Ważne rozmowy na ASP – podsumowanie spotkań

Spotkania w ramach Akademii Sztuk Przepięknych dobiegły końca. Uczestnicy rozmawiali, zadawali pytania, dyskutowali na najróżniejsze tematy. Czasem było śmiesznie, czasem bardzo poważnie.

ASP to ważny, popularny i, jak często się okazuje, bardzo potrzebny projekt, który od 2006r. na stałe wpisał się w ramy Pol’and’Rock Festival. W tym roku po raz kolejny Festiwalowicze mogli poznać niezwykłe osobowości, rozmawiając o bliskich ich sercu tematach. Przez ostatnie dni w namiocie ASP gościł m.in. znany piosenkarz, aktorzy, podróżnicy oraz korespondenci wojenni. Oto krótkie podsumowanie wszystkich spotkań, dzień po dniu.

Czwartek

Serię spotkań rozpoczęła rozmowa Katarzyny Janowskiej z Jakubem Żulczykiem.Tematów było sporo – od wafelków, przez słowa, jakich może użyć pisarz lub pisarka, aż po kwestię uzależnień. Ekipa Kręcioła.tv przygotowała nagranie spotkania:

Grupa Neo-Nówka swoim najnowszymi żartami poruszyła opinię publiczną. Karol Kosiorowski, w rozmowie z kabaretem, nie unikał pytań o ostatni skecz, który wzbudził wiele skrajnych emocji.

Przesłanie tego skeczu jest proste – nie dajmy się podzielić i niech Wasze Wigilie nie wyglądają tak jak na tej ze skeczu!

Michał Gawliński, Kabaret Neo-Nówka

Było o polityce, podziałach, dziennikarstwie i wzorze na hejt, i jak przystało na kabaret było też śmiesznie. Materiał wideo ze spotkania:

Na prośbę festiwalowiczów na ASP został zaproszony, znany piosenkarz, omyłkowo nazywany Andrzejem a znany z bycia Krzysztofem Sokołowskim, był gościem Piotra Halickiego. Wokalista znany jest ze swojego poczucia humoru. Słuchać to w jego piosenkach i to samo zaprezentował na spotkaniu.

Piątek

Ten dzień rozpoczął się naprawdę ciekawie. Tomasz Gorazdowski spotkał się z dwójką podróżników – gośćmi specjalnymi mBanku. Na początku dziennikarz zaprosił do rozmowy Piotra Strzeżysza, który „specjalizuje się w jeździe na rowerze, [który] z jeżdżenia na rowerze zrobił filozofię życia”. Później do spotkania dołączyła nieustraszona Kamila Kielar. Wyobraźcie sobie, że samotnie udała się kajakiem do Kolumbii Brytyjskiej w poszukiwaniu najrzadszych gatunków niedźwiedzi – duchów! Jak wyglądają te stworzenia? „Są to niedźwiedzie czarne, które są białe, ale nie są ani polarne, ani nie są albinosami” – odpowiada Kielar. Z rozmowy można się dowiedzieć czemu tak jest, oraz co wspólnego mają z labradorami.

Wojna. Wojna, nigdy się nie zmienia. O różnych jej obliczach, o pracy korespondenta wojennego i o tym, dlaczego w erze smartphone’ów potrzebujemy korespondentów – rozmawiał Kamil Dziubki z Wojciechem Bojanowskim i Marcinem Wyrwałem. Jak z ich perspektywy wyglądały pierwsze dni w Ukrainie, tuż po nieuzasadnionej agresji Rosji na ten niepodległy kraj? Z czym na co dzień muszą mierzyć się w swojej pracy? Całość spotkania do obejrzenia na youtube’owym kanale Kręcioła.tv.

Marcin Dorociński jest uznanym polskim aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym. Wielki talent i skromność przysporzyły mu grona fanów. Dorobek aktora docenił również Szymon Chwalisz, umieszczając jego podobiznę na gitarze, która będzie licytowana na 31. Finale WOŚP.Rozmowa Piotra Kędzierskiego z Marcinem Dorocińskim była ujmująca i prawdziwa. Aktor opowiadał o swoich początkach. Od malutkiej miejscowości z dwoma telefonami na 150 mieszkańców, jak wspomina Dorociński, do pierwszych wystąpień na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie. Opowiadał o roli szczęścia w karierze aktora, o swoim angażu w produkcjach zagranicznych, które zdobył dzięki ciężkiej pracy i nieustępliwości, a także o tym, jak ważna jest wiara w to, że będzie dobrze.

Sobota

Sobotnie spotkania zaczęły się od niełatwego, ale niezwykle ważnego tematu. Janina Bąk i Piotr Jacoń rozmawiali o prawie do bycia sobą – o tożsamości, miłości i potrzebie wsparcia osób LGBTQ+. Kwestia, która w naszym kraju ciągle nie może znaleźć swojej przestrzeni. Z jednej strony pozostaje tematem tabu, którego unikamy, żeby nie wzbudzać kontrowersji. Z drugiej strony jak tylko już pojawi się w przestrzeni publicznej, jest od razu bagatelizowany.

Mnie nic nie irytuje bardziej, niż komentarze, że dyskusje np. na temat małżeństw jednopłciowych są tematem zastępczym. Szczęście człowieka nigdy nie jest tematem zastępczym.

Janina Bąk, polska statystyczka

Akademia Sztuk Przepiękny powstała z myślą o stworzeniu przestrzeni właśnie do takich rozmów. To spotkanie potwierdza, że ASP spełnia założony cel.

Dzień obfitował w trudne tematy. Jaśmina Marczewska rozmawiała z twórcami filmu “Johnny”: aktorem Dawidem Ogrodnikiem, autorem scenariusza Maciejem Kraszewskim oraz Patrykiem Galewskim, podopiecznym księdza Kaczkowskiego, z perspektywy którego opowiedziana jest cała historia. Ekipa opowiadała o filmie, którego premiera będzie miała miejsce we wrześniu tego roku. Ta produkcja to niezwykła opowieść o charyzmatycznym duchownym i jego podopiecznym, który nie miał łatwego startu. To poruszająca historia o miłości do świata, do drugiego człowieka i o tym, że każdy zasługuje na drugą szansę. O tym, jak powstawał, film możecie dowiedzieć się z nagrania.

Ostatnim gościem ASP była polska aktorka Barbara Kurdej-Szatan, z którą rozmawiała Ewa Raczyńska. Spotkanie, które wzbudzało dużo zainteresowania już w momencie ogłoszenia. Podczas rozmowy były poruszane tematy z zakresu social media, PR, hejcie i modelu antypolskiego. Rozmowa nie była łatwa, nie obyło się bez łez.

Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w pracę przy namiocie Akademii Sztuk Przepięknych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!