Franz Ferdinand – “Hits To The Head” [RECENZJA]

“Hits To The Head” to pierwszy album kompilacyjny zespołu Franz Ferdinand, jak sama nazwa wskazuje – z największymi hitami. Premiera płyty odbyła się 11 marca 2022 roku, a fani, poza swoimi ulubionymi kawałkami, otrzymali od grupy w prezencie dwa nowe utwory.

Recenzja płyty “Hits To The Head” – Franz Ferdinand (Domino Recording Co Ldt, 2022)

Hits To The Head” to pierwszy w dorobku Franza Ferdinanda album typu the best of. Po średnio przyjętej, ostatniej płycie studyjnej zespołu “Always Ascending” wydanej w 2018 roku, grupa najprawdopodobniej postanowiła trzymać się tego, co sprawdzone. I może słusznie, chociaż powstałe na potrzeby kompilacji dwa nowe utwory są bardzo dobre – nie odbiegają poziomem od reszty piosenek na albumie.

Jako pierwszy singiel promujący nadchodzące wydawnictwo pojawił się “Billy Goodbye”. W zestawieniu wszystkich utworów na kompilacji wymownie zamyka on track listę. Również słowa piosenki nawiązują do całego albumu – „Don’t forget the best bits”. Singiel opatrzony był grafiką w charakterystycznych dla zespołu pomarańczowo – czarno – białych kolorach. Powstał do niego też teledysk utrzymany w czarno-białej stylistyce. “Billy Goodbye” to także pierwszy singiel z udziałem nowej perkusistki zespołu, Audrey Tait, po odejściu Paula Thomsona. Nawiązując do Alexa Kapranosa, wokalisty grupy, piosenka opowiada o przemijającej przyjaźni. Wraz z utworem wypuszczono do sieci ponownie “Do You Want To” – jedną z top 5 piosenek FF ever.

Kolejną świeżą nutką od zespołu promującą album było “Curious“. Jest to przedostatnia pozycja na płycie – piosenki na kompilacji ułożone są chronologicznie albumami: począwszy od “Franz Ferdinand” ( 5 tracków), “You Could Have It So Much Better” (4), poprzez “Tonight” (3), “Right Thoughts, Right Words, Right Actions” (4), aż po “Always Ascending” (2) i nowe utwory. Tekstowo piosenka nawiązuje do poprzedniego singla, a powstały do niej teledysk ukazuje wszystkich członków zespołu w układzie choreograficznym. Podobnie jak w przypadku “Billy Goodbye”, wraz z “Curious” wydano “No You Girls“, drugą najpopularniejszą piosenkę FF.

“Hits To The Head” to aż 20 utworów o łącznej długości 1 godziny i 9 minut, co na obecne standardy czyni go naprawdę długim albumem. Uważam, że jak na kompilację płyta została dobrze przemyślana – kawałki zostały ułożone chronologicznie albumami – według daty ich wydawania. Nie przychodzi mi na myśl żaden znaczący, pominięty kawałek (no, może poza niedocenionym “Feel The Love Go” z “Always Ascending”), co oznacza, że utwory zostały też odpowiednio dobrane.

Sam wokalista Franz Ferdinand Alex Kapranos, szydzi z panującego przekonania, że kompilacje największych hitów nie są fajne. „Mam przyjaciół, którzy twierdzą, że nie powinieneś nazywać się „prawdziwym” fanem zespołu, jeśli posiadasz składankę best of, a nie całą dyskografię. Nie zgadzam się.”  Możemy zatem spojrzeć na dwie nowe piosenki jak na przynętę, jednak mamy błogosławieństwo Kapranosa, aby uczestniczyć w niemodnej praktyce kupowania kompilacji najlepszych utworów jego zespołu.

 

Show promujące “Hits To The Head” w Polsce już pod koniec kwietnia tego roku. Koncerty Franz Ferdinand to rockowa energia, kolorowe przebrania i super atmosfera! Udało mi się uczestniczyć w ostatnim występie FF w Polsce w 2018 roku przy okazji promocji “Always Ascending” i bardzo dobrze wspominam to wydarzenie. Tym bardziej nadchodzący koncert zespołu 30 kwietnia 2022 w warszawskiej Stodole obfitować będzie w niesamowite emocje i podróż po wszystkich najważniejszych kawałkach grupy.

Lista utworów:

 1. Darts Of Pleasure (3:00)
 2. Take Me Out (3:59)
 3. The Dark Of The Matinée (4:05)
 4. Michael (3:23)
 5. This Fire (3:34)
 6. Do You Want To (3:36)
 7. Walk Away – 7” (3:28)
 8. The Fallen – 7” (2:57)
 9. Outsiders (3:37)
 10. Lucid Dreams (3:44)
 11. Ulysses (3:10)
 12. No You Girls (3:22)
 13. Right Action (2:56)
 14. Evil Eye (2:46)
 15. Love Illumination (3:45)
 16. Stand On The Horizon (4:25)
 17. Always Ascending (3:50)
 18. Glimpse Of Love (3:13)
 19. Curious (2:49)
 20. Billy Goodbye (3:41)

Nasza ocena: 4/5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!