Festiwal dla wszystkich – udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami

Po raz kolejny dbamy o komfort naszych uczestników, tworząc Festiwal dostępny dla wszystkich. Oto udogodnienia, jakie przygotowaliśmy dla osób z niepełnosprawnościami!

Dostępna przestrzeń 28. Pol’and’Rock Festival

Jak co roku na Najpiękniejszym Festiwalu Świata dbamy o dostępność naszej przestrzeni. Teren Lotniska Czaplinek-Broczyno wyjątkowo ułatwia nam to zadanie, niwelując większość barier architektonicznych. W niemal każde miejsce na mapie Festiwalu uczestnicy mogą dotrzeć poruszając się po równej, asfaltowej płycie lotniska. Zmotoryzowanym osobom z niepełnosprawnościami zapewniliśmy miejsca parkingowe dostępne dla osób z problemami w poruszaniu się.
Podobnie jak w poprzednich latach, na terenie wydarzenia znajdują się liczne toalety dla osób z niepełnosprawnościami, a także dostosowane strefy sanitarne. Można tam skorzystać z umywalek i kranów z zimną wodą oraz ciepłych pryszniców dostosowanych do potrzeb OzN.
fot. Nikola Naus

fot. Nikola Naus

Komfortowy udział w koncertach

To już kolejny raz, kiedy z myślą o osobach z niepełnosprawnościami powstała specjalna rampa, aby miały lepszy widok na Dużą Scenę. Organizatorzy przygotowali specjalną platformę na podwyższeniu, z której OzN oraz ich asystenci mogą w bezpieczny i komfortowy sposób uczestniczyć w koncertach.
Platforma dla OzN z widokiem na Dużą Scenę, fot. Lucyna Lewandowska

Platforma dla OzN z widokiem na Dużą Scenę, fot. Lucyna Lewandowska

Tłumaczenia na polski język migowy

Osoby głuche posługują się polskim językiem migowym (PJM). Podczas tej edycji Najpiękniejszego Festiwalu Świata po raz kolejny zapewnione są tłumaczenia spotkań na Akademii Sztuk Przepięknych, której mecenasem jest mBank. Spotkania z niezwykłymi gośćmi ASP (m.in. Jakubem Żulczykiem, Marcinem Dorocińskim, Barbarą Kurdej-Szatan, Janiną Bąk i Piotrem Jaconiem) są tłumaczone symultanicznie bezpośrednio w namiocie ASP. Spotkania z tłumaczeniem na PJM są też transmitowane na żywo w internecie.
Tłumaczenie spotkań ASP na PJM,  fot. Lucyna Lewandowska

Tłumaczenie spotkań ASP na PJM, fot. Lucyna Lewandowska

Wsparcie techniczne dla osób poruszających się na wózkach

Fundacja Avalon po raz kolejny prowadzi na terenie Festiwalu punkt wsparcia technicznego dostępny dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami. Punkt ten jest zaopatrzony w niezbędne narzędzia do naprawy wózka i innego sprzętu ortopedycznego (np. kul czy protez) – każdy potrzebujący i każda potrzebująca znajdzie tu pomoc! Miejsce to znajduje się przy stoisku Fundacji Avalon w strefie ASP.
fot. Paweł Wołochowicz

fot. Paweł Wołochowicz

Strefa komfortu dla OzN

Każda osoba z niepełnosprawnością, będąca uczestnikiem Festiwalu, może znaleźć odrobinę wytchnienia w specjalnej strefie komfortu Fundacji Avalon.

Pokojowy Patrol chętny do pomocy!

Wolontariusze Pokojowego Patrolu są zawsze gotowi do pomocy – nie tylko odpowiedzą na wszelkie pytania, wskażą drogę czy wyjaśnią, co dzieje się na Festiwalu, ale także pomagają osobom z niepełnosprawnościami w poruszaniu się po terenie Lotniska. Znaczna część Pokojowego Patrolu jest przeszkolona z zakresu obsługi i wspierania OzN i każdy może poprosić ich o pomoc.
Tor przeszkód na wózku (Fundacja Avalon), fot. Małgorzata Telega

Tor przeszkód na wózku (Fundacja Avalon), fot. Małgorzata Telega

Zwiększamy świadomość na temat niepełnosprawności!

Działania na rzecz dostępności to nie tylko powyższe inicjatywy, ale także zwiększanie świadomości na tematy związane z niepełnosprawnością. To nie pierwszy raz, kiedy Fundacja podejmuje takie kroki! W tym roku w programie Festiwalu znajdują się takie wydarzenia:
• Quiz wiedzy – fakty i mity o seksualności i życiu osób z niepełnosprawnościami.
• Warsztaty – po co dostępność?
• Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami.
• Rozmowa – dlaczego seks osób z niepełnosprawnością to temat tabu?Tor przeszkód na wózku.
• Handbike – próba sił na specjalnym rowerze, przystosowanym do jazdy dla osób z niepełnosprawnościami, na którym pedałuje się… rękoma!
Handbike, fot. Marta Szpakowska

Handbike, fot. Marta Szpakowska

Podczas 28. Pol’and’Rock Festival osoby z niepełnosprawnościami znajdą dla siebie także inne aktywności, m.in. konsultacje z seksuologiem czy porady dotyczące codziennego funkcjonowania OzN i dofinansowań.
Najpiękniejszy Festiwal Świata jest dostępny dla wszystkich – także dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą dołączyć do nas na Lotnisku Czaplinek-Broczyno. Fundacja, dzięki transmisjom na żywo, umożliwiła każdemu Festiwalowiczowi przeżycie niezwykłych emocji także w zaciszu własnego domu.
fot. Małgorzata Telega

fot. Małgorzata Telega


28 edycja Pol’and’Rock Festival odbywa się w dniach 4-6 sierpnia na lotnisku Czaplinek-Broczyno, 7 kilometrów od Czaplinka, w województwie zachodniopomorskim. Festiwal będzie mieć formę pokojowej manifestacji – przesłaniem wydarzenia jest: wojnie NIE! Na dwóch scenach wystąpi 42 wykonawców z Polski i świata, m.in. Jinjer, Wolf Alice, King Gizzard & The Lizard Wizard, Clutch, Laura Cox, Stake, GWAR, Me And That Man, Spięty, Sztywny Pal Azji, Strachy na Lachy i Voo Voo. Uczestnicy Najpiękniejszego Festiwalu Świata standardowo będą mogli uczestniczyć w spotkaniach na Akademii Sztuk Przepięknych. W tym roku zaproszenie do rozmów przyjęli: prozaik i scenarzysta Jakub Żulczyk, Janina Bąk i Piotr Jacoń, którzy rozmawiać będą o sytuacji osób LGBTQ+, aktorka i prezenterka Barbara Kurdej – Szatan, Wojciech Bojanowski i Marcin Wyrwał, którzy opowiedzą o kulisach pracy korespondenta wojennego, iranistka Jagoda Grondecka, aktor Marcin Dorociński, twórcy filmu “Johnny” o księdzu Janie Kaczkowskim (Dawid Ogrodnik, Maciej Kraszewski, Patryk Galewski), Krzysiek Sokołowski z zespołu Nocny Kochanek oraz podróżnicy Kamila Kielar i Piotr Strzeżysz. W strefie NGO warsztaty i różne rodzaju formy aktywności dla festiwalowiczów zorganizuje kilkadziesiąt organizacji pozarządowych. Festiwal jest otwarty, niebiletowany.

Platforma dla OzN z widokiem na Dużą Scenę, fot. Lucyna Lewandowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!