Zielony klimat na Pol’and’Rock Festival

Zaraz Będzie Czysto – to hasło zna każdy Festiwalowicz Pol’and’Rock Festival po raz kolejny jest eko!

Organizatorzy Festiwalu są dumni, że uczestnicy razem z nimi dbają o to, żeby ten wspaniały kawałek ziemi pozostał czysty. Warto sprawdzić, jakie ekologiczne rozwiązania przygotowała Fundacja i co można zrobić, żeby być jeszcze bardziej eko.

Po pierwsze: Zaraz Będzie Czysto

Akcja „Zaraz Będzie Czysto” jest z Festiwalem od 2018 roku. To dzięki wsparciu uczestników udało nam się zebrać fundusze na zakup worków na śmieci. Worki będzie rozdawał Pokojowy Patrol. Fundacja zachęca festiwalowiczów, żeby je odbierali i sprzątali po sobie. Kiedy worki będą pełne, można je wrzucić do kontenerów – jest ich w tym roku aż 51! Dzięki temu lotnisko Czaplinek-Broczyno pozostanie tak czyste, jakim było przed rozpoczęciem Festiwalu.
Akcja

Akcja “Zaraz Będzie Czysto”, fot. Michał Kwaśniewski

Po drugie: ekologiczny pasaż handlowy

Na pasażu handlowym nie ma torebek foliowych. Żaden z wystawców nie ma ich na swoim stanowisku. Co więcej, w SiemaShopie, którego ogromne stoisko również znajduje się na pasażu, można kupić kosmetyczki wykonane ze starych banerów. To się nazywa recykling!

Po trzecie: partnerzy Festiwalu też są eko

W strefach Lecha można kupić napój w kubku RPET wykonanym w 100% z recyklingu. Kubki te nadają się do ponownego wykorzystania. Co więcej, puszki i folie do wielopaków Lecha także pochodzą z recyklingu. A jeśli festiwalowicze będą chcieli posprzątać, do czego Fundacja bardzo zachęca, Lech przygotował 30 tysięcy worków.

Festiwalowicze z kubkami Lecha, fot. Dominik Malik

Festiwalowicze z kubkami Lecha, fot. Dominik Malik

Z kolei Play, zgodnie z festiwalową tradycją, przygotował ogromną ładowarnię, gdzie będziecie można podłączyć telefon i odpocząć przez chwilę w cieniu. Dwie strefy będą – w duchu eko – zasilane energią solarną i wiatrową!

Po czwarte: woda na Festiwalu

Organizatorzy zachęcają do oszczędzania wody na Festiwalu. To ważne dla planety. Co więcej, w dwóch punktach sanitarnych: Bravo i Charlie można napełnić butelki wodą pitną. Dzięki temu nie trzeba kupować wody butelkowanej, co ograniczy ilość produkowanych śmieci.

Po piąte: eko ASP

Organizatorzy chcą, aby Festiwal był zmianą na lepsze, chcą razem z festiwalowiczami budować odpowiedzialne i świadome społeczeństwo obywatelskie. Dlatego co roku zapraszają licznych gości, organizacje pozarządowe, fundacje i stowarzyszenia, aby podczas rozmów, symulacji czy warsztatów poruszać ważne tematy. Jednym z zagadnień, które cyklicznie pojawia się na Akademii Sztuk Przepięknych, jest ekologia i zdrowy styl życia. W tym roku można tam znaleźć sześć organizacji, które propagują działania na rzecz ekologii:
– Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! – czyli organizacja pozarządowa, która walczy o poprawienie losów zwierząt w Polsce.

– Greenpeace Polska to międzynarodowa organizacja pozarządowa, która działa w ponad 55 krajach na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

– Anonymous for the Voiceless – organizacja prozwierzęca, która skupia swoje działania na uświadamianiu czym jest chów przemysłowy.

– Stowarzyszenie Otwarte Klatki – w swoich działaniach skupiają się na ochronie zwierząt zamykanych w fermach.

– Fundacja Mam Pomysł, która prowadzi Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Świdnicy i edukuje przy tym lokalną społeczność.

– Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals Warszawa – to jedna z najstarszych organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną praw zwierząt w Polsce. Zajmuje się m.in. prowadzeniem 10 schronisk dla bezdomnych zwierząt.

Anonymous for the Voiceless, fot. Stanisław Wadas

Anonymous for the Voiceless, fot. Stanisław Wadas

Na ASP można też wziąć udział w eko warsztatach:
– Prawo do czystego powietrza i środowiska na wokandzie sądowej – Stowarzyszenie Adwokackie Defender Iuris
– Lwy, tygrysy, niedźwiedzie i inne ofiary wojen – Peace & Love dla zwierząt – Ewa Zgrabczyńska, dyrektor ZOO w Poznaniu
– Żywność przyszłości – warsztat dziennikarza ekologicznego – Patryk Motyka (Onet) i Stanisław Łobodziak

28 edycja Pol’and’Rock Festival odbywa się w dniach 4-6 sierpnia na lotnisku Czaplinek-Broczyno, 7 kilometrów od Czaplinka, w województwie zachodniopomorskim. Festiwal będzie mieć formę pokojowej manifestacji – przesłaniem wydarzenia jest: wojnie NIE! Na dwóch scenach wystąpi 42 wykonawców z Polski i świata, m.in. Jinjer, Wolf Alice, King Gizzard & The Lizard Wizard, Clutch, Laura Cox, Stake, GWAR, Me And That Man, Spięty, Sztywny Pal Azji, Strachy na Lachy i Voo Voo. Uczestnicy Najpiękniejszego Festiwalu Świata standardowo będą mogli uczestniczyć w spotkaniach na Akademii Sztuk Przepięknych. W tym roku zaproszenie do rozmów przyjęli: prozaik i scenarzysta Jakub Żulczyk, Janina Bąk i Piotr Jacoń, którzy rozmawiać będą o sytuacji osób LGBTQ+, aktorka i prezenterka Barbara Kurdej – Szatan, Wojciech Bojanowski i Marcin Wyrwał, którzy opowiedzą o kulisach pracy korespondenta wojennego, iranistka Jagoda Grondecka, aktor Marcin Dorociński, twórcy filmu “Johnny” o księdzu Janie Kaczkowskim (Dawid Ogrodnik, Maciej Kraszewski, Patryk Galewski), Krzysiek Sokołowski z zespołu Nocny Kochanek oraz podróżnicy Kamila Kielar i Piotr Strzeżysz. W strefie NGO warsztaty i różne rodzaju formy aktywności dla festiwalowiczów zorganizuje kilkadziesiąt organizacji pozarządowych. Festiwal jest otwarty, niebiletowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!