RAT KRU “ALEJĄ GWIAZD” ZAPOWIADAJĄ NOWY ALBUM “WINOGRADY”!

Nieobliczalny elektroniczno-rap-rave’owy duet z Poznania po swojemu rozprawia się z klasyką polskiej muzyki lat 80-tych, proponując własne opracowanie „Alei Gwiazd” z repertuaru Zdzisławy Sośnickiej.

RAT KRU, czyli Lew Winogradzki i Rat One, zagubione ogniwo polskiej elektroniki, balansują na granicy sztuki i kiczu, nigdy jej jednak nie przekraczając. Przynajmniej dotychczas, bo „Aleja Gwiazd” w ich ujęciu to bezkompromisowa dekonstrukcja słynnej kompozycji Romualda Lipko do słów Marka Dutkiewicza, przy jednoczesnym zachowaniu pełnego szacunku do oryginału, znanego z wykonania Zdzisławy Sośnickiej. O to zadbała śpiewająca tu gościnnie Iwona Skv (Shyness, Rebeka), a Winogradzki Lew, wokalista duetu, dopisał do refrenu swój tekst, zmieniając i mieszając konteksty. Jak to działa? Wszystko (prawie…) wyjaśnia się w teledysku inspirowanym filmem „Sara” z 1997 roku (ale także innymi obrazami z tego czasu). Klip odwołuje się do archetypu pradawnego protektora, wiernego obrońcy. Jest to historia trudnej miłości wbrew nakazom i społecznym regułom, a sam utwór, obecny w popkulturze od „zawsze”, stanowi doskonałe tło dla tej miłosno-bandyckiej opowieści.

Zobacz klip do utworu “Aleja Gwiazd”:

Singiel “Aleja Gwiazd” jest zapowiedzią drugiego albumu RAT KRU, “Winogrady”, który ukaże się już 21 lutego nakładem wytwórni Kayax. Oprócz „Alei Gwiazd”, na albumie znajdzie się dziewięć autorskich kompozycji w stylu tzw. betonowej samby, częściowo znanych już z koncertów i opublikowanych wcześniej teledyskach. Na płycie nie zabraknie też innych gości: Mery Spolsky, Paprodziad, Rau Performance.

Z okazji wydania płyty, RAT KRU wybierają się w trasę promocyjną. Będziecie mogli ich zobaczyć w następujących miastach:

25.02 – Szczecin, Piwnica Kany
4.03 – Warszawa, Hydrozagadka
5.03 – Poznań, Muchos
11.03 – Gdańsk, Ziemia
18.03 – Wrocław, Czasoprzestrzeń
19.03 – Opole, Wyjście Awaryjne
24.03 – Łódź, Konkret
25.03 – Częstochowa, Rura
26.03 – Kraków, Klub RE

FB: https://www.facebook.com/ratkru
IG: https://www.instagram.com/ratkrumusic/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!