Rozmowa z LIKĄ (AngeLiką Wdowczyk)

LIKA powraca z nowym singlem pt. „Państwu dziękujemy”. To efekt ponownej kolaboracji artystki z uznanym producentem i kompozytorem, Markiem Kościkiewiczem.

–  Od premiery EP-ki minął już prawie rok. Wiem, że pochłania Cię nie tylko muzyka, ale dlaczego tak długo odkładałaś kolejną premierę?

Tak wyszło. W pewnych dziedzinach nie warto stawiać na szybkość 😉

 

– „Państwu dziękujemy” to Twoja kolejna kolaboracja z Markiem Kościkiewiczem. Dobrze Wam się razem tworzy?

Tak. Współpraca z Markiem jest czystą przyjemnością. Można się od niego wiele nauczyć.

 

– Czy to Marek podrzuca Ci muzyczne pomysły, czy Ty idziesz do niego ze swoimi szkicami i dalej je razem „szlifujecie”?

Współpracowaliśmy przy produkcji dwóch singli “Błysk” i “Państwu dziękujemy”. Najpierw rozmawialiśmy co chcemy przekazać w tekście, jaki jest zamysł. Potem, pojawiał się szkic muzyki, współpraca nad tekstem, wspólne szlify w studio. Kombinacji tekstowych było sporo, ale intencja niezmienna.

 

– Teledysk do utworu „Państwu dziękujemy” powstał wg Twojego pomysłu. „Co artysta miał na myśli” … 😉

Myślę, że przekaz jest dość czytelny.

To, co się dzieje na przestrzeni ostatnich lat daje sporo inspiracji. W naszym społeczeństwie jest utrwalonych wiele stereotypów związanych z tym, co może robić kobieta a czego nie, co wypada a co nie i mam wrażenie, że w ostatnich latach to się zaczęło pogłębiać.

Sporo jest do zrobienia, co wynika również wprost z badania przeprowadzonego pod koniec ubiegłego roku na zlecenie Rzecznika Praw Obywatelskich na temat świadomości prawnej w kontekście równego traktowania oraz analizy znaczenia łączenia ról rodzinnych i zawodowych dla osiągnięcia rzeczywistej równości płci. Nie można również pominąć narastających problemów związanych chociażby z budzącym wiele kontrowersji, aktualnie obowiązującym prawem aborcyjnym w Polsce czy niefortunnymi definicjami przestępstw dotyczących naruszenia nietykalności cielesnej (mam tutaj szczególnie na myśli art. 197 kk – przestępstwo zgwałcenia, przy którym przesłanka braku uzyskania świadomej i wyraźnej zgody powinna być mocno zaakcentowana). Podziemie rośnie, kobiety umierają przez nieudolną władzę i fanatyczną ideologię. Tym niemniej, ta „słaba płeć” jest niesamowicie wytrwała, silna, coraz bardziej zdeterminowana do koniecznych zmian i o tym jest ta piosenka. O sile kobiet!

 

– Nie kryjesz się z poglądami, w których lekko rzecz ujmując, nie po drodze Ci z obecnymi rządzącymi…

…Zastanawiam się często, komu jest po drodze…

 

– Rozmarzmy się… Gdybyś dostała na jeden dzień absolutną władzę w Polsce, co byś w pierwszej i dalszej kolejności zmieniła?

A to dość ciekawe pytanie, szczególnie, że gdy ma na nie odpowiedzieć przeciwnik koncepcji władzy absolutnej 😊

Poza tym, tylko jeden dzień na zmiany? Tak na poważnie, jakbym się sprężyła to całkowicie przebudowałabym system socjalny w Polsce, zlikwidowałabym wszystkie reminiscencje socjalizmu (ze szczególnym uwzględnieniem systemu opieki zdrowotnej) i populistyczną politykę rozdawnictwa. Bardzo dużą wagę przywiązałabym do jakości edukacji w Polsce i podnoszenia świadomości prawnej w społeczeństwie. Sporo rozwiązań zaczerpnęłabym z fińskiego systemu edukacji. Doprowadziłabym do tego, że zawód nauczyciela byłby najbardziej prestiżowym fachem. To chyba wystarczająco jak na jeden dzień władzy absolutnej 😊

 

-Tak naprawdę jakie brzmienia są Ci najbliższe? Bo zaczynałaś na rockowo…

…  I prawdopodobnie tak skończę jak na rockową duszę przystało 😊

 

– Ktoś obecnie cię muzycznie inspiruje?

Wiele rzeczy i osób mnie inspiruje. Muzycznie ostatnio zaintrygował mnie Ralph Kamiński.

– Czy na kolejną premierę każesz fanom czekać kolejny rok? 😉

(Śmiech) Nie uprawiam prokrastynacji 😉

Jak będę miała coś ciekawego do powiedzenia to będzie kolejna premiera.

– Czego Ci życzyć na Twojej muzycznej drodze?

Ja potrzebuję tylko dobrego zdrowia, dla siebie i osób, które kocham. Z resztą sobie poradzę.

 

 

LIKA (AngeLika Wdowczyk) to pochodząca z Warszawy wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i … prawniczka. Laureatka „Szansy na Sukces” (w edycji finałowej wystąpiła z zespołem Perfect w piosence: „Ale wkoło jest wesoło” oraz w programie z zespołem Wawele: „Biały Latawiec”). Jest też laureatką Muzycznej Rebelii Radia Dla Ciebie.

Ukończyła z wyróżnieniem klasę wokalną Autorskiej Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzowej I i II stopnia w Warszawie pod patronatem Akademii Muzycznej w Katowicach.  Jest Członkinią Okręgowej Izby Radców Prawnych z siedzibą w Warszawie. Absolwentka międzynarodowych studiów Master of Laws LL.M. International Law. Założycielka kancelarii prawnej, dyrektor ds. prawnych dużej korporacji międzynarodowej. Spełniona zawodowo i rodzinnie kontynuuje swoją muzyczną przygodę.

W listopadzie 2020 roku ukazał się jej pierwszy album „Lika”. Na płycie znalazło się 10 utworów, z których znane są single „Toga”, „Złoto i „Błysk”. Z tym ostatnim utworem, napisanym przez Marka Kościkiewicza, we wrześniu 2020, wystąpiła w Konkursie Debiuty na 57 KFPP w Opolu, gdzie zdobyła nagrodę dla najciekawszej osobowości konkursu! Album „Lika” jest osadzony w stylistyce pop-rockowej, z drobnymi elementami new wave i muzyki elektronicznej.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!