Debiut Gregory’ego Portera wznowiony przez Blue Note

Po ponad dziesięciu latach od wydania, Gregory Porter wznawia swój świetnie przyjęty przez krytyków debiutancki album „Water”. Reedycja ukazała się nakładem wytwórni Blue Note. Album dostępny jest we wszystkich formatach cyfrowych oraz na płytach CD i winylowych. W wydaniu na płytach winylowych i w wersji cyfrowej znajdzie się również popularny remiks przeboju „1960, What?” autorstwa Opolopo.

Album „Water”, wydany w listopadzie 2010 roku przez Motéma Music, z perspektywy czasu jawi się nie tylko jako fenomen, który zmienił status Gregoryego Portera ze „znakomitego nieznanego” na „uznaną gwiazdą współczesnego jazzu”, ale także wyznaczył nowy punkt odniesienia dla wokalistów nowego tysiąclecia. Wytwórnia Blue Note, wznawiając płytę i czyniąc ją integralną częścią swojego katalogu obok innych nagrań wokalisty, tchnęła drugie życie w to autentyczne arcydzieło, przyznając mu zasłużone miejsce w najnowszej historii wokalnego jazzu.
Gregory Porter na swoim debiutanckim albumie dokonuje mistrzowskiego wyczynuJazzMagazine/Jazzman
Płyta „Water” ukazała się w 2010 i była pierwszym albumem nieznanego wówczas wokalisty, który już wtedy miał 40 lat. Nic nie wskazywało, że jego sława wykroczy daleko poza świat jazzu. Nagrany w sierpniu 2009 roku na Brooklynie pod egidą producenta i aranżera Kamau Kenyatty „Water” początkowo miał jedynie umożliwić Gregory’emu Porterowi zaprezentowanie niezwykle emocjonalnej siły swojego głosu i rozpocząć jego solową karierę. Jednak niezwykle entuzjastyczne reakcje nadały płycie wspaniały rozgłos.

https://www.youtube.com/watch?v=e2Add84jemk&feature=emb_title

Kim właściwie był ten wyjątkowy stylistycznie artysta? Kim była ta postać, która tak szybko zyskała tak nietuzinkową osobowość? To nie do pomyślenia, że tak głęboki, ciepły i wyrafinowany głos, który potrafił poprowadzić słuchacza od łez do buntu, od czułości do zmysłowości, tak długo pozostawał w cieniu. W ten sposób wybitny album „Water” natychmiast stał się klasyką.
Nagrania odbywały się na żywo, uczestniczył w nich utalentowany zespół składający się z młodych, obiecujących instrumentalistów z Nowego Jorku, wśród nich szczególnie natchniony i zaangażowany pianista/aranżer Chip Crawford oraz kilku sesyjnych weteranów, jak legendarny saksofonista James Spaulding, ostoja niezliczonych nagrań Blue Note w latach 60. i 70., na których występowali tacy muzycy jak Freddie Hubbard, Wayne Shorter, Bobby Hutcherson i wielu innych. Album „Water” wyróżniał się na tle innych ówczesnych produkcji tym, że został wyprodukowany w sposób głęboko przemyślany i w spontaniczny sposób łączył style, gatunki oraz kontekst pokoleniowy.
Materiał, który znalazł się na „Water”, to nie tylko zbiór wielkich standardów w nowych, wspaniałych aranżacjach („Skylark”, „But Beautiful” czy „Feeling Good”, nieśmiertelny utwór Niny Simone, zaśpiewany tu a cappella), lecz przede wszystkim imponujące kompozycje w bardzo różnych stylach, od melancholijnej ballady „Illusion”, po polityczny manifest jazzowo-soulowy „1960, What?”. Wewnątrz tej wspaniałej płyty „o miłości i proteście”, jak określił ją sam wokalista, gdy ukazała się po raz pierwszy, Gregory Porter finezyjnie przeplata to, co intymne z tym, co polityczne.

https://www.youtube.com/watch?v=xpgcvk5qbJU&feature=emb_title

Porter mógł nie zdawać sobie z tego sprawy, ale tym, co spontanicznie poruszyło serca publiczności był jego majestatyczny, głęboki i ciepły głos. „Water” został nominowany do nagrody Grammy za Najlepszy wokalny album jazzowy w 2011 roku i błyskawicznie wystrzelił karierę Portera, wpisując go na stałe w poczet największych gwiazd współczesnego jazzu. Wznawiając to przełomowe dzieło w ramach swojego prestiżowego katalogu, wytwórnia Blue Note dała nowemu pokoleniu melomanów możliwość odkrycia twórczej siły Gregory’ego Portera.
„Water” – lista utworów:
1. Illusion
2. Pretty
3. Magic Cup
4. Skylark
5. Black Nile
6. Wisdom
7. 1960 What?
8. But Beautiful
9. Lonely One
10. Water
11. Feeling Good

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!