Jean-Michel Jarre i French 79 prezentują „EPICA TAKE 2”

Jean-Michel Jarre prezentuje współpracę z French 79, producentem i multiinstrumentalistą z Marsylii. Nowa wersja „EPICA” – „EPICA TAKE 2” – jest już dostępna.

„EPICA TAKE 2” to zupełnie nowe spojrzenie na utwór „EPICA”, z którym mogliśmy się już spotkać w wersji nagranej z Brianem Eno jako „EPICA EXTENSION”. Usuwając chóralne sample z oryginału, artyści zamienili piosenkę w ciepłe, podnoszące na duchu dzieło. French 79 komentuje współpracę: „Cóż to za przyjemność i duma, móc pracować z Jean-Michelem Jarrem! To on zapoznał mnie z muzyką elektroniczną. Mógłbym to nazwać święceniem, zwłaszcza że cały projekt zawiera dźwięki Pierre’a Henry’ego, który jest dla Francuzów – i chyba dla całego świata – legendą elektroakustycznej muzyki. Praca nad «EPICA TAKE 2» była naprawdę prosta, ponieważ JMJ dał mi wolną rękę i poprosił tylko, żebym dobrze się przy tym bawił. Tak też zrobiłem; chciałem dać radość i okazać jak największy szacunek tej dwójce niesamowitych artystów!”
Jean-Michel Jarre mówi: „Błyskawicznie rozpoznawalne brzmienie – oto znak wielkich. French 79 był wysoko na mojej liście możliwych rozszerzeń «OXYMORE». Jest znakomitym muzykiem, uwielbiam jego pracę nad sekwencjami i perkusją. Podoba mi się sposób, w jaki powraca do «EPICA» – to wędrówka, która przenika nasze światy”.
Oryginalny utwór „EPICA” pojawia się na ostatnim albumie Jarre’a. „OXYMORE” jest hołdem dla francuskiego kompozytora Pierre’a Henry’ego, z którym Jarre zamierzał współpracować przy nominowanym do nagrody Grammy albumie „Electronica”. Henry był kultową postacią w muzyce elektronicznej i klasycznej oraz jednym z mentorów Jarre’a w Groupe de Recherche Musical (GRM). Po jego śmierci w 2017 roku wdowa po Henrym dostarczyła Jarre’owi trochę materiału, który miał być wykorzystany w ich współpracy.
Wydany 21 października 22. album studyjny Jarre’a to jego najbardziej ambitne i przełomowe dzieło w dotychczasowej dyskografii. To pierwsze komercyjne wydawnictwo tej skali, które w pełni wykorzystuje dźwięk wielokanałowy i binauralny (3D). Jarre nie tylko wyprodukował, ale także skomponował i nagrał oraz zmiksował dźwięk w zakresie 360 stopni. Prace miały miejsce w studiu „Innovation” Radio France.
„OXYMORE” jest dostępny na CD, podwójnym winylu oraz w trzech wersjach cyfrowych – stereo, binauralnej i Dolby Atmos. Fizycznej wersja, zgodnie z zamierzeniami Jarre’a, zawiera kod dostępu do najwyższej jakości binauralnego mastera. Album spotkał się z ogromnym uznaniem krytyków. „Technikart” zauważył, że „OXYMORE” to prawdziwa „rewolucja w dźwięku”, a „Mojo” podsumował go jako „dźwiękową przygodę, w którą najlepiej udać się w pojedynkę, z bardzo dobrymi słuchawkami”.
French 79 (Simon Henner) pojawił się na scenie muzycznej w 2014 roku. W ciągu zaledwie kilku miesięcy stał się międzynarodowym fenomenem. Singiel „Between the Buttons” z jego pierwszej EP-ki „Angel” natychmiast umieścił go na liście najważniejszych współczesnych producentów. Debiut wzbogacił tracklistę albumu „Olympic”, obok kolejnej popowej perełki, duetu z Sarah Rebeccą „Diamond Veins”. Wkrótce zagrał ponad 150 koncertów na całym świecie. Jest klejnotem marsylskiej sceny elektronicznej – terytorium, na które wkroczył już wcześniej z poprzednimi projektami, takimi jak Husbands, Nasser i Kid Francescoli. Jego drugi album „Joshua” (2019) był swego rodzaju hołdem dla popkultury, w jakiej dorastał. Stale powracając do wpływów utrwalonych na kasetach VHS (Tangerine Dream, Kraftwerk czy Soft Machine), French 79 płynnie podróżuje między przeszłością a przyszłością.
Jean-Michel Jarre od zawsze był futurystą. Kompozytor, wykonawca, producent i ambasador kultury w trakcie swojej całej znakomitej kariery, nieustannie wkracza z muzyką i dzięki mistrzowskiemu opanowaniu innowacji na nowe tereny. Od bycia pionierem w muzyce elektronicznej, przez wykorzystanie wielokanałowej technologii audio i produkcji, po ostatnie eksploracje w sferze wydajności VR i metawersum, technologia jest na czele wszystkiego, co robi. Twierdzi, że „dziś jest najbardziej ekscytujący czas na tworzenie muzyki i dzielenie się nią w tak wielu mediach”.
Jarre jest ambasadorem ONZ UNESCO, bezwarunkowym obrońcą praw autorskich, obrońcą środowiska, a także laureatem Medalu Stephena Hawkinga. Aktualny katalog Jarre’a, który od czasu „Oxygène” obejmuje 22 albumów studyjnych, wygenerował sprzedaż na całym świecie przekraczającą 85 milionów i przyniósł mu niezliczone nagrody i nominacje. Przez całą swoją karierę Jarre traktuje najbardziej charakterystyczne zabytki i miejsca światowego dziedzictwa UNESCO na całym świecie jako płótno, które ma kreatywne, kulturowe i środowiskowe przesłanie. Ustanowił także nowe rekordy Guinnessa pod względem frekwencji publiczności w koncertach na żywo zagranych w kilku symbolicznych miejscach. Był pierwszym zachodnim muzykiem, którego zaproszono do występów w Chinach, grał koncerty przy Wielkich Piramidach w Egipcie, na Saharze, w Zakazanym Mieście i na Placu Niebiańskiego Spokoju, z panoramą Houston, na Wieży Eiffle’a, Morzu Martwym, Al Ula i nie tylko. Artysta ma na koncie nieustannie wyprzedawane koncerty na arenach i stadionach, a także występy na głównych scenach festiwali.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!