Irek Dudek znów z Big Bandem na Rawie Blues!

Trudno wyobrazić sobie festiwal Rawa Blues bez koncertu jego twórcy i dyrektora. W tym roku, Irek Dudek ponownie zaprezentuje publiczności swoje bigbandowe wcielenie. Usłyszymy przekrojowy repertuar z bogatej kariery Irka Dudka, z gościnnym udziałem wybitnych śląskich muzyków: wirtuoza skrzypiec Henryka Gembalskiego, czarodzieja fletu Krzysztofa Popka oraz gitarzysty SBB Antymosa Apostolisa.

Irek Dudek Big Band

Bigbandowa formuła towarzyszyła Irkowi Dudkowi od wczesnych lat osiemdziesiątych. Już podczas drugiej edycji festiwalu wystąpił z formacją Dudek Blues Band. W 1983 roku powołał do życia Sesję Bluesową Ireneusza Dudka, skupiającą uznane nazwiska bluesa i jazzu. Dwa lata później, publiczności Rawy Blues przedstawił Big Band Boogie. Krytycy muzyczni pisali o “wielkim bluesowym show”, “eksportowym widowisku” i powiewie wielkiego świata, jaki Dudek wniósł na polską scenę.

Ukoronowaniem tego okresu w karierze śląskiego bluesmana była wydana w 1986 roku płyta „No.1”, którą w całości przypomniał w ubiegłym roku świętując 35-lecie premiery.

W kolejnej dekadzie, Irek Dudek znów zaskoczył słuchaczy swoim nowatorskim projektem – Symphonic Blues, który stał się dla niego biletem na sceny dużych europejskich festiwali. Z Symphonic Blues lider zjeździł Niemcy, Austrię i Holandię. Jako pierwszy (i jedyny dotąd) polski artysta – i jeden z niewielu europejskich muzyków – został zaproszony do występu w słynnym kolońskim klubie „Subway”. Program z zapisem tego koncertu był nadawany w niemieckiej telewizji, ukazał się również na płycie.

Rawa Blues Festival to najstarszy festiwal bluesowy w Polsce, jeden z najbardziej uznanych w Europie i największy na świecie odbywający się “in-door” (pod dachem). Laureat prestiżowej nagrody „Keeping The Blues Alive 2012” w kategorii Festiwal Międzynarodowy, przyznanej przez amerykańską The Blues Foundation. W ostatnich latach, oprócz „Spodka”, Rawa Blues gościła w nowoczesnej Sali Koncertowej NOSPR, gdzie odbyły się niezapomniane koncerty takich artystów jak Keb’Mo, Rick Estrin & The Nightcats, Eden Brent czy dwukrotnie Irka Dudka w odsłonach z orkiestrą symfoniczną NOSPR-u oraz z własnym Big Bandem.

Podczas 40 edycji festiwalu, na festiwalowych scenach wystąpiła czołówka bluesowych artystów z kraju jak i zza granicy.  Warto przypomnieć, że mieliśmy zaszczyt gościć takich wykonawców jak: Junior Wells, Koko Taylor, Keb’Mo, Robert Cray, JJ Grey & Mofro, James Blood Ulmer & Vernon Reid, Otis Taylor, Eric Sardinas czy Blind Boys of Alabama.

Bilety na tegoroczny Rawa Blues Festival w sprzedaży od 15 maja. Kolejne ogłoszenie gwiazdy festiwalu już wkrótce!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!