zespołu ponownie weszli do studia Benny’ego Riksmixningsverket w Sztokholmie, gdzie nagrali 10 piosenek, które trafiły na „Voyage”. Wśród nich znalazły się „I Still Have Faith In You” i „Don’t Shut Me Down”, które były pierwszymi utworami zrealizowanymi podczas sesji.
W ubiegłym tygodniu ABBA zaprezentowała swój pierwszy świąteczny singiel „Little Things”, który 3 grudnia ukaże się na CD. Piosenka znalazła się również na płycie „Voyage”.

W 2022 roku Agnetha, Björn, Benny i Anni-Frid pojawią się jako cyfrowe awatary i razem z 10-osobowym zespołem dadzą jedyne w swoim rodzaju koncerty. Przełomowe, innowacyjne występy odbędą się w specjalnie wybudowanej ABBA Arenie. Hala znajduje się w Queen Elizabeth Olympic Park w Londynie i pomieści 3 tysiące widzów. Podczas show, które rozpoczną się 27 maja 2022 roku, fani usłyszą największe przeboje zespołu oraz dwie piosenki z najnowszej płyty „Voyage” – „I Still Have Faith In You” i „Don’t Shut Me Down”.
Za reżyserię koncertu ABBA Voyage odpowiada Baillie Walsh („Zakochany głupiec”, „Być jak James Bond”, „Springsteen and I”), a produkcją zajęli się Svana Gisla („Blackstar/Lazarus” Davida Bowiego, Beyoncé i Jay Z dla HBO, „Springsteen and I”) oraz Ludvig Andersson („A potem tańczyliśmy”, „In My Head” Yunga Leana, „Mamma Mia! Here We Go Again”).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *