Metallica żegna Jona Zazulę

W wieku 69 lat zmarł Jon Zazula, współzałożyciel Megaforce Records, która stała za pierwszymi sukcesami grupy Metallica. Wytwórnia podpisała też umowy z m.in. grupami Anthrax, Testament, Overkill i Ministry. Niemal dokładnie rok wcześniej zmarła jego żona Marsha Zazula.

Jon “Johnny Z” Zazula zmarł na Florydzie, a u jego boku czuwali m.in. brat, córki, wnuki i przyjaciele. Rodzina podała, że przyczyną śmierci legendarnego producenta i współzałożyciela Megaforce Records były powikłania rzadkiego zaburzenia neuropatycznego, przewlekłej zapalnej polineuropatii, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i osteopenii.

Metallica napisała:

Ciężka muzyka straciła jednego ze swoich mistrzów. W 1982 roku, kiedy nikogo nie interesowała szalona metalowa muzyka grana przez zwariowanych dzieciaków z Kalifornii, Jonny i Marsha się nią zainteresowali. A reszta jest historią. Był dla nas mentorem, menadżerem, przewodniczącym wytwórni i ojcem. Gdyby nie Jon Zazula i jego żona Marsha Metallica nie byłaby dziś tutaj, gdzie jest.

 Lars Ulrich napisał:

Dziękuję ci Jonny za to, że dałeś szansę tym szalonym, hałaśliwym, bezkompromisowym i niezdyscyplinowanym gościom z północnej Kalifornii, którzy nie wiedzieli gdzie góra a gdzie dół, ale gotowi byli rzucić się na głęboką wodę. Dziękuję, że sprawiłeś, że poczuliśmy się potrzebni i wartościowi. Dozgonnie będę wdzięczny za twoją przyjaźń, porady i ślepą wiarę, że naszą muzyką możemy obdarzyć innych takich wyrzutków jak my.

Wyrazy wdzięczności wyraził także James Hetfield:

Moje serce przepełnia wdzięczność za to, że dałeś szansę mi oraz moim kolegom.

 

Jon Zazula, również Jonny Z – amerykański producent muzyczny i biznesmen branży muzycznej. Jest właścicielem sklepu Rock’n Roll Heaven znajdującego się w New Jersey, jak też założycielem wytwórni muzycznej Megaforce Records. Sklep Zazuli w East Brunswick (New Jersey) doprowadził właściciela do czołowej pozycji na scenie fanów muzyki heavy metalowej na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych; Zazula puszczał w nim taśmy demo przysyłane mu przez uczestników podziemnej sieci wymiany nagrań – byli to m.in. Brian Slagel z wytwórni Metalblade Records, Ron Quintana, redaktor czasopisma Metal Mania, czy producent muzyczny Mark Whitaker. Zazula był również kimś w rodzaju mentora dla Edvarda Von Trunka.

Megaforce Records – kultowa wytwórnia

W 1983 roku Marsha i Jonny Zazulowie założyli wytwórnię płytową Megaforce Records. To w jej barwach ukazał się debiutancki album Metalliki, „Kill ‘Em All” oraz pierwsze wydanie kolejnej płyty, „Ride The Lightning”. Później Megaforce wydawał płyty takich zespołów, jak Anthrax, Testament, Overkill, Ace Frehley, Ministry, King’s X, Stormtroopers Of Death i Raven, znacząco przyczyniając się do ukształtowania całej sceny thrash metalu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!