Pokojowy Patrol na Najpiękniejszym Festiwalu Świata!

Pokojowy Patrol pomaga w organizacji Festiwalu już od jego pierwszej edycji – Przystanku Woodstock w 1995 r. To społeczność niezwykłych, profesjonalnie przeszkolonych wolontariuszy, którzy uwielbiają czynić dobro!

Wolontariuszka Pokojowego Patrolu fot. Nikola Naus

Wolontariuszka Pokojowego Patrolu fot. Nikola Naus

Każdy z uczestników Najpiękniejszego Festiwalu Świata niewątpliwie kojarzy wolontariuszy w czerwonych koszulkach, zawsze uśmiechniętych i gotowych do pomocy. Na teren Lotniska Czaplinek-Broczyno przyjechali jako pierwsi, wyjadą z niego jako ostatni. Podczas tych intensywnych dni pracują przez wiele godzin, mimo zmęczenia wciąż są chętni do działania i zarażają dobrą energią. To właśnie Pokojowy Patrol – wolontariusze, którzy pomagają przy organizacji Pol’and’Rock Festival i finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Rzeczy niemożliwe robią od ręki, na cuda trzeba chwilę poczekać

Podczas Festiwalu Pokojowy Patrol podzielony jest na grupy: lotne oraz stałe. Pierwsze z nich działają na terenie całego festiwalowego pola i wykonują bardzo zróżnicowane zadania wynikające z grafiku ustalonego przez Centrum Dowodzenia. Grupy stałe natomiast realizują jeden określony rodzaj zadań przez cały czas trwania Festiwalu.

Czym tak naprawdę zajmuje się Pokojowy Patrol? Między innymi… Patroluje! Grupy Lotne dbają o bezpieczeństwo Festiwalowiczów – pomagają, odpowiadają na pytania i przybijają piątki! Można ich spotkać zarówno na polu, jak i przy bramach czy na terenie dworców. Wolontariusze zajmują się również sprzedażą gadżetów w SiemaShopie, obsługują Biuro Rzeczy Znalezionych, uczą zasad pierwszej pomocy w namiocie RUR, wspierają artystów w strefie garderób i na backstage’u, a także dbają o porządek podczas koncertów i pomagają w organizacji działań Akademii Sztuk Przepięknych.

Co oznaczają kolorowe koszulki?

Czerwoni, żółci, czarni… o co w tym chodzi? To proste! Oprócz najliczniejszych wolontariuszy w charakterystycznych czerwonych koszulkach, na festiwalowym polu można spotkać również Patrolowców w koszulkach koloru żółtego. To liderzy poszczególnych grup, posiadający wyróżniające umiejętności oraz doświadczenie w patrolowych strukturach.

Wolontariusze Centrum Komunikacji Fundacji WOŚP podczas pracy w redakcji internetowej 28. Pol’and’Rock Festival fot. Lucyna Lewandowska

Wolontariusze Centrum Komunikacji Fundacji WOŚP podczas pracy w redakcji internetowej 28. Pol’and’Rock Festival fot. Lucyna Lewandowska

Koszulkami czarnymi z kolei odznacza się ekipa Centrum Komunikacji Fundacji WOŚP – to oni odpowiadają za wszelką formę komunikacji z Festiwalowiczami. Moderują transmisje on-line, prowadzą festiwalowe kanały w mediach społecznościowych, odpowiadają na wiadomości Festiwalowiczów, piszą treści na stronę internetową (tak! również ten artykuł!) Ale także nagrywają TikToki, organizują konferencje prasowe, obsługują akredytowanych dziennikarzy. Do tej ekipy zalicza się też zespół Radia Pol’and’Rock i niezawodnych fotografów i fotografki, uwieczniających magiczne festiwalowe chwile na zdjęciach, które można znaleźć również w tym artykule.
Wolontariusze Centrum Komunikacji, fot. Michał Kwaśniewski

Wolontariusze Centrum Komunikacji, fot. Michał Kwaśniewski

Oprócz wolontariuszy Pokojowego Patrolu podczas Festiwalu o bezpieczeństwo uczestników dba również zawodowa ochrona – Niebieski Patrol (która reaguje w przypadku łamania regulaminu wydarzenia oraz w sytuacjach zagrożenia), a także Medyczny Patrol (ratownicy medyczni, pielęgniarze, położni, lekarze). Medyczny Patrol działa w punktach pomocy medycznej, zespołach terenowych (których członkowie weryfikują zgłoszenia z terenu imprezy i jako pierwsi udzielają pomocy na terenie Festiwalu), zespołach wyjazdowych (odpowiadających za transport pacjentów na terenie imprezy lub w sytuacjach awaryjnych do szpitali zewnętrznych). Zabezpieczenie medyczne wspiera również grupa administracyjna i Technicy Magicy, którzy zapewniają wsparcie techniczne MP. Bieżącą pracą i koordynacją wszystkich zespołów zajmują się członkowie Centrum Dowodzenia.
Pokojowy oraz Medyczny Patrol dba o bezpieczeństwo Festiwalowiczów. W tym roku jest ich ponad 750. Pracują przez wiele dni o każdej porze dnia i nocy.
Członkowie Medycznego Patrolu podczas 28. Pol’and’Rock Festival fot. Lucyna Lewandowska

Członkowie Medycznego Patrolu podczas 28. Pol’and’Rock Festival fot. Lucyna Lewandowska

Aby jeszcze lepiej dbać o bezpieczeństwo na Festiwalu, Pokojowy Patrol musi być ze sobą w ciągłym kontakcie. Do komunikacji z wolontariuszami Pokojowego Patrolu wykorzystywany jest system SerwerSMS.pl umożliwiający szybki i efektywny kontakt z wolontariuszami. A także łączność radiową, zapewnioną przez ArtCom. W działaniach PP wykorzystywane są również lokalizatory zapewnione przez NotiOne, a sami wolontariusze w podróży na Najpiękniejszy Festiwal Świata mogli skorzystać ze zniżek na przejazdy autobusami Flixbus.

28 edycja Pol’and’Rock Festival odbywa się w dniach 4-6 sierpnia na lotnisku Czaplinek-Broczyno, 7 kilometrów od Czaplinka, w województwie zachodniopomorskim. Festiwal będzie mieć formę pokojowej manifestacji – przesłaniem wydarzenia jest: wojnie NIE! Na dwóch scenach wystąpi 42 wykonawców z Polski i świata, m.in. Jinjer, Wolf Alice, King Gizzard & The Lizard Wizard, Clutch, Laura Cox, Stake, GWAR, Me And That Man, Spięty, Sztywny Pal Azji, Strachy na Lachy i Voo Voo. Uczestnicy Najpiękniejszego Festiwalu Świata standardowo będą mogli uczestniczyć w spotkaniach na Akademii Sztuk Przepięknych. W tym roku zaproszenie do rozmów przyjęli: prozaik i scenarzysta Jakub Żulczyk, Janina Bąk i Piotr Jacoń, którzy rozmawiać będą o sytuacji osób LGBTQ+, aktorka i prezenterka Barbara Kurdej – Szatan, Wojciech Bojanowski i Marcin Wyrwał, którzy opowiedzą o kulisach pracy korespondenta wojennego, iranistka Jagoda Grondecka, aktor Marcin Dorociński, twórcy filmu “Johnny” o księdzu Janie Kaczkowskim (Dawid Ogrodnik, Maciej Kraszewski, Patryk Galewski), Krzysiek Sokołowski z zespołu Nocny Kochanek oraz podróżnicy Kamila Kielar i Piotr Strzeżysz. W strefie NGO warsztaty i różne rodzaju formy aktywności dla festiwalowiczów zorganizuje kilkadziesiąt organizacji pozarządowych. Festiwal jest otwarty, niebiletowany.

fot. Paweł Krupek Krupka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!