40. urodziny płyty “Dorosłe Dzieci”!

W tym roku swoje 40. urodziny obchodzi jedna z najważniejszych płyt w historii polskiego hard rocka i heavy metalu – album “Dorosłe Dzieci” grupy Turbo.

Z tej okazji Grzegorz Kupczyk wraz z zespołem CETI przygotował specjalną niespodziankę dla fanów. Wokalista, z którym grupa Turbo zarejestrowała “Dorosłe Dzieci” – swój debiutancki, a zarazem jeden z najważniejszych w historii polskiego rocka album, obecnie działa z formacją CETI i to właśnie z tą grupą przygotował kilka wyjątkowych koncertów. Podczas tych występów będzie można usłyszeć materiał z tej kultowej płyty, a także utwory zarejestrowane podczas nagrań albumu, które ostatecznie na tym krążku się nie znalazły.

Daty rocznicowych koncertów:

27.05 – Krzyż Wielkopolski – Moto Piknik PCT RIDERS

17.06 – Praga (CZ) – Festiwal ROCK & ALL

12.08 – Antoninów – Rock Fest

26.08 – Stalowa Wola – STEEL FEST

16.09 – Lublin 

Kolejne daty wkrótce zostaną ogłoszone.

Grzegorz Kupczyk: “Jako że mamy sporo czasu, a ostatnio ukazały się aż trzy albumy z moim udziałem i tak naprawdę aż dwa z okazji…pomyślałem, że warto zrobić coś wyjątkowego. Podjąłem decyzję, że zrobię to z moim zespołem… Pomysł był taki, aby uczcić moją pierwszą płytę w życiu. Płytę, która stała się moim CREDO … “DOROSŁE DZIECI”. Pomysłodawcą nowej grafiki jest Kuba, mój gitarzysta, on także wymyślił nowe logo i specjalne liternictwo. Poprosiłem o pomoc Karolinę Kiragę, moją zaprzyjaźnioną fotografkę, która z zadania wywiązała się rewelacyjnie. Spędziliśmy w studio fotograficznym kilka godzin, a efekt jest piorunujący.

Planujemy zagranie kilku koncertów w tym roku z materiałem z tejże płyty, w tym z utworami, które były nagrane w czasie sesji do “Dorosłych Dzieci”, ale z oczywistych powodów nie weszły na winyl. Nie chcę wielu koncertów, mają one mieć charakter ekskluzywny z wyjątkowym intro i outro. Będą też specjalni goście, ale o tym innym razem. Mogę tylko zdradzić, że nagraliśmy kawałek “ACH! NIE BĄDŹ TAKI ŚMIAŁY”  właśnie z gośćmi. Brzmi kapitalnie. Okazuje się , że utwory zarejestrowane 42 lata temu, teraz w nowej wersji, nagrane przy użyciu nowoczesnej techniki brzmią naprawdę doskonale.”

A to nie koniec niespodzianek. W tym roku ukaże się także specjalne, na nowo zremasterowane wznowienie albumu “Dorosłe Dzieci” w wersji winylowej – na czerwonym krążku. Nakład będzie limitowany, a wszystkie egzemplarze zostaną ręcznie ponumerowane.

Przypomnijmy, że krążek “Dorosłe Dzieci” to pierwszy album Turbo, który swoją premierę miał w 1983 roku. Tytułowy utwór “Dorosłe Dzieci” stał się nie tylko jednym z najważniejszych i największych przebojów wczesnych lat 80. ale i całej polskiej muzyki rockowej.  Na krążku znalazły się także takie klasyczne już utwory jak “Ach, nie bądź taki śmiały”, “Pozorne życie”, “Coraz mniej” czy “Szalony Ikar”. Album, który chwalony był za bezkompromisową energię i aranżacyjno – kompozytorskie nowatorstwo, należy już do kanonu klasyki polskiej muzyki. W 2009 roku ukazała się reedycja tej płyty, wzbogacona o materiał bonusowy.

Foto Wykonane przez naszego fotografa : Karolinę Kiragę – Rychter 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2022 | Strefa Music Art | Realizacja: Studio Graficzne 702

error: Zabezpieczone!!