5 coverów utworów Republiki i Obywatela G.C., które musisz znać!

Covery to drażliwy temat dla osób, które przyzwyczajone do oryginalnych wykonań, nie uznają interpretacji innych artystów. Zdarza się jednak, że nawet najbardziej opornych udaje się przekonać! Co powiecie na nasze 5 propozycji coverów utworów Republiki i Obywatela G.C.? Czy macie swoje ulubione?

#5 Kobranocka – Kombinat

Zespół Kobranocka powstał w 1985 roku w Toruniu, a ich początki wiążą się z klubem studenckim Od Nowa – miejscem, gdzie Republika, kilka lat wcześniej stawiała swoje pierwsze kroki. Jak twierdzi Andrzej Kobra Kraiński, to właśnie pierwsze surowe wersje I nikomu nie wolno  oraz Póki to nie zabronione z udziałem Ciechowskiego puszczano w Trójce. Dopiero później nagrano materiał jeszcze raz, bez niego. Niezwykle cenimy sobie osobiste podejście do nagrania coveru, a Kobranocka, biorąc na warsztat Kombinat, zrobiła to w swoim stylu!

#4 Kasia Lins – Zapytaj mnie, czy Cię kocham

Można zakochać się w jej subtelności i intymnej relacji z muzyką. To zaistniało również w jej coverze utworu Zapytaj mnie, czy Cię kocham Republiki. Kasia Lins w roku 2020 została laureatką Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, a słuchając jej albumu Moja wina, nie możemy oprzeć się wrażeniu, że spodobałby się samemu Grzegorzowi Ciechowskiemu.

#3 Mery Spolsky – Sexy doll

Ta nieszablonowa, z pełną głową pomysłów na siebie artystka, już wiele razy pokazała, że ma swoje miejsce na polskiej scenie muzycznej, wśród wielce obiecujących młodych artystów. Zresztą już dawno upodobała sobie czarno-białe pasy, nie skrywając swojej sympatii do twórczości Grzegorza Ciechowskiego. To z jej utworu Bigotka wypływa zdanie:

Za to, że nie lubisz Ciechowskiego!

W tym roku Mery Spolsky dołączyła do grona laureatów Nagrody Artystycznej Miasta Torunia imienia Grzegorza Ciechowskiego. Posłuchajcie jej interpretacji Sexy Doll z repertuaru Republiki!

#2 Justyna Steczkowska – Moja krew

Czy macie wątpliwości co do tego, że Justyna Steczkowska jest posiadaczką jednego z najpiękniejszych kobiecych wokali w Polsce? To ona debiutowała w latach 90. u boku Grzegorza Ciechowskiego, wydając kultową “Dziewczynę Szamana”. Jej emocjonujące, mocne wykonanie Mojej krwi, jednego z najważniejszych utworów Republiki, nieustannie porusza, dlatego nie mogło zabraknąć go w naszym zestawieniu.

#1 Krzysztof Zalewski – Nie pytaj o Polskę

W 2011 roku Krzysztof Zalewski w specjalnym odcinku Szansy na sukces zaśpiewał własną interpretację utworu Nie pytaj o Polskę Obywatela G.C. Można rzec, że to wykonanie jest najlepszym dowodem na to, że siła głosu i emocje są w stanie unieść ciężar przekazu zawartego w oryginale. Zalewskiemu się to udało, a słowa i ich intencja pozostały na pierwszym planie.  Absolutnie nie dziwi nas zatem miejsce pierwsze w naszym zestawieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!