Niezwykły duet Natalii Kukulskiej z Mattem Duskiem – teledysk do utworu “Except For Us”

Rok 2020 przyniósł polskiej fonografii jeden z najważniejszych projektów muzycznych ostatnich lat. Wydawnictwo “Czułe struny” zawierające wybrane dzieła Fryderyka Chopina, które po raz pierwszy zostały opracowane w formie utworów symfonicznych, do których powstały teksty, skradło serca słuchaczy w błyskawicznym tempie zdobywając status Platynowej Płyty. W 2021 roku na rynku ukazała się edycja specjalna albumu wzbogacona o kolejny krążek, na którym w duecie z Natalią usłyszymy wspaniałych artystów m.in.: Kayah, Jakuba Józefa Orlińskiego czy Matta Duska. I to właśnie utwór nagrany wspólnie z Mattem – “Except for Us”, czyli Etiuda E-dur Fryderyka Chopin w aranżacji Krzysztofa Herdzina z polskim tekstem autorstwa Meli Koteluk, a przetłumaczonym przez Bartka Burtea doczekał się niezwykłego, refleksyjnego teledysku, za którego reżyserię odpowiada Patrycja Woy-Wojciechowska.
Utwór „Except for us” opowiada o wrażliwcach, odczepieńcach od dzisiejszego brutalnego świata, którzy potrafią się nadal wzruszać i dostrzegać piękno. Okrucieństwo wojny, dramatyzm pandemii, katastrofy ekologiczne i ludzki los robią na nich nadal wstrząsające wrażenie… w przeciwieństwie do panującej znieczulicy. Właśnie taka tematyka I refleksja została wpleciona w niezwykle piękny obraz nawiązujący stylem do lat czterdziestych. Jak w starym kinie. Wraz z Mattem Duskiem wcieliliśmy się w niedzisiejsze postaci, które stanowią kontrast dla ludzi współczesnych… zagubionych w odbiorze rzeczywistości, zamkniętych w swoim świecie. W teledysku pojawiamy się zarówno jako wokaliści na scenie w stylu retro, jak i para, która poznaje się w starym kinie, w którym wyświetlane są współczesne obrazy świata z jego problemami. Przez cały teledysk przewija się kontrast pomiędzy nami jako parą a ludźmi ze świata zewnętrznego.  Reżyserką teledysku jest Patrycja Woy, której wrażliwość i niezgoda na brak empatii we współczesnym świecie pomogły stworzyć scenariusz i skompletować wspaniały twórczy team. Zdjęcia powstały dzięki jej odwadze do wyzwań, talentowi ale również i intensywnej pracy w ciągu jednego dnia, co wydaje się być aż niemożliwe” – mówi Natalia Kukulska.
Patrycja Woy-Wojciechowska dodaje z kolei:
“Wielka to frajda obcować artystycznie (i nie tylko) z Natalią Kukulską. Za każdym razem zachwycam się utworem, do którego tworzymy obrazki.
Natalia zawsze jest perfekcyjnie przygotowana i ma konkretną wizję siebie. To stanowi idealny zaczynek i jest doskonałą inspiracją do pracy przy Jej teledyskach. Ponieważ Natalia ma w sobie jeszcze młodzieńczy entuzjazm – szybko nam się to udziela i motywacji starcza do najbardziej szalonych pomysłów.
Lubię je realizować z moimi ukochanymi producentami z grupy Vidoq. Tym razem gościliśmy wraz z zaproszonym przez Natalię Mattem Duskiem w Fabryce Norblina. Pozwoliło to nam zamknąć zdjęcia w jednym dniu.
Nasi bohaterowie zabierają nas w podróż w czasie. Stylistycznie wędrujemy na początek lat 40-tych które przywodzą na myśl czasy II wojny światowej.
Kiedy zaczęliśmy prace nad projektem akurat zaczęła się inwazja rosyjska na Ukrainę – zmieniliśmy scenariusz pod wpływem tej wstrząsającej sytuacji. Nie mieliśmy pojęcia, że koszmar ten będzie trwał tak długo…
 
Natalia i Matt pojawiają się na świecie z wrażliwością nie ze swojej epoki. Potworne sceny wyświetlane w kinie dotykają tylko ich. Ludzie wokół są znieczuleni i nie robi już nic na nich wrażenia. Z nieba lecą dobre słowa, które ratują świat, a uśmiech dzieci sprawia, że możemy myśleć o nadziei, która przecież umiera ostatnia. Pozwoliłam sobie zaprosić na plan 5-letniego Toma który wraz z mamą uciekł z Kijowa i na jakiś czas znalazł schronienie u mnie w domu. Był to bardzo trudny dla mnie czas i jestem teraz dumna patrząc wstecz jak udało nam się nasze lęki i nasz protest przed niesprawiedliwością ubrać w szczery i prosty przekaz.
 
„Except For Us” to druga, tym razem anglojęzyczna, odsłona Etiudy E-dur Chopina w wykonaniu Natalii – jednym z pierwszych singli promujących album “Czułe struny” był utwór “Z wyjątkiem nas”. Za malowniczy teledysk odpowiedzialna była Olga Czyżykiewicz. Obraz ten, nasycony barwnymi pejzażami stanowi niezwykle ciekawy kontrast w stosunku do ukazującego się właśnie czarno-białego klipu.
Jak mówi sama Natalia: “Marzył mi się taki obraz, trochę jak w starym kinie…Cieszę się jak walory artystyczne i estetyczne spotykają się z ważnym przesłaniem treści utworu”.
Wszystkich ciekawych, jak wygląda teledysk, który niespodziewanie opublikowała wokalistka, zapraszamy na jej oficjalny kanał w serwisie YouTube.

Więcej o projekcie “Czułe struny”:
„Czułe struny” to największa artystyczna produkcja na naszym rynku fonograficznym, jak również̇ wydarzenie bez precedensu na świecie. Album odniósł zarówno sukces artystyczny jak i komercyjny, czego dowodem jest status Platynowej Płyty czy nominacja do nagrody Fryderyk 2021.
Wybrane dzieła Fryderyka Chopina dostały nową, wielowarstwową oprawę̨ od pięciu znamienitych polskich kompozytorów i aranżerów: Krzysztofa Herdzina, Nikoli Kołodziejczyka, Adama Sztaby, Pawła Tomaszewskiego oraz Jana Smoczyńskiego. Pod ich batutą zabrzmiała nasza najlepsza orkiestra – Sinfonia Varsovia. Obok orkiestry pojawiają wspaniali muzycy, m.in. Robert Kubiszyn, Michał Dąbrówka, Piotr Wrombel. Dodatkowym zaszczytem jest gościnny udział wybitnego pianisty, Janusza Olejniczaka, którego wykonania Chopina docenia cały świat. Za reżyserię̨ dźwięku i mix utworów odpowiedzialny jest niezwykle ceniony Leszek Kamiński.
W nagranie „Czułych strun” twórczo i wykonawczo zaangażowanych było blisko 100 osób.

Jednym z pretekstów do powstania albumu był jubileusz 210 urodzin Fryderyka Chopina, który przypadał na 2020 rok. Inicjatywa tego wydawnictwa oraz pomysł połączenia wszystkich podmiotów muzycznych wyszły od Natalii Kukulskiej, która wykonuje utwory Chopina w nowej odsłonie i jest autorką połowy tekstów na ten album. Obok niej, za warstwę liryczną odpowiadają cenione autorki i artystki, które wokalista zaprosiła do tego projektu, a są to: Mela Koteluk, Kayah, Gaba Kulka, Natalia Grosiak (Mikromusic) i Bovska.

„W utworze „Znieczulenie [Preludium c-moll]” Natalia śpiewa „Zepsuł nam się świat, coś jest z nim nie tak”, a według mnie ten album to pierwszy krok do jego naprawy…”
Marcin Kydryński

„To wydarzenie epokowe. Fryderyk Chopin dzięki Natalii Kukulskiej połączył się ze współczesnością, zachowując swoją magię i dostojność.”

JazzSoul

„Czułe struny” to zwycięstwo w kwestii reinterpretacji chopinowskich kompozycji.”

Interia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!