Universal Music Group przejmuje pod swoje skrzydła całokształt twórczości Franka Zappy

Universal Music Group (UMG), światowy lider muzyki, ogłasza nawiązanie porozumienia pomiędzy Moon, Dweezilem, Ahmetem i Divą Zappa (The Zappa Trust) w sprawie nabycia majątku Franka Zappy, w tym jego rozległych nagrań, katalogu kultowych piosenek, archiwum filmowego i całej zawartości The Vault – niemal mitycznego skarbca, w którym znajduje się dzieło życia zmarłego artysty. Zawartość obejmuje owocną karierę przekraczającego granice legendarnego muzyka, uznanego kompozytora, wirtuoza gitary i wybitnego aktywisty.
Dzięki porozumieniu, które dodatkowo obejmuje nazwisko Franka Zappy, Universal Music Enterprises (UMe), firma zajmująca się katalogiem globalnym UMG oraz Universal Music Publishing Group (UMPG), wiodący wydawca muzyczny firmy, będą bazować na udanych już osiągnięciach współpracy z Zappa Trust w celu wzmocnienia kariery Franka Zappy jako pioniera, błyskotliwego muzyka i nieustraszonego artysty, który rzucił wyzwanie muzyce i kulturze swoją niekonwencjonalną i bezkompromisową wizją.
Na mocy nowej umowy UMPG nabywa kompletny katalog wydawniczy Zappy, w tym „Watermelon In Easter Hay”, „Cosmik Debris”, „Peaches En Regalia”, „Uncle Remus”, „Joe’s Garage” i setki innych wydawnictw. Opisywany przez „American Songwriter” jako „geniusz kompozycji”, Frank Zappa jest znany z pisania piosenek oferujących światłe rady („Don’t Eat The Yellow Snow”), wnikliwą krytykę („Valley Girl” i „Trouble Every Day”), satyrę disco („Dancin’ Fool”) oraz poważne kompozycje orkiestrowe („The Perfect Stranger” i „Strictly Genteel”).
Zappa Trust wydało oświadczenie: – Dziesięć lat temu Gail Zappa podjęła się współpracy z UMe, aby przenieść muzykę Franka Zappy w erę cyfrową i pomóc w rozwoju biznesu na całym świecie. Współpraca zaowocowała ogromnym wzrostem zainteresowania. W ciągu ostatniej dekady wspólnie udostępniliśmy obszerny katalog muzyki Franka do strumieniowego przesyłania i pobierania, wznowiliśmy winylową sprzedaż wielu jego kluczowych albumów, stworzyliśmy mnóstwo ekscytujących wydawnictw archiwalnych i obszernych pudełek kolekcjonerskich, w tym serię świętującą legendarne koncerty Halloweenowe, a także zdobyliśmy nominację do nagrody Grammy za album orkiestrowy „200 Motels (The Suites)”. UMG wielokrotnie udowadniało swoją pasję do sztuki Franka, dlatego cała rodzina – Moon, Dweezil, Ahmet i Diva – jest zachwycona, mogąc przekazać pałeczkę nowym zarządcom twórczości Franka Zappy. Starzy i nowi fani otrzymają jeszcze więcej muzyki Franka na nadchodzące lata. Frank wydał swój pierwszy album z Verve Records w 1966 roku wraz z debiutanckim albumem The Mothers Of Invention, „Freak Out!”, więc ponad pięć dekad później historia zatoczyła koło. Wiemy, że jego muzyka i dziedzictwo będą w najlepszych możliwych rękach dla przyszłych pokoleń.
Prezes i dyrektor generalny UMe, Bruce Resnikoff, powiedział: – Praca z rodziną Zappa, wydawanie muzyki Franka Zappy na całym świecie, powiększanie jego publiczności i ochrona jego spuścizny przez ostatnią dekadę była do tej pory ogromnym zaszczytem. Zappa był pionierskim, wizjonerskim artystą, który stworzył niesamowite rzeczy i jesteśmy dumni, że Gail, a teraz i jego dzieci, powierzyli nam swoje dziedzictwo. Będziemy nadal rozwijać innowacyjne sposoby uczczenia jego ogromnego i wpływowego katalogu zarówno dla długoletnich fanów, jak i tych, którzy dopiero odkrywają jego geniusz. Jako płodny artysta znacznie wyprzedzający swoje czasy, Frank Zappa nieustannie tworzył i nagrywał oraz pozostawił po sobie skarbnicę niezwykłej, wciąż niepublikowanej muzyki i wideo, co pomoże nam zapoczątkować nową erę fanów Franka Zappy.
Marc Cimino, dyrektor operacyjny Universal Music Publishing Group, powiedział: – Frank Zappa, potężny głos w muzyce i kulturze, był jednym z najwspanialszych artystów swoich czasów. Jesteśmy zaszczyceni mogąc powitać wpływowy katalog piosenek Zappy, oraz dumni, że jego rodzina wybrała UMG, aby podtrzymać jego artyzm i rozwijać jego ogromne dziedzictwo na całym świecie.
Ściśle ze sobą współpracując w ciągu ostatniej dekady, Zappa Trust i UMe ożywiły katalog Franka Zappy poprzez stały strumień ekscytujących wydań archiwalnych, winylowych reedycji jego klasycznych albumów, inicjatyw streamingowych oraz poprzez udostępnienie jego muzyki na całym świecie. UMG każdego roku zwiększało odsłuchy muzyki Zappy o dwucyfrowe wartości procentowe, a ostatnio większość katalogu Zappy została po raz pierwszy udostępniona w wysokiej jakości do pobierania i przesyłania strumieniowego. W ślad za wysiłkami UMe i Zappa Trust oraz uznanym dokumentem Alexa Wintera z 2020 roku „Zappa”, do którego UMe zapewniło ścieżkę dźwiękową, Zappa i jego muzyka doświadczają nowej popularności, która wciąż rośnie dwie dekady po jego śmierci.
W 2012 roku Zappa Records i Zappa Trust – kierowane przez wdowę po nim, Gail Zappę – po raz pierwszy udostępniły cały nagrany katalog Zappy w formie cyfrowej dzięki współpracy z UMe, przy czym połowa albumów została zremasterowana z oryginalnych źródeł analogowych, a pozostałe albumy retransferowane i przetworzone z oryginalnych taśm cyfrowych na CD oraz dostępne do streamingu i pobierania. Wiele albumów zostało również zremasterowanych do reedycji na winylu. Wkrótce potem Zappa Trust zawarł z UMe globalną umowę licencyjną i dystrybucyjną, w ramach której wydano 60 nagrań Zappy. W 2015 roku nawiązali długoterminową, globalną umowę licencyjną na cały katalog Zappy, a także udział w zarządzaniu prawami w ramach pozostałej twórczości ikony kultury. Partnerstwo przekształciło się w rozległą licencję z Resnikoff i UMe, która obejmuje również nowe wersje produktów, licencjonowanie znaków towarowych, produkcję filmową i teatralną.
Do tej pory pojawiły się 122 oficjalne wydania Zappy, które są tylko zarysem nadchodzących wydawnictw, ponieważ stanowią niewielką część udostępnionych publicznie nagrań spośród dostępnych w obszernym skarbcu Zappy. Zappa, obsesyjny dokumentalista, nagrywał prawie każdą sesję, próbę, występ na żywo, a nawet swobodny jam w różnych formatach audio i wideo przez prawie całe swoje życie. UMG planuje zagłębić się w skarbiec w poszukiwaniu nowych projektów archiwalnych na nadchodzące dziesięciolecia. Dodatkowo, dzięki nazwisku Zappy, zaangażuje obecnych fanów i nowych odbiorców na całym świecie dzięki nowym towarom, filmom fabularnym, interaktywnym doświadczeniom, a także tokenom NFT i innym projektom Web3 nowej generacji.
Od wczesnych psychodelicznych początków, poprzez awangardowe eksperymenty, eksploracje jazz-rockowe, suity symfoniczne i satyryczne napływy, po konceptualne, kompozytorskie i technologiczne innowacje, w 1990 roku Zappa został nazwany przez Vaclava Havla „Specjalnym ambasadorem Czechosłowacji na Zachodzie w dziedzinie handlu, kultury i turystyki”. Artysta na każdym kroku łamał normy, a jego wpływ i etos nadal odbijają się głośnym echem.
W swojej bezprecedensowej i niezwykle płodnej karierze Zappa wydał ponad 60 przełomowych albumów, jako artysta solowy oraz z zespołami The Mothers of Invention i The Mothers. Przekraczał wszelkie bariery, od wczesnego psychodelicznego rocka z debiutanckiego albumu The Mothers Of Invention z 1966 roku, „Freak Out!”, jednego z najwcześniejszych podwójnych albumów rockowych, przez jazz-rockową fuzję „Hot Rats” z 1969 roku, po eksperymentalny „Uncle Meat” z 1969 roku i surrealistyczny film i ścieżkę dźwiękową z 1971 roku, „200 Motels”, do orkiestrowych kompozycji z jego późniejszych lat. Nieustanny artystyczny pęd Zappy pchnął go w oszałamiającą gamę muzycznych światów, nigdy nie zadowalając się pozostawaniem na dłużej w jednym miejscu.
Ponadto, jego obszerna dyskografia obejmuje „We’re Only in it for the Money” (1968), „Burnt Weeny Sandwich” (1970), „Chunga’s Revenge” (1970), „Apostrophe (’)” (1974), „Zoot Allures” (1976), „Zappa In New York” (1978), „Joe’s Garage” (1979), „Sheik Yerbouti” (1979), „Ship Arriving Too Late To Save A Drowning Witch” (1982), „Jazz From Hell” (1986) oraz ostatni album wydany za życia, „The Yellow Shark” (1993).
Po śmierci Zappy w 1993 roku ukazało się ponad 60 pośmiertnych wydawnictw, począwszy od „Cilvization Phaze III” z 1994 roku i od ostatniego ukończonego przed śmiercią albumu Zappy, „Dance Me This”, wydanego w 2015 roku jako jego setny album, przez zestawy płyt z takimi albumami jak „200 Motels”, „Hot Rats”, „Orchestral Favorites”, „Zappa In New York”, a także super deluxe edycje jego legendarnych koncertów Halloweenowych wraz z kostiumami, oraz innych uwielbianych wystąpień, takich jak „The Roxy Performances”. Ostatnie wydawnictwa to „Zappa ’88: The Last U.S. Show”, box set „The Mothers 1971” oraz „Zappa/Erie”, sześciopłytowa kolekcja, która zawiera ekscytujące trio wcześniej niepublikowanych koncertów, które zagrał w Erie w Pensylwanii i okolicach w latach 1974-1976.
Frank Zappa, który zmarł na raka prostaty w wieku 52 lat, był kompozytorem, wirtuozem gitary, autorem piosenek, obrońcą praw artystów, prowokatorem sprzeciwiającym się cenzurze, pionierem muzycznym i niegdyś ambasadorem kultury w Czechosłowacji. Został pośmiertnie wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame w 1995 roku i otrzymał nagrodę Grammy za całokształt twórczości w 1997 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!